Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są naturalne metody leczenia torbieli w piersiach?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są naturalne metody leczenia torbieli w piersiach?

andresr/getty images

Torbiele w piersiach to łagodne zmiany, które powstają u niemal każdej kobiety fizjologicznie w przebiegu cyklicznych zmian hormonalnych. W większości przypadków terapia czy obserwacja nie są konieczne. Leczenie naturalne torbieli w piersiach nie ma potwierdzenia naukowego.

Duże torbiele na piersiach mogą być poddawane biopsji terapeutycznej w celu ich opróżnienia. Leczenie naturalne torbieli w piersiach może pomóc w łagodzeniu dolegliwości, nie powinno być jednak stosowane zamiast rutynowej kontroli lekarskiej.

Czym są torbiele piersi?

Torbiel to zmiana łagodna, występująca w wielu narządach i tkankach ludzkiego ciała. Nie ma charakteru nowotworowego. Zbudowana jest ze ściany i znajdującej się wewnątrz komory wypełnionej płynem, który powstaje w wyniku naturalnej produkcji wydzielin przez dany gruczoł. Taka zmiana może pojawiać się również w piersiach.

Torbiele w piersiach to dość częsta przypadłość u kobiet w okresie rozrodczym, najczęściej około 40. roku życia. Zwykle pojawienie się torbieli jest reakcją fizjologiczną na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Podejrzewa się, że największy wpływ na ich powstawanie mają estrogeny. Torbiele w piersiach mogą być pojedyncze lub mnogie. Różnią się rozmiarem w zależności od tego, w jakim dniu cyklu znajduje się kobieta.

W większości przypadków torbiele w piersiach nie dają objawów, a widoczne są jedynie w badaniach obrazowych. W przypadku znacznego powiększenia mogą być wyczuwalne w postaci miękkiego, łatwo dającego się przesuwać, guzka. Czasami powodują tkliwość i bolesność piersi, co niepokoi kobietę i skłania ją do wizyty u ginekologa.

Czy istnieją metody naturalne leczenia torbieli w piersi?

W przypadku zaobserwowania i szczególnej dokuczliwości zmian w obrębie piersi, gdy wykluczono możliwość procesu nowotworowego, można wypróbować kilka metod łagodzących dolegliwości. Niestety w większości nie mają one naukowo udowodnionego działania. Leczenie naturalne torbieli w piersiach obejmuje ograniczenie w diecie soi, drobiu oraz ziół, które zawierają estrogeny oraz fitoestrogeny i w nadmiarze mogą doprowadzić do powstania torbieli.

Skuteczne może okazać się stosowanie ziół, takich jak niepokalanek mnisi, który ogranicza stres organizmu związany z menstruacją oraz funkcjonalny wzrost stężenia prolaktyny we krwi. Niektóre małe badania wskazują, iż w łagodzeniu objawów pozytywną rolę odgrywa olej z wiesiołka, przyjmowany w sposób regularny doustnie, jednak podważa się ich wiarygodność ze względu na niską liczebność grup badawczych. Z obserwacji pacjentek stosujących ten preparat wynika, iż zmniejsza on dolegliwości i prawdopodobieństwo powstania nowych zmian torbielowatych.

W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych w łagodzeniu objawów może pomóc odpowiednio dobrany do rozmiaru piersi, podpierający je, biustonosz.

Dodatkowo należy pamiętać o diecie bogatej w antyoksydanty. Zawierają je warzywa i owoce. Można suplementować witaminę E, należy zrezygnować ze spożywania cukrów prostych oraz zamienić tłuszcze zwierzęce na roślinne. Zdrowe odżywianie oraz rezygnacja ze stresującego trybu życia wspomaga równowagę hormonalną organizmu i zapobiega rozwojowi różnych schorzeń, w tym torbieli piersi.

Metody naturalne leczenia torbieli w piersi nie mają zastosowania w przypadku zmian złośliwych. Nie wykazują żadnej skuteczności, a stosowane w pojedynkę, mogą opóźnić diagnostykę i wdrożenie właściwego postępowania medycznego. Zaniechanie ich prowadzi do poważnych powikłań.

Diagnostyka i leczenie torbieli w piersi

W przeciwieństwie do metod naturalnych, postępowanie lekarskie ma potwierdzoną skuteczność w diagnostyce i terapii torbieli w piersiach. Należy pamiętać, iż w większości przypadków nie mają one groźnego charakteru i znikają samoistnie. Wymagają jedynie jednorazowego badania ultrasonograficznego (USG). Pojedynczych i niewyczuwalnych torbieli nie trzeba leczyć ani obserwować.

W przypadku dużych zmian torbielowatych możliwe jest wykonanie biopsji wraz z opróżnieniem zalegającego wewnątrz nich płynu, co zwykle uśmierza dolegliwości. Uzyskaną wydzielinę wysyła się niekiedy na badania patomorfologiczne. Jeśli nie jest możliwe uzyskanie płynu, lekarz zleca badania dodatkowe, weryfikujące charakter zmiany.

Zmiany litotorbielowate o podejrzanym charakterze, uwidocznione w USG, wymagają pogłębienia diagnostyki, gdyż mogą mieć charakter złośliwy. W takim przypadku wykonuje się dokładne badania obrazowe oraz biopsję diagnostyczną z pobraniem materiału tkankowego i wysłaniem go do patomorfologa w celu wykonania analizy pod mikroskopem. W przypadku uzyskania niepomyślnej diagnozy lub gdy złośliwość zmiany jest wątpliwa, wykonuje się kontrolne badania oraz wdraża odpowiednie postępowanie lecznicze.

Zobacz film: Jak badać piersi?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Jakubowska A. Breast cysts in adolescents – diagnostics, monitoring, treatment. [w:] Polish Journal of Radiology. 2011 Jan-Mar; 76(1): 20–24.

2. Breast Cysts. Westmead Breast Cancer Institute 2016.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
5
Polecamy
Ból piersi w drugiej fazie cyklu – jak można mu zaradzić?
Ból piersi w drugiej fazie cyklu – jak można mu zaradzić? Dzień Dobry TVN
Jak wykryć zmiany w piersiach?
Mammografia, USG i samodzielne badanie piersi
Jak wykryć zmiany w piersiach? Mammografia, USG i samodzielne badanie piersi Dzień Dobry TVN
Czy torbiele w piersiach bolą i dają jakiekolwiek objawy?
Czy torbiele w piersiach bolą i dają jakiekolwiek objawy? TVN zdrowie
Tłuszczak w piersiach - jak się objawia oraz jakie są metody leczenia?
Tłuszczak w piersiach - jak się objawia oraz jakie są metody leczenia? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty