Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są najczęstsze objawy i przyczyny astmy?

Jakie są najczęstsze objawy i przyczyny astmy?

astma

Fot. Fahroni / Getty Images (1)

Astma to choroba polegająca na zwężeniu oskrzeli, co utrudnia prawidłowy przepływ powietrza do płuc. W Polsce na astmę choruje około 4 milionów osób, natomiast na świecie z tą nieuleczalną chorobą boryka się około 334 miliony ludzi. 

Dychawica oskrzelowa, czyli inaczej astma, uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Możemy ją zdiagnozować na podstawie dolegliwości układu oddechowego, czyli: po uporczywym kaszlu, napadach duszności, świszczącym oddechu, obniżonej wydolności wysiłkowej. Jeśli te dolegliwości utrzymują się przez długi czas, lekarz rodzinny powinien skierować nas do poradni pulmonologicznej lub alergologicznej w cel dokładnego badania. Dodatkowe dolegliwości pojawiające się w chorobie: 

 • bezsenność,
 • obniżony nastrój prowadzący do depresji,
 • nieustanne rozdrażnienie,
 • częste zmiany nastrojów,
 • bóle głowy,
 • uczucie niepokