Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są objawy alergii na mleko? Co powoduje uczulenie na mleko?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są objawy alergii na mleko? Co powoduje uczulenie na mleko?

Mleko

Fot: seksan Mongkhonkhamsao / gettyimages.com

Objawy alergii na mleko ze strony przewodu pokarmowego to przede wszystkim nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia, bóle brzucha, śluz lub krew w stolcu. Pojawić się mogą dolegliwości ze strony układu oddechowego, nerwowego i zmiany skórne.

Mianem alergii określa się nadmierną, swoistą odpowiedź układu immunologicznego na czynniki zewnętrzne. Jedną z częściej występujących alergii jest pokarmowa, a popularnym alergenem, czyli czynnikiem uczulającym – białka mleka krowiego. Objawy alergii na mleko mogą uwidocznić się ze strony różnych układów, przy czym dominują te związane z przewodem pokarmowym.

Co powoduje uczulenie na mleko?

Za pojawienie się objawów alergii na mleko krów odpowiada uczulenie na zawarte w nim białka, których jest około 30. Wśród najważniejszych wymienia się kazeinę, która stanowi około ¾ ogólnej ilości białek mleka. Popularne są też te serwatkowe, a wśród nich beta-laktoglobulina i alfa-laktoalbumina. Badacze zwracają uwagę na to, że uczulone na białko mleka krowiego dzieci często zmagają się z alergią na mleko innych zwierząt kopytnych. Około 20% z nich wykazuje też alergię na soję. Alergeny mleka uważa się za pierwsze, jakie dostają się do organizmu noworodka na drodze pokarmowej. Niepożądane objawy po mleku rozpoczynają tzw. marsz alergiczny związany z występowaniem po sobie kolejnych alergii pokarmowych i wziewnych.

Kiedy pojawiają się objawy alergii na mleko?

Pierwsze objawy uczulenia na mleko krowie pojawić się mogą w trakcie karmienia mlekiem matki. Są to jednak rzadkie przypadki. Jak im zaradzić? Powinna zostać zmodyfikowana dieta karmiącej piersią matki – z jadłospisu trzeba wykluczyć mleko oraz nabiał. Objawy alergii ustąpią po upływie 2–3 tygodni.

Częściej stwierdza się je wraz z wprowadzeniem do diety dziecka mleka sztucznego. Szacuje się, że u 40–70% dzieci z alergią już w pierwszym tygodniu karmienia sztucznego pojawiają się objawy alergii na mleko krowie. Po upływie 3 miesięcy dotyczą już około 90%.

W większości przypadków alergia na mleko krowie ma charakter przemijający. Jej ustępowanie związane jest ze stopniowym nabywaniem tolerancji przez organizm. Szacuje się, że utrzymuje się ona u około 71% dzieci wieku 3 lat, 50% dzieci w wieku 6 lat, 28% populacji po 9 roku życia.

W jaki sposób objawia się alergia na mleko?

Alergia na mleko objawia się przede wszystkim miejscowo. W pierwszym półroczu życia symptomy uczulenia dotyczą zwykle jednego narządu, najczęściej skóry lub przewodu pokarmowego. W skrajnych przypadkach przybiera postać reakcji uogólnionej, która prowadzi do wstrząsu anafilaktycznego.

Uczulenie na mleko daje objawy ze strony układu pokarmowego. Są to: biegunka lub zaparcia, bóle brzucha (często kolkowe), śluz lub krew w stolcu, wymioty (nawet o charakterze chlustającym), refluks żołądkowo-przełykowy, zespół alergii jamy ustnej, enteropatia wysiękowa. W przypadku dzieci może pojawić się dodatkowo częste ulewanie i kolki oraz brak przyrostu masy ciała.

Objawy alergii na mleko ze strony układu oddechowego

Alergia na mleko krowie objawiać się może problemami w obrębie układu oddechowego. Zdarza się przewlekły kaszel, sapka (ciężki oddech u noworodka i niemowlęcia), astma, prowadząca do duszności czy świszczącego oddechu. Można zauważyć nieżyt nosa, dla którego typowe jest uczucie jego zatkania (blokady), odchrząkiwanie spływającej po tylnej ścianie gardła wydzieliny, napadowe kichanie, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, swędzenie gardła. U chorych z alergią na mleko rośnie ryzyko wystąpienia surowiczego zapalenia ucha środkowego, zapalenia oskrzeli, nawracających dolegliwości ze strony gardła, migdałków i krtani.

Które produkty spożywcze uczulają najczęściej? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Alergie pokarmowe - co uczula najczęściej? Źródło: 36,6

Objawy skórne uczulenia na mleko

Uczulenie na mleko krowie dawać może objawy skórne w postaci:

  • atopowego zapalenia skóry – uporczywego świądu, pogrubienia, zaczerwienienia, suchości, ucieplenia, łuszczenia się skóry, z czasem wypełnionych płynem surowiczym pęcherzy, które po rozdrapaniu sączą się;
  • obrzęku naczynioruchowego – niezapalnych, niebolesnych, niepoddających się uciskowi, bez świądu, obejmujących najczęściej twarz, okolice stawów, kończyny ograniczonych obrzęków;
  • pokrzywki – bezbolesnego, miejscowego, o czerwonej barwie, swędzącego, z uczuciem pieczenia, płasko-wyniosłego obrzęku skóry.

Inne objawy alergii na mleko

U uczulonych na mleko wystąpić mogą dolegliwości ze strony układu nerwowego, w tym m.in.: bóle głowy, nadpobudliwość, zaburzenia snu, drgawki, omdlenia, zaburzenia koncentracji. Możliwe są także: niedokrwistość z niedoboru żelaza, powiększenie obwodowych węzłów chłonnych, izolowane, okresowe zwyżki temperatury ciała, nocne poty. Dodatkowo w przypadku dzieci zdarza się prężenie pleców, trudności w przyjmowaniu pokarmu, nadmierna płaczliwość.

Jak szybko pojawiają się objawy alergii na mleko?

Objawy alergii na mleko mogą być:

  • natychmiastowe – IgE - zależne; występują w czasie od kilku minut do 4–6 godzin od spożycia pokarmu,
  • opóźnione i późne – IgE - niezależne, mieszane IgE - zależne i IgE- niezależne; występują w czasie od kilku do kilkunastu godzin po spożyciu pokarmu.

Bibliografia:

1. E. Dadas-Stasiak, B. Kalicki, A. Jung, Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, [w:] „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2010, 6(2), s. 92–99.

2. J. Gawęcki, Białka w żywności i żywieniu, Wydawnictwo AR, Poznań 2003.

3. W. Silny, M. Czarnecka-Operacz, D. Jenerowicz i wsp., Leksykon alergicznych chorób skóry i reakcji polekowych, Wydawnictwo Medyczne Termedia, Poznań 2009.

4. D. Szałowska, L. Bąk-Romaniszyn, Różne manifestacje kliniczne alergii na białko mleka krowiego, [w:] „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2012, 8(3), s. 239–245.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
7
Polecamy
Rodzaje i objawy alergii u niemowląt.
Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku!
Rodzaje i objawy alergii u niemowląt. Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku! Dzień Dobry TVN
Alergia na białko mleka krowiego u dzieci i dorosłych – objawy, przyczyny i leczenie
Alergia na białko mleka krowiego u dzieci i dorosłych – objawy, przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Jakie są objawy alergii pokarmowej u niemowląt?
Rozpoznanie uczulenia u najmłodszych
Jakie są objawy alergii pokarmowej u niemowląt? Rozpoznanie uczulenia u najmłodszych TVN zdrowie
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby