Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są najlepsze sposoby na zatkany nos?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są najlepsze sposoby na zatkany nos?

Domowe sposoby na zatkany nos pełnią istotną funkcję pomocniczą wobec rozwiązań specjalistycznych. Zarówno u dorosłych, jak i małych dzieci niedrożność nosa łagodzą inhalacje. Warto sięgnąć też po naturalne produkty, takie jak zioła, czosnek czy cebula.

Niedrożność nosa i wyciek wodnistej wydzieliny to podstawowe objawy nieżytu nosa, który stanowi jedną z najczęstszych chorób, z jakimi pacjenci zgłaszają się na konsultację lekarską. Warto sięgnąć nie tylko po specjalistyczną pomoc, ale także po domowe sposoby na zatkany nos. Zwłaszcza jeśli niedrożność nosa dotyczy kobiet w ciąży czy małych dzieci.

Sposoby na zatkany nos

Zatkany nos jest objawem towarzyszącym reakcji zapalnej błony śluzowej na zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Oprócz niedrożności nosa chorym dokucza: wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, ból głowy, uczucie rozpierania, upośledzenie węchu, kaszel, ogólne osłabienie, złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała, problemy ze snem, bezdechy nocne, chrapanie, oddychanie przez otwarte usta, duszność i przyspieszony oddech.

Nieleczony katar i towarzyszący mu zatkany nos mogą przejść w zapalenie zatok przynosowych, uszu, oskrzeli lub płuc. W przypadku kobiet ciężarnych stanowi zagrożenie zarówno dla przyszłej matki, jaki i płodu. Dlatego też należy wykorzystać odpowiednie sposoby na zatkany nos. Jeśli objawy utrzymują się przez kilka dni, warto zasięgnąć opinii specjalisty, który dostosowuje sposób postępowania terapeutycznego. Przyszłe mamy powinny pamiętać, aby bez porozumienia i konsultacji lekarskiej nie stosować samodzielnie żadnych farmaceutyków, ponieważ nawet łagodne środki lecznicze mogą negatywnie oddziaływać na rozwój dziecka. W najgorszym przypadku mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet poronienia.

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto.

Domowe sposoby na zatkany nos i katar u ciężarnych kobiet

Domowe sposoby na zatkany nos stanowią nierzadko jedyne rozwiązanie dla kobiet w ciąży. Ich stosowanie zaleca się zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy ma miejsce organogeneza, czyli proces kształtowania narządów wewnętrznych dziecka.

Najlepszym sposobem na zatkany nos jest jedzenie czosnku i cebuli, które są nazywane naturalnymi antybiotykami. Pomocne jest częste wąchanie chrzanu, wykazującego silne działanie bakteriobójcze. Warto także jeść kilka łyżeczek tartego chrzanu. Dieta powinna być bogata w naturalne źródła witaminy C, którą można znaleźć w owocach (czarna porzeczka, kiwi, pomarańcze, truskawki), warzywach (papryka czerwona, brukselka, kapusta biała i czerwona, natka pietruszki, szpinak) i sokach (cytrusowych oraz z aronii, czarnej porzeczki, kiszonej kapusty).

Domowym sposobem na katar i zatkany nos jest zakraplanie kilka razy dziennie roztworu soli morskiej lub fizjologicznej. W aptekach dostępne są specjalne spraye do nosa dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Jednym z częściej wybieranych jest Prenalen Katar. Jest to izotoniczny roztwór soli morskiej z dodatkiem kwasu hialuronowego, D-pantenolu i olejków eterycznych. Środek ten rozrzedza wydzielinę, łagodzi podrażnienia i ułatwia oddychanie. Domowym sposobem na zatkany nos i katar jest wygrzanie się i przyjmowanie zwiększonej ilości płynów.

