Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są najczęstsze objawy i przyczyny astmy?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są najczęstsze objawy i przyczyny astmy?

astma

Fot. Fahroni / Getty Images (1)

Astma to choroba polegająca na zwężeniu oskrzeli, co utrudnia prawidłowy przepływ powietrza do płuc. W Polsce na astmę choruje około 4 milionów osób, natomiast na świecie z tą nieuleczalną chorobą boryka się około 334 miliony ludzi. 

Dychawica oskrzelowa, czyli inaczej astma, uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Możemy ją zdiagnozować na podstawie dolegliwości układu oddechowego, czyli: po uporczywym kaszlu, napadach duszności, świszczącym oddechu, obniżonej wydolności wysiłkowej. Jeśli te dolegliwości utrzymują się przez długi czas, lekarz rodzinny powinien skierować nas do poradni pulmonologicznej lub alergologicznej w cel dokładnego badania. Dodatkowe dolegliwości pojawiające się w chorobie: 

 • bezsenność,
 • obniżony nastrój prowadzący do depresji,
 • nieustanne rozdrażnienie,
 • częste zmiany nastrojów,
 • bóle głowy,
 • uczucie niepokoju (nasilone w trakcie napadów).

Objawy astmy oskrzelowej mogą pojawiać się i znikać, ale stan zapalny w oskrzelach trwa stale. Astmę dzieli się na alergiczną i niealergiczną, przy czym osoby uczulone często zmagają się także z chorobami współwystępującymi - np. zapaleniem spojówek, nieżytem nosa, atopowym zapaleniem skóry.

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Do czynników ryzyka rozwoju astmy oskrzelowej należą głównie czynniki środowiskowe (chociaż osoby, w których rodzinach występował astma są narażone na pojawienie się choroby):

 • dym papierosowy;
 • alergeny zewnątrzpochodne (pyłki traw, drzew i zarodniki pleśni);
 • alergeny wewnątrzpochodne (roztocze kurzu domowego, alergeny zwierząt domowych, zarodniki grzybów pleśniowych);
 • zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza spaliny samochodowe.

Inne rodzaje astmy

Astma oskrzelowa, choć występuje najczęściej, nie jest jedyną odmianą tej choroby. Pozostałe rodzaje astmy to:

 • astma sercowa, której objawy widoczne są zwykle po nocy i są to napadowe duszności wynikające z niewydolności układu krążenia. Inne objawy dychawicy sercowej to: nadmierne pocenie się, suchy kaszel, odkrztuszanie flegmy, zmęczenie, spadek wytrzymałości;
 • astma alergiczna jest wywoływana przez alergeny i jest to druga najczęściej występująca odmiana astmy (po astmie oskrzelowej). Do jej objawów należą: męczący kaszel, duszności, świszczący oddech, a także choroby współwystępujące, czyli np. atopowe reakcje alergiczne skóry, przewlekły nieżyt nosa, zapalenie spojówek;
 • astma niealergiczna, w której szczególną rolę w reakcji napadów astmatycznych odgrywają stany zapalne, zakażenia wirusowe lub bakteryjne, zimne lub wilgotne powietrze, przyjmowanie leków, a także wysiłek fizyczny, czyli czynniki bez znaczenia przy astmie alergicznej.

Istnieje także astma aspirynowa, którą wywołują leki, a dokładniej aspiryna oraz leki przeciwzapalne. Objawy tej astmy to głównie duszności, do których dołączyć mogą katar i zapalenie zatok. Co ciekawe lekarze wyodrębnili astmę zawodową (do której zaliczają się palacze). Zawody o zwiększonym ryzyku zachorowalności na astmę zawodową to między innymi piekarz, fryzjer, hodowca zwierząt czy zawody, gdzie ludzie mają do czynienia z różnymi związkami chemicznymi. 

Jak sobie pomóc?

Przyczyny występowania nieuleczalnej choroby, jaką jest astma, nie są poznane. Wiadomo, że zachorowalność na astmę wzrasta i ma związek z zanieczyszczeniami powietrza oraz występowaniem alergii. W tej sytuacji dużym ułatwieniem dla osób chorych lub obawiających się zachorowania są oczyszczacze powietrza, które wyeliminują szkodliwe substancje z powietrza w mieszkaniu. 

Czyste powietrze w domu, bez alergenów, jest o tyle ważne, że nie naraża chorego na zaostrzenie objawów astmy. Jakie oczyszczacze wybrać? Najlepiej zakupić sprzęt wyposażony w filtry HEPA, o dodatkowej funkcji nawilżania powietrza, a także z opcją eliminacji alergenów - pyłków, roztoczy kurzu domowego czy pleśni. Idealnym rozwiązaniem są oczyszczacze powietrza marki Sharp, wyposażone w opatentowaną technologię Plasmacluster. Zakup takiego oczyszczacza rozwiąże wiele problemów, z którymi astmatycy borykają się w mieszkaniu. Zakup oczyszczacza Sharp to doskonały sposób nawilżania powietrza, pozbywania się nieprzyjemnych zapachów, bakterii, kurzu, pleśni, grzybów i alergenów.

Innowacyjny system Plasmacluster pomaga usuwać przykre zapachy, alergeny, bakterie, 99% wirusów, a nawet roztocza unoszące się w powietrzu w całym pomieszczeniu, także w takich zakamarkach jak ściany, meble i tkaniny. Dzięki czujnikom kurzu oraz nieprzyjemnego zapachu, urządzenia automatycznie dobierają właściwy program oczyszczania. Oczyszczacz dba również o idealny poziom wilgotności powietrza,uwzględniając przy tym aktualną temperaturę. Co ważne, urządzenia Sharp są niezwykle ciche, dzięki czemu ich praca będzie nieinwazyjna także nocą.

Technologia Plasmacluster wykorzystuje występujące naturalnie w naturze jony dodatnie ujemne. Jony Plasmacluster redukują 98% toluenu i 70% pentanonu, a technologia oczyszczania powietrza tą metodą usuwa 99% rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. 

Oczyszczacz powietrza

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KC-D40EUWCzy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
1
Polecamy
Domowe sposoby na astmę - jak zwalczyć jej objawy?
Domowe sposoby na astmę - jak zwalczyć jej objawy? TVN zdrowie
Czy znasz wszystkie rodzaje astmy oskrzelowej? 
Czy znasz wszystkie rodzaje astmy oskrzelowej?  TVN zdrowie
Katar sienny, czyli największa zmora alergików.
Jak skutecznie sobie z nim radzić?
Porady lekarza
Katar sienny, czyli największa zmora alergików. Jak skutecznie sobie z nim radzić? Porady lekarza Dzień Dobry TVN
O czym może świadczyć kaszel u niemowlaka?
Poznaj jego przyczyny i skuteczne sposoby leczenia
O czym może świadczyć kaszel u niemowlaka? Poznaj jego przyczyny i skuteczne sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?