Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są naturalne metody leczenia zapalenia prostaty?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są naturalne metody leczenia zapalenia prostaty?

Korrawin/getty images

Zapalenie prostaty, lub inaczej gruczołu krokowego, jest częstą dolegliwością mającą postać przewlekły lub ostry. Leczenie najczęściej polega na podawaniu odpowiednio dopasowanych antybiotyków. Objawy można również łagodzić, stosując naturalne sposoby leczenia.

Zapalenie prostaty jest częstym schorzeniem, szacuje się, że pojawia się u ok. 20% całej populacji mężczyzn w różnym wieku. Najczęściej pojawia się między 35 a 50 rokiem życia. Jeśli stercz (inna nazwa prostaty) jest zdrowa, mężczyzna nawet nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Gdy dojdzie do zapalenia, pojawiają się uczucie parcia na mocz, zaburzenia erekcji i problemy z mikcją (w tym ból). Leczenie zapalenia prostaty najlepiej przeprowadzać za pomocą środków farmakologicznych, a także sposobów naturalnych.

Tradycyjne i naturalne metody na walkę z przewlekłym zapaleniem prostaty

Leczenie przewlekłego zapalenia prostaty najczęściej jest długotrwałe. Dokładny wybór terapii jest uzależniony od przyczyny pojawienia się schorzenia. Najczęściej na zapalenie prostaty stosuje się leki przeciwzapalne, rozluźniające mięśnie gładkie, leki przeciwbólowe i antybiotyki. W niektórych przypadkach jednak leczenie to pozostaje nieskuteczne. Naturalne leczenie zapalenia prostaty musi uwzględniać przede wszystkim zmianę diety, zrezygnowanie z używek (alkoholu, papierosów), a także wykorzystywanie sposobów domowych, np. wykonywanie gorących nasiadówek. W zaawansowanych stadiach choroby konieczne może być usunięcie gruczołu krokowego. Najczęściej ma to miejsce wówczas, gdy zawiodą wszystkie inne dostępne metody.

Ziołolecznictwo i dieta w leczeniu zapalenia prostaty

Pacjenci cierpiący na zapalenie prostaty, oprócz leczenia konwencjonalnego, decydują się również na wdrożenie dodatkowych metod. Leczenie zapalenia prostaty ziołami jest zasadne przy lżejszych nasileniach choroby. Pozwala to na złagodzenie dokuczliwych objawów. Korzystny wpływ na zapalenie gruczołu krokowego wywiera pokrzywa podawana w formie herbatki. Jej składniki (makro- i mikroelementy) działają moczopędnie oraz oczyszczająco. Równie skuteczna są: zielona herbata (wspomaga usuwanie toksyn), kora afrykańskiej śliwy (zapobiega przerostowi prostaty), nasiona dyni (oczyszczają organizm) oraz palma sabałowa (zmniejsza ucisk na cewkę moczową).

Odpowiednia dieta jest nie tylko dobrą profilaktyką, ale również terapią wspomagającą leczenie zapalenia prostaty. W codziennym menu należy uwzględnić dużą ilość owoców, warzyw, błonnika oraz niegazowanej wody mineralnej (alternatywnie ziół lub zielonej herbaty). Dostarczają one niezbędnych witamin (głównie D, C i B), składników odżywczych oraz przeciwutleniaczy walczących z wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do starzenia się komórek. Dobroczynne właściwości posiadają siemię lniane oraz tłuste ryby morskie, których tłuszcze wykazują działanie przeciwzapalne. Ważny w prawidłowym funkcjonowaniu stercza jest cynk. Odpowiada on m.in. za produkcję testosteronu oraz pomaga w obkurczeniu gruczołu krokowego. Dużą jego ilość znajdzie się w orzechach, roślinach strączkowych, otrębach, wątróbce, jajach oraz mleku.

Czego unikać przy zapaleniu prostaty?

Mężczyźni chorujący na przerost prostaty powinni przestrzegać pewnych zasad żywieniowych. W ich diecie nie powinny znajdować się dania gotowe (w tym mrożone i ze słoika), potrawy ciężkostrawne, wysokoprzetworzone, bogate w rafinowany cukier i mąkę pszenną. Tym samym zaleca się zrezygnowanie z białego pieczywa, konserw, mrożonych pizz i dań gotowych, słodyczy, parówek, pasztetowej i czerwonego mięsa. Szczególną ostrożność należy zachować spożywając alkohol. Niebezpieczne dla prostaty może być zarówno piwo, jak i alkohole wysokoprocentowe.

Nie mniej ważne jest unikanie niektórych związków obecnych w pożywieniach, które mogą wpływać na gospodarkę hormonalną. Część z nich pod względem chemicznym jest zbliżona do żeńskich hormonów płciowych, a w organizmie przyczynia się obniżenia testosteronu. Niestety są one powszechnie obecnie w produktach codziennego użytku, w tym środkach czystości czy kosmetykach. W produktach spożywczych mogą występować głównie w mięsie. Fitoestrogeny obecne są również w soi, która mocno ingeruje w prawidłowe funkcjonowanie męskiego systemu hormonalnego. Równie niebezpieczny jest bisfenol A, który w organizmie człowieka zachowuje się podobnie jak estrogeny. Znajduje się on m.in. w plastikowych butelkach, puszkach z konserwami oraz torebkach na herbaty.

Zapalenie prostaty a styl życia

Aby zapobiegać i wspomagać leczenie zapalenia prostaty, należy pamiętać o zachowaniu prawidłowej masy ciała. Najlepszym sposobem jest regularna aktywność fizyczna. Uważa się, że oznacza to minimum 40 minut aktywności o umiarkowanym nasileniu 3 razy w tygodniu. Mogą to być spacery, bieganie, pływanie lub gra w piłkę. Równie ważna jest regularna aktywność seksualna.

Zobacz film: Prostata

źródło:x-news

Bibliografia:

1. J.L. Capodice, D.L. Bemis, R. Buttyan, S.A. Kaplan, & A.E. Katz. (2005). Complementary and Alternative Medicine for Chronic Prostatitis/Chronic Pelvic Pain Syndrome, “Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine” 2(4)/2005, p. 495–501.

2. L.K. Suh., F.C. Lowe, Alternative Therapies for the Treatment of Chronic Prostatitis, “Current Urology Reports” 12(4)/2011, p. 284-287.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
89
12
Polecamy
Domowe sposoby na potencję.
Jak w naturalny sposób ją poprawić?
Domowe sposoby na potencję. Jak w naturalny sposób ją poprawić? Dzień Dobry TVN
Dieta zasadowa i inne sposoby na „odkwaszenie organizmu”
Dieta zasadowa i inne sposoby na „odkwaszenie organizmu” Dzień Dobry TVN
Czy przewlekłe zapalenie prostaty jest groźne?
Czy przewlekłe zapalenie prostaty jest groźne? TVN zdrowie
Ostre i przewlekłe zapalenie prostaty:
objawy, przyczyny, metody leczenia i powikłania
Ostre i przewlekłe zapalenie prostaty: objawy, przyczyny, metody leczenia i powikłania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko