Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są przyczyny depresji lękowej oraz jak ją leczyć? Definicja i objawy depresji neurotycznej

Jakie są przyczyny depresji lękowej oraz jak ją leczyć? Definicja i objawy depresji neurotycznej

NAN

Fot.: Kittiphan / stock.adobe.com

Depresja lękowa (neurotyczna) łączy w sobie objawy typowej depresji oraz zaburzeń lękowych. Przyczynami choroby są błędne schematy myślenia, które stopniowo klarują się na przestrzeni życia. Objawy depresji lękowej to paniczny lęk, myśli samobójcze, obniżony nastrój i podatność na uzależnienia. Chorobę leczy się środkami przeciwlękowymi oraz psychoterapią poznawczo-behawioralną.

Psychiatrzy twierdzą, że epizod depresyjny przydarza się co piątej osobie w Polsce. Zgodnie z badaniami, w 95% przypadkach osób chorych na depresję występuje przynajmniej jedno zaburzenie na tle lękowym.

Co to jest depresja lękowa?

Depresja lękowa jest inaczej nazywana depresją neurotyczną. Osoby cierpiące na tę chorobą mają lżejsze objawy depresyjne, jednak stale odczuwają silny lęk. Stan ten nasila się głównie z samego rana oraz przed pójściem spać. Pacjenci często też skarżą się na silne dolegliwości somatyczne oraz często czują się wyczerpani, chociaż nie zrobili nic, czym mogliby się zmęczyć. Stan przewlekły depresji neurotycznej objawia się zupełnym wycofaniem z życia społecznego na skutek silnego lęku. Niekiedy skutkuje to próbami samobójczymi, dlatego tak ważna jest kompleksowa pomoc osobie chorej. Jednak wciąż ludzie mają duży problem z przyznaniem się przed znajomymi lub nawet przed sobą, że cierpią na depresję. W przypadku tej choroby, objawy, takie jak lęk czy wyczerpanie, mogą maskować źródło tego schorzenia, przez co pacjenci często bagatelizują swój obniżony nastrój.

Depresja lękowa – przyczyny

Większą skłonność do depresji lękowej mają osoby prostolinijne, które cechują się sztywnymi procesami psychicznymi (tzn. trzymają się z góry ustalonych schematów myślowych). Wykazano, że na depresję neurotyczną cierpią częściej pacjenci mający poczucie głębokiego obowiązku i odpowiedzialności za dużą grupę osób oraz nie są gotowi do kompromisu. Skutkuje to bardzo poważnym stosunkiem do życia, które szybko staje się nacechowane lękiem przed utratą swojej pozycji oraz pogorszeniem własnej oceny w oczach innych. Co więcej, na depresję lękową są podatni ludzie tłumiący emocje w sobie i nie okazujący ich na zewnątrz oraz ci, którzy źle znoszą przykre doświadczenia (neurotycy).

Tak więc na tę chorobę cierpią ludzie przejawiający skrajne emocje. Cieszą się oni z sukcesów, jednak problemy i awarie są dla nich trudnościami nie do przeskoczenia. Sam proces choroby jest skutkiem stopniowego zaburzenia procesu myślenia. Na początku ludzie wszystkie swoje błędy uogólniają. Jeśli na przykład osoba została wyrzucona z pracy, to uważa, że jest beznadziejna w każdym aspekcie życia. W tym momencie nie myśli o tym, że jest dobrą matką i np. świetnie gra na pianinie, tylko poszczególne problemy przesłaniają jej cały obraz siebie. Kolejnym aspektem jest brak możliwości wyrażenia swoich uczuć. Prowadzi to do stałego konfliktu, który odbija się na ośrodkowym układzie nerwowym pacjenta. To z kolei przyczynia się do zaburzonej pracy hormonalnej i neuroprzekaźnikowej.

Depresja lękowa – objawy: paniczny lęk i niepokój, obniżony nastrój, myśli samobójcze, uzależnienia

W stosunku do osób pacjentów cierpiących na typowe zaburzenia depresyjne lub lękowe, osoby chorujące na depresję lękową mają znacznie większe nasilenie objawów z obydwu grup. Są one znacznie bardziej upośledzone społecznie, zawodowo i rodzinnie. Przez to, że odczuwają zarówno objawy depresji, jak i lęku, są bardziej oporni na leczenie oraz mają większe ryzyko nawrotów choroby. U pacjentów tych zauważono większy wskaźnik uzależnienia od alkoholu i benzodiazepinów. Choroba zaczyna się głównie czynnikami stresowymi, które obejmują doświadczenia rodzinne, kłopoty w pracy lub trudności finansowe. Najbardziej charakterystycznym objawem depresji lękowej jest jednak wolnopłynący i przewlekły lęk. Jest on związany z oczekiwaniem na przykre wydarzenia oraz głębokie poczucie zagrożenia zarówno w stosunku do siebie, jak i bliskich. Chory sam nie jest pewien czego dokładnie się boi. Stan ten jest najczęściej odczuwany jako ucisk w okolicy przedsercowej. Do zaburzeń lękowych zalicza się:

  • zaburzenie lękowe z napadami lęku (lęk paniczny),
  • uogólnione zaburzenie lękowe (zespół lęku uogólnionego),
  • fobia społeczna,
  • zaburzenie stresowe pourazowe (PTSD),
  • zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD).

Zgodnie z badaniami, u 2/3 wszystkich pacjentów cierpiących na depresję, można wyodrębnić jeden z powyższych zaburzeń lękowych.

Jakie są pierwsze objawy depresji? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie:

Zobacz film: Jakie są pierwsze objawy depresji? Źródło: 36,6.

Depresja lękowa – leczenie: farmakologia, psychoterapia poznawczo-behawioralna

Gdy osoby cierpiące na depresję lękową nie radzą sobie z otaczającą ich rzeczywistością, to zgłaszają się do lekarzy rodzinnych lub psychiatrów po leki uspokajające lub nasenne, takie jak diazepam, lorazepam czy estazolam. Te substancje z grupy benzodiazepin, chociaż stosowane nagminnie, nie prowadzą do wyleczenia z choroby. Zamiast tego szybko uzależniają pacjenta, co bardzo utrudnia dalszy proces leczenia depresji lękowej. Należy więc podawać osobie chorej antydepresanty przeciwlękowe, które normują sen, regulują nastrój oraz zmniejszają nasilenie objawów lękowych. Niezmiernie ważna jest też dawka preparatów, którą należy skonsultować z doświadczonym lekarzem, który wytłumaczy pacjentowi też wszystkie możliwe skutki uboczne stosowania farmakoterapii.

Jednak podawanie leków ma sens tylko, gdy jest wspierane psychoterapią, która ma na celu zmianę błędnych schematów myślowych. W tym celu największą skuteczność ma terapia poznawczo-behawioralna, która polega na rozkładaniu przekonań pacjenta na czynniki pierwsze i wspólne dojście do bardziej obiektywnych i rozwojowych stylów myślenia.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
359
22
Komentarze (0)
Nie przegap
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie?
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? Materiał sponsorowany
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Morsowanie jako sposób na zdrowie. Zalety i przeciwwskazania
Morsowanie jako sposób na zdrowie. Zalety i przeciwwskazania