Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie szczepienia ochronne należy wykonać przed wyjazdem do Tajlandii?

Jakie szczepienia ochronne należy wykonać przed wyjazdem do Tajlandii?

Zainteresował Cię ten artykuł?
Lekarz zaszczepia kobietę

Fot: Production Perig / fotolia.com

Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii stanowią bardzo ważny element przygotowań do podróży. Optymalny czas na ich wykonanie to 6–8 tygodni przed planowanym wyjazdem, a minimum 4 tygodnie w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.

Tajlandia to kraj położony na kontynencie azjatyckim. Przed wyjazdem do niej warto zwrócić szczególną uwagę na szczepienia ochronne, które uważane są za jedną z najbardziej skutecznych metod profilaktyki. Podróżujący przygotowując się do wyprawy do egzotycznych krajów, powinni się zaszczepić, aby zapobiec groźnym chorobom tropikalnym.

Szczepienia przed wyjazdem za granicę

Wybór szczepień przed wyjazdem zagranicznym determinowany jest wieloczynnikowo. Zależy od kraju docelowego podróży, czasu pobytu, warunków mieszkalnych, charakteru wycieczki, aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz wieku i stanu zdrowia podróżującego.

Szczepienia przed wyjazdem zagranicznym zostały podzielone na:

Szczepienia obowiązkowe (obligatoryjne)

Ustalane są na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (International Health Regulations) Światowej Organizacji Zdrowia. Szczepienia te odnotowywane są w tzw. żółtej książeczce, czyli Międzynarodowej Książeczce Szczepień (International Certificate of Vaccination). W niektórych krajach brak tego dokumentu uniemożliwia przekroczenie granicy. W konsekwencji podróżny naraża się na odmowę pozwolenia na wjazd i dochodzi do przymusowego powrotu albo poddania się szczepieniom na lotniskowym przejściu granicznym. Książeczka wydawana jest w punkcie szczepień.

Zobacz film: Szczepionki obowiązkowe przed wyjazdem za granicę. Źródło: Dzień Dobry TVN

Szczepienia zalecane (nieobowiązkowe)

Są to szczepienia zalecane ze względu na panującą w kraju docelowym podróży sytuację epidemiologiczną. Rezygnacja z tych iniekcji ochronnych nie wiąże się z żadnymi skutkami prawnymi czy problemami przy przekraczaniu granic państwowych.

Przed planowanym wyjazdem najlepiej jest skontaktować się z lekarzem medycyny podróży w celu uzyskania kompletnej i fachowej wiedzy. Taka konsultacja powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych. Warto zapoznać się także z aktualnymi informacjami oraz poradami dla osób planujących egzotyczne podróże. Aktualny wykaz punktów, w których można wykonać szczepienia przed wyjazdem za granicę, znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z kolei informacje o zalecanych i obowiązkowych szczepionkach przed podróżami poza Polskę znaleźć można w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej czy Klinice Chorób Tropikalnych w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu lub Gdyni. Ponadto szczepienia do Tajlandii zawarte są na stronie MSZ, czyli Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Tajlandia – jakie szczepienia?

Tajlandia to kraj, do którego przed wyjazdem warto sięgnąć po szczepienia, których ceny za jedną dawkę wynoszą 150–200 zł. W wykazie szczepień przed wyjazdem do Tajlandii widnieją iniekcje rutynowe, które są zalecane bez względu od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym oraz osobom posiadającym indywidualne wskazania. Wśród nich wymienia się m.in. szczepienia przeciwko WZW typu B, grypie, MMR (odrze–śwince–różyczce), meningokokom (czynne uodpornienie na zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych), pneumokokom i ospie wietrznej.

Podróżujący powinni się poddać szczepieniom przypominającym, które zalecane są osobom dorosłym niezależnie od planowanych podróży zagranicznych – przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi i poliomyelitis.

Tajlandia należy do grona państw, które wymagają szczepienia przeciwko żółtej gorączce od osób przybywających bezpośrednio z regionów zagrożonych tą chorobą. Przed wyjazdem do Tajlandii zaleca się szczepienia ochronne przeciwko durowi brzusznemu i WZW typu A. U wybranych podróżnych, w zależności od indywidualnego ryzyka i charakteru pobytu, zaleca się wykonanie iniekcji ochronnej przeciwko wściekliźnie (u osób szczególnie narażonych w podróży na kontakt ze zwierzętami), cholerze, gruźlicy, japońskiemu zapaleniu mózgu (u podróżnych planujących długotrwały pobyt w rejonach wiejskich) i malarii (chemioprofilaktyka). Chemioprofilaktyka malarii polega na zastosowaniu odpowiednio dobranego przez lekarza leku. Wśród rejonów Tajlandii, gdzie odnotowano ogniska tej choroby, wymienia się zalesione rejony wzdłuż granicy z Kambodżą, Birmą i Laosem. Wyjazd do Tajlandii nie wiąże się ze szczepieniami obowiązkowymi.

Nie tylko szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii

Oprócz zaszczepienia się przed wyjazdem do Tajlandii wskazana jest także profilaktyka zdrowotna podczas podróży. Obecnie w tym kraju nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Mimo to zaleca się, aby w rygorystyczny sposób przestrzegać zasad higieny, ze względu na szerzące się niebezpieczeństwo chorób zakaźnych w krajach tropikalnych. Podróżni muszą pamiętać, że woda z sieci wodociągowej jest niezdatna do picia. Spożywać można wyłącznie butelkowaną wodę filtrowaną lub mineralną. Przed wyjazdem zaleca się wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego i przygotowanie apteczki. Istotna rolę w podróży odgrywa ochrona przed ukąszeniem owadów. Zastosowanie mają w tym przypadku: repelenty, moskitiera, ubrania (długie nogawki i rękawy), unikanie przebywania w terenie od zmierzchu do świtu, stosowanie klimatyzacji w pomieszczeniach zamkniętych oraz siatek na oknach i kratkach wentylacyjnych.

Zobacz film: Szczepienie dzieci. Tak czy nie? Źródło: Stylowy Magazyn

Bibliografia:

1) Wroczyńska A., Bezpiecznie w świat. PORADNIK DLA PODRÓŻNIKA, Gdynia, Krajowy Ośrodek Medycyny Tropikalnej w Gdyni, 2012.

2) Prokopowicz D., Medycyna Podróży, Białystok, Wydawnictwo Ekonomia i Środowisko, 2010.

3) Korzeniewski K., Medycyna podróży. Kompendium, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2016.

4) Korzeniewski K., Medycyna podróży – o czym każdy lekarz powinien wiedzieć, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2012, 14(3), s. 457–461.

5) Ślósarska D., Zanim wybierzesz się w podróż, „Medyk Białostocki”, 2009; 78-79-80, s. 14–15.

6) Olszański R., Problemy zdrowotne w tropiku, Warszawa, Wojskowy Instytut Medycyny, 2009.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
42
7
Komentarze (1)
Barbara
Nie dajcie sobie robić wody z mózgu. Mam 66 lat. byłam wiele razy w Tajlandii, nigdy się nie szczepiłam i nie zamierzam. Byłam też w Indiach i Ameryce Południowej. Jestem zdrowa. Mam 66 lat. Nie ulegajcie terrrorowi big farmy. Pozdrawiam, Barbara
Czytaj całość
Nie przegap
Rozwoju cywilizacji nie zatrzymamy, czy jesteśmy zatem w stanie obronić się przed alergiami? Reklama
Na jakie choroby często chorują Polacy?  Reklama
Jak zmierzyć zawartość tłuszczu w organizmie? Normy zawartości tłuszczu w organizmie
RDW w morfologii krwi – o czym świadczy podwyższenie lub obniżenie?
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!
Korzeń mniszka lekarskiego, kwiaty i liście – właściwości lecznicze mniszka i stosowanie