Domowe sposoby na zatkany nos u dzieci

Niefarmakologiczne sposoby na katar i zatkany nos u dzieci mogą obejmować zapewnienie wilgotnego, chłodnego, wolnego od zanieczyszczeń powietrza w pomieszczaniu, w którym przebywa chory. Należy dbać o częste wietrzenie pokoju dziecka, w którym temperatura nie powinna przekraczać 21°C. Nawilżenie powietrza zapewni położenie na gorące kaloryfery wilgotnego ręcznika czy podstawienie pod grzejnik miski z wodą. Warto skorzystać też z elektrycznego nawilżacza.

Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu dziecka i podawaniu mu niegazowanej wody mineralnej, owocowych kompotów czy ziołowej herbaty. Na zatkany nos i katar doskonale sprawdzają się kwiat czarnego bzu, szałwia i tymianek. Objawy łagodzi kwiat lipy i sok z malin.

Inne domowe sposoby na zatkany nos u dziecka to nacieranie klatki piersiowej maścią kamforową lub zawierającą miętowy czy sosnowy olejek eteryczny. Na nos można stosować maść majerankową. Rodzice powinni zadbać o skuteczne oczyszczanie nosa dziecka, zwłaszcza gdy niedrożność dotyczy niemowląt. Przy pomocy gruszki lub aspiratora mechanicznie odsysa się wydzielinę. Czynność tę należy wykonywać kilka razy dziennie, zwracając szczególną uwagę na udrożnienie nosa przed snem. Należy zadbać o odpowiednie ułożenie dziecka. Powinno spać na plecach, z głową położoną wyżej w stosunku do reszty ciała, co ułatwia uwalnianie wydzieliny.

Naturalne sposoby na zatkany nos – inhalacje

Niezależnie od tego, kogo dotyczy problem zatkanego nosa, naturalnym sposobem walki z tą uciążliwą przypadłością są inhalacje. Pomocne są zwłaszcza te z dodatkiem soli fizjologicznej (wodny roztwór chlorku sodu), która nazywana bywa też płynem fizjologicznym. Zabieg ten zapewnia nawilżenie dróg oddechowych, ułatwia ich oczyszczanie i usuwa zalegającą wydzielinę. Inhalacja powinna trwać około 20–30 minut i odbywać się 2–3 razy dziennie. Najlepiej rozcieńczyć roztwór soli z wodą w proporcji 1:1. Warto przeprowadzić też inhalacje z dodatkiem ziół o działaniu odkażającym i ściągającym lub olejków eterycznych. Można sięgnąć po olejek miętowy, bergamotowy, kolendrowy, cyprysowy, imbirowy, jaśminowy, cytrynowy, sandałowy i z drzewa herbacianego oraz zioła, takie jak rumianek, lawenda, majeranek, tymianek i szałwia.

Inhalacja pozwala na przyspieszenie działania środka leczniczego, ogranicza możliwe skutki uboczne terapii dzięki minimalnemu stężeniu medykamentu we krwi oraz zapewnia bezbolesne, nieinwazyjne i wygodne podawanie leku.

Zobacz film: Katar - jak złagodzić objawy? Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Szamborski R., Katar – etiologia i skuteczne leczenie, „Farmacja Polska”, 2009, 65(10), s. 723-724.

2. Śliwińska-Kowalska M., Leczenie alergicznego i infekcyjnego nieżytu nosa i zatok przynosowych w świetle konsensusów międzynarodowych, „Otorynolaryngologia”, 2016, 15(4), s. 145-151.

3. Rygalski M., Zawisza E., Postępowanie terapeutyczne w przeziębieniu, „Lek w Polsce”, 2015, 9(25), s. 16-26.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
2
Polecamy
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje.
Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć? TVN zdrowie
Poznaj najlepsze sposoby na katar
Poznaj najlepsze sposoby na katar Dzień Dobry TVN
Zatkany nos – główne przyczyny i sposoby leczenia
Zatkany nos – główne przyczyny i sposoby leczenia TVN zdrowie
Inhalacje – kiedy pomogą i dlaczego warto je robić? 
Inhalacje – kiedy pomogą i dlaczego warto je robić?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia