Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są przyczyny pękającej skóry na dłoniach?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są przyczyny pękającej skóry na dłoniach?

Suche popękane i czerwone dłonie mężczyzny

Fot. Cunaplus_M.Faba / Getty Images

Problemy z pękająca skórą na dłoniach i palcach pojawiają się głównie jesienią i zimą, gdy skóra jest przesuszona z powodu panujących na zewnątrz temperatur. Nie jest to jednak jedyny powód powstawania bolesnych podrażnień. Kłopoty z naskórkiem mogą być także objawem chorób dermatologicznych lub reakcji alergicznej na tle pokarmowym związanej z nietolerancją glutenu.

Sucha pękająca skóra na dłoniach to zjawisko bolesne i mało estetyczne. Przywrócenie dłoniom właściwego wyglądu wymaga długotrwałej pielęgnacji i wyeliminowania czynników, które mogą mieć wpływ na podrażnienia. Przed rozpoczęciem kuracji warto poznać przyczyny problemów z pękającą skórą dłoni.

Pękająca skóra na dłoniach – przyczyny

Do pojawiania się pękającej skóry na dłoniach przyczynia się wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Ponieważ objawy tego bolesnego defektu nasilają się głównie jesienią i zimą, za najczęstszą przyczynę uważa się zmiany temperatur.

Chłodne powietrze ma szkodliwe działanie na naskórek, ponieważ przesusza go, co skutkuje pękaniem i pojawianiem się bolesnych ranek. W takich sytuacjach nawet założenie rękawiczek wiąże się z dyskomfortem. Podobnie wygląda to przy odmrożeniach, których skutkiem jest pękająca skóra na dłoniach do krwi. Wygląda to nie tylko nieestetycznie, lecz jest również niebezpieczne. Rany na dłoniach stanowią idealną pożywkę dla bakterii, a w przypadku zakażenia konieczne jest długotrwałe leczenie.

Sucha pękająca skóra na dłoniach pojawia się także na skutek ich długotrwałego kontaktu z wodą lub substancjami o działaniu drażniącym i nieużywania środków pielęgnacyjnych. Wysuszona skóra swędzi, a drapanie tylko nasila uszkodzenia.

Ogromny wpływ na wygląd dłoni mają choroby dermatologiczne, takie jak egzema, łuszczyca albo atopowe zapalenie skóry. Chorzy na te schorzenia wymagają specjalistycznego leczenia i odpowiedniej pielęgnacji, która będzie zapobiegać pękaniu naskórka. Terapii farmakologicznej doustnej i miejscowej wymaga również grzybica oraz alergia (np. pokarmowa). Przyczyna uszkodzeń naskórka często jest upatrywana przez lekarzy w nietolerancji glutenu.

Niewłaściwie zbilansowana dieta to także czynnik, który przyczynia się do tego, że pojawia się pękająca skóra na dłoniach. Brak witamin, a w szczególności witaminy A, skutkuje zwiększoną podatnością skóry na uszkodzenia.

Polecamy: Suche skórki wokół paznokci. Jak o nie dbać?

Zobacz film i sprawdź jak dbać o skórę dłoni:

Zobacz film: Jak dbać o skórę dłoni? Źródło: Stylowy Magazyn 

Pękająca skóra na dłoniach i palcach – jak o nią dbać?

Pękająca skóra na dłoniach i palcach wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jej celem jest nawilżenie i natłuszczenie skóry, które będzie stanowiło barierę ochronną dla wszelkiego rodzaju uszkodzeń. Osoby borykające się z problemem pękającej skóry powinny w miarę możliwości wyeliminować czynniki mające wpływ na podrażnienia.

Środki zapobiegawcze, które pozwolą uniknąć podrażnień:

  • zakładanie rękawic ochronnych podczas kontaktu z substancjami o działaniu drażniącym,
  • stosowanie delikatnych preparatów myjących zamiast mydeł,
  • używanie kosmetyków dla alergików, np. emolientów o działaniu natłuszczającym, kosmetyków bez dodatku alkoholu,
  • smarowanie dłoni kremem o działaniu nawilżającym lub natłuszczającym każdorazowo po kontakcie z wodą (bardzo dobrym kosmetykiem natłuszczającym jest maść z witaminą A, która natłuszcza i regeneruje naskórek)

Przy problemach ze skórą warto wspomagać się suplementacją. W aptekach jest szereg preparatów witaminowych, które mogą być pomocne w regeneracji skóry.

Polecamy: Suche dłonie – sprawdzone domowe sposoby

Pękająca skóra na dłoniach – zabiegi kosmetyczne

Pękającą skórę na dłoniach warto poddawać okresowym zabiegom kosmetycznym. Nowoczesne metody pielęgnacji oferowane przez salony kosmetyczne są bardzo skuteczne. Niektóre kosmetyki (np. złuszczające peelingi) można przygotować samodzielnie. Usuwanie zrogowaciałego naskórka umożliwia regenerację skóry i pozwala wniknąć głębiej leczniczym substancjom aktywnym.

Do sporządzenia peelingu nie potrzeba wielu składników. Wystarczy 1 łyżka brązowego cukru, 1 łyżka oliwy z oliwek i odrobina soku z cytryny. Stworzony w ten sposób peeling nie tylko złuszczy martwy naskórek, ale też rozjaśni przebarwienia. W łagodzeniu podrażnień pomocne mogą się okazać maseczki z siemienia lnianego lub z ziemniaków.

Wykonywane okazjonalnie zabiegi kosmetyczne mogą się okazać niewystarczające, żeby wyeliminować całkowicie pękanie skóry na dłoniach. Żeby uzyskać dobre efekty, potrzeba codziennej regularnej pielęgnacji i wyeliminowania czynników, które mogą mieć wpływ na podrażnienia.

Smarowanie rąk kremem po każdym kontakcie z wodą musi stać się nawykiem. Krem powinien zawierać witaminy A i E oraz prowitaminę B5, która wspomaga odbudowę komórek naskórka i ma działanie łagodzące. Dobrym wyborem będą też kosmetyki, które działają uszczelniająco i odbudowująco na profil hydrolipidowy skóry, takie jak emolienty, preparaty zawierające mocznik oraz oleje.

Bibliografia:

A.D. Perry, J.P. Trafeli, Zapalenie skóry rąk: etiologia, rozpoznanie i leczenie, „Dermatologia po Dyplomie” 2010; 1(2), s. 9–17.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
1
Polecamy
Jak pielęgnować cerę wrażliwą?
Charakterystyka, kosmetyki, pielęgnacja
Jak pielęgnować cerę wrażliwą? Charakterystyka, kosmetyki, pielęgnacja Dzień Dobry TVN
Trądzik na plecach - przyczyny i leczenie.
Jak pozbyć się trądziku na plecach?
Trądzik na plecach - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się trądziku na plecach? Dzień Dobry TVN
Pękająca skóra na dłoniach.
Jak zapobiegać i jak pielęgnować?
Pękająca skóra na dłoniach. Jak zapobiegać i jak pielęgnować? TVN zdrowie
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty