Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są skuteczne wcierki na porost i wypadanie włosów? Efekty stosowania wcierek
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są skuteczne wcierki na porost i wypadanie włosów? Efekty stosowania wcierek

włosy

Fot. H Jones / Getty Images

Wcierki do włosów to rodzaj odżywki o wodnistej konsystencji, której nie nakłada się na włosy, a wmasowuje w skórę głowy. W drogeriach i aptekach dostępny jest szeroki wybór wcierek na porost i wypadanie włosów. Można je też przygotować samodzielnie w domu, wykorzystując naturalne produkty.

Zadbane włosy w znaczący sposób rzutują na atrakcyjność fizyczną. Zły stan bądź utrata włosów stanowią często spotykany problemem o znaczeniu zarówno estetycznym, jak i psychologicznym (pogorszenie samooceny i spadek pewności siebie, które mogą wpływać na relacje międzyludzkie). Poprawę kondycji włosów uzyskać można, stosując rozmaite środki pielęgnacyjne. Pozytywne działanie wykazują zarówno kupione, jak i domowe wcierki na porost włosów czy przeciw ich wypadaniu.

Czym są wcierki do włosów?

Wcierki do włosów są rodzajem silnie skoncentrowanej odżywki, która posiada wodnistą konsystencję. Dostępne są w przeznaczonych do kilkukrotnego użytku butelkach lub jednorazowych ampułkach. W odróżnieniu od większości preparatów do pielęgnacji włosów wcierek nie aplikuje się na całą długość włosa. Stosuje się je wyłącznie na skórę głowy, delikatnie wmasowując. Głównym przeznaczeniem wcierek jest łagodzenie wypadania i wspomaganie porostu włosów.

Systematyczne stosowanie wcierki na wypadanie i porost włosów zapewnia szybkie uzyskanie pozytywnego efektu, ponieważ produkt ten odżywia włosy od wewnątrz dzięki działaniu zawartych w nim minerałów, witamin lub wyciągów roślinnych na cebulkę włosa.

Polecamy: Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn

Zobacz także, jak można poprawić i przyspieszyć wzrost włosów:

Zobacz film: Jak poprawić porost włosów? Źródło: Klinika urody

Efekty stosowania wcierek do włosów

Wcierki na porost włosów, ze względu na swój bogaty skład, zapewniają doskonały efekt odżywienia i regeneracji. Aplikowanie produktu poprzez wmasowywanie pobudza ukrwienie skóry głowy, co pozwala na odżywienie i dotlenienie cebulek włosów. Dodatkowo stymuluje metabolizm, wydłuża cykl życiowy włosa, łagodzi podrażnienia i pobudza wzrost cebulek włosowych. Włosy rzadziej wypadają, a porost nowych nabiera intensywności, przez co stają się gęstsze, grubsze i odporniejsze na niekorzystne działanie warunków środowiskowych. Znacznie słabiej się przetłuszczają (wcierki regulują produkcję sebum), zostają uniesione, a także zwiększa się ich sprężystość. Ponadto wiele preparatów zapewnia redukcję świądu i łuszczenia oraz nawilżenie skóry głowy.

Jak powinno się stosować wcierki do włosów?

W zależności od składu wcierki stosuje się przed myciem włosów (lekkie, oparte na ziołach) lub po nim (oleiste). W tym drugim przypadku wcierkę utrzymuje się na głowie zazwyczaj przez około godziny, a następnie spłukuje i myje włosy. Kwestia jej nakładania pozostawia wiele możliwości. Produkt aplikuje się bezpośrednio opuszkami palców lub przy użyciu wacików kosmetycznych, atomizerów, strzykawki, pipety czy innych aplikatorów. Preparat rozprowadza się na przedziałku, stopniowo odsuwa kolejne partie włosów, tworząc kolejne przedziałki, i powtarza aplikację.

Zobacz jak dbać o włosy, aby były piękne:

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie wybrać wcierki na porost włosów?

Preparaty do wcierania na wypadanie i porost włosów powinny zawierać ekstrakt z prawoślazu, żeń-szenia, liści drzewa herbacianego, algi brązowej, nagietka, rumianku, sezamu, szałwii, łopianu lub pokrzywy. Korzystne działanie wykazują też te posiadające w składzie olejek z melisy, kolendry, awokado, owoców dzikiej róży, cytryńca chińskiego oraz rozmarynowy, tymiankowy lub rycynowy.

Domowe wcierki na wypadanie włosów

Wcierki na porost włosów można przygotować samodzielnie w domu. Opierają się one na naturalnych składnikach.

Na szybszy porost włosów doskonale sprawdza się wcierka z kozieradką. Jest ona znana też jako koniczyna grecka, greckie sianko lub boża trawka i jest powszechnie występującą w Polsce rośliną zielną. Jest bogatym źródłem selenu, krzemu, magnezu, potasu i żelaza. Nasiona kozieradki dostępne są w aptece i sklepie zielarskim. Opakowanie 100 g kosztuje około 4 zł. Łyżkę stołową nasion kozieradki zalewa się ¾ szklanki wrzącej wody, po czym odstawia pod przykryciem do zaparzenia i wystygnięcia. Niemalże wszystkie ziarna kozieradki opadają na dno, dlatego przecedzanie naparu nie zawsze jest konieczne. Napar ma żółty kolor i intensywny zapach, przypominający nieco przyprawę curry. Płyn najlepiej jest nakładać na skórę codziennie, po myciu włosów lub na godzinę przed nim. Kurację z kozieradką można prowadzić przez 3 tygodnie, nawet kilka razy w roku.

Kolejną propozycją jest wcierka na wypadanie włosów z mięty pieprzowej, pokrzywy, szałwii, skrzypu polnego i łopianu oraz kawy i cebuli. Przygotowuje się mieszankę ziołową sporządzoną z wymienionych wyżej ziół (po łyżce każde), którą zalewa się szklanką wrzącej wody. W kolejnej szklance zaparza się kawę z 3 łyżeczek, a cebulę kroi się drobno lub ściera na tarce, zalewa 2 łyżeczkami ciepłej wody i odstawia do puszczenia soku. Następnie przecedza się wszystkie mikstury, czyli napar ziołowy, kawę i cebulę, po czym miesza ze sobą. Tak przygotowana wcierka powinna być stosowana kilka razy w tygodniu przed myciem włosów.

Inną znaną domową wcierką na porost włosów jest wcierka z pokrzywy i skrzypu polnego. Najpierw przygotowuje się mieszkankę z jednej czubatej łyżki skrzypu i pokrzywy, którą zalewa się szklanką gorącej wody i odstawia pod przykryciem do ostudzenia. Po odcedzeniu wcierka jest gotowa do stosowania raz dziennie, najlepiej na umyte i lekko wysuszone włosy. Korzystne działanie daje też wcierka z cebuli. Jedną dużą główkę cebuli ściera się na tarce na małych oczkach, a następnie wyciska z niej sok, który wsmarowuje się w skórę głowy na około godziny przed myciem. Popularnością cieszą się także wcierka z kawy, czosnku, aloesu i czarnej rzepy.

Bibliografia:

1. Styczeń P., Jak dbać o włosy?, „Pharmaceutical Representative Polska”, 2016, 2, s. 48-50.

2. Kołomycew A., Jak dbać o włosy?, Gliwice, Helion, 2015.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
3
Polecamy
Czarna rzepa na włosy – jakie efekty daje?
Jak ją stosować i komu pomoże?
Czarna rzepa na włosy – jakie efekty daje? Jak ją stosować i komu pomoże? Dzień Dobry TVN
Jak sok z cebuli działa na włosy?
Jak sok z cebuli działa na włosy? Dzień Dobry TVN
Ampułki do włosów na ich porost i wypadanie – jakie dają efekty?
Ampułki do włosów na ich porost i wypadanie – jakie dają efekty? TVN zdrowie
Jakie zioła można stosować na porost włosów?
Naturalne sposoby na wypadanie włosów
Jakie zioła można stosować na porost włosów? Naturalne sposoby na wypadanie włosów TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty