Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są przyczyny krwi w moczu? Co oznacza krwiomocz (hematuria)?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są przyczyny krwi w moczu? Co oznacza krwiomocz (hematuria)?

Próbki krwi i moczu w szpitalu

Fot: Minerva Studio / fotolia.com

Krwiomocz powstaje na skutek zaburzeń układu moczowego, płciowego lub poprzez przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi. Zaburzenie to występuje też w czasie takich chorób, jak: zapalenie pęcherza moczowego, kamica nerkowa, zakażenie układu moczowego, torbiele na nerkach lub nowotwór. Krwiomocz w czasie ciąży może też być skutkiem powiększania się narządów wewnętrznych. Gdy zaobserwuje się niepożądane objawy, należy natychmiast udać się do lekarza.

Warto pamiętać, że nie każdy czerwony mocz musi oznaczać występowanie krwiomoczu. Przykładowo: u osób z nieszczelnymi jelitami brunatna barwa moczu pojawia się na skutek wypicia soku z buraków lub zażywania niektórych leków.

Krew przy oddawaniu moczu

Krwiomocz (hematuria) jest jednym z najgroźniejszych objawów pochodzących z układu moczowego. W zdrowym organizmie przez przewody moczowe przedostają się tylko zbędne metabolity z wodą, w żadnym przypadku nie powinno być tam krwi. Niezależnie, czy krwiomocz wystąpił raz lub sporadycznie, nie można lekceważyć tak poważnego objawu. 

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Krwiomocz występuje podczas zaburzeń pracy układu moczowego lub na skutek przyjmowania leków, które zmniejszają krzepliwość krwi. krwinkomocz natomiast stwierdza się tylko za pomocą badania laboratoryjnego moczu ogólnego w szpitalu.

Zobacz też: Częstomocz

Przyczyny krwi w moczu – kamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego, torbiele na nerkach, nowotwory

Najczęstszą przyczyną krwi w moczu jest kamica nerkowa. Chorobie towarzyszy silny ból brzucha oraz wymioty. Podczas tej choroby w drogach moczowych przemieszcza się kamień z ostrymi końcami. Gdy zaczepiają one o ścianki przewodów, to ranią je i powodują krwawienie. Aby zdiagnozować, czy to ta choroba jest przyczyną krwiomoczu, wykonuje się USG nerek lub badanie tomografem komputerowym.

Gdy wydziela się ciemny mocz razem z krwią i towarzyszy temu uczucie pieczenia, zwykle jest to skutkiem zapalenia pęcherza moczowego. Choroba objawia się częstą potrzebą skorzystania z ubikacji oraz uczuciem „niedosikania”. Osoba chora czuje również ból w okolicy lędźwi i niekiedy ma gorączkę.

Natomiast w przypadku zakażenia układu moczowego pacjent czuje bolesne parcie na pęcherz, które nasila się podczas oddawania moczu. Choroba ta objawia się też wysoką temperaturą i bólami mięśni. Aby zdiagnozować występowanie tego schorzenia, należy wykonać badanie moczu.

Torbiele na nerkach objawiają się bólem w dolnej partii brzucha oraz kręgosłupa. Osoba cierpiąca na to schorzenie ma też podwyższone ciśnienie. Torbiele powodują infekcje grzybicze lub bakteryjne, które ranią i uszkadzają drogi moczowe, co skutkuje wydzielaniem się krwi. W celu diagnozy tej choroby wykonuje się USG i tomografię komputerową bez użycia kontrastu.

Niekiedy krew w moczu jest skutkiem nowotworu układu moczowego lub płciowego. W niektórych przypadkach jest to jedyny wczesny objaw raka. Krwiomocz może wynikać z raka prostaty, miedniczki nerkowej, cewki moczowej, pęcherza moczowego lub raka nerek.

Krwiomocz u kobiet z endometriozą pojawia się na równi z krwawieniem menstruacyjnym, a u mężczyzn występuje po badaniu prostaty lub cystoskopii. Gdy prostata jest przerośnięta lub uległa zapaleniu, również jest możliwość pojawienia się krwi w moczu. W tym przypadku istnieje ryzyko nowotworu tego narządu, który jest zwykle usuwany operacyjnie. Osoby z chorą wątrobą często mają problem z krzepnięciem krwi, więc ten stan również skutkuje krwią w moczu. Ten niepokojący syndrom pojawia się także u chorych na zapalenie naczyń krwionośnych, chorobę Schönleina-Henocha oraz hemofilię.

Zobacz film: Czy krew w moczu lub stolcu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Krew w moczu w ciąży

Krwiomocz pojawia się również podczas ciąży. W okresie ciąży powiększają się niektóre narządy, w tym nerki. Dzieje się to w tak szybkim czasie, że niekiedy organizm kobiety może nie zaadaptować się w całości do tych zmian, co będzie skutkować zawartością krwi w moczu.

W tym czasie nerki są też bardziej podatne na inne choroby, takie jak dystopia. Przez to schorzenie powstają bariery w przepływie moczu, co prowadzi do złogów i kolki nerkowej.

Krew w moczu – leczenie

Gdy zauważy się u siebie krwiomocz, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jeśli czuje się również silne parcie na pęcherz, pieczenie cewki moczowej oraz ma się problemy z oddawaniem moczu to znak, że są to symptomy poważniejszej choroby. Specjalista zleci wtedy badania osadu oraz moczu. Jeśli w wynikach okaże się, że badany ma leukocyty i bakterie, to sugeruje się zakażenie pęcherza lub dróg moczowych. Wtedy lekarz przepisuje antybiotyki i po regularnym ich przyjmowaniu sytuacja powinna wrócić do normy. U osób poniżej 50 lat wykonuje się też USG oraz tomografię komputerową. Pacjentom powyżej tego wieku robi się również cystoskopię, która rozwiewa wątpliwości dotyczące nowotworu. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
71
8
Polecamy
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Ciemny mocz – o czym świadczy?
Przyczyny ciemnego moczu
Ciemny mocz – o czym świadczy? Przyczyny ciemnego moczu TVN zdrowie
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność?
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność? Dzień Dobry TVN
Erytrocyty w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu
Erytrocyty w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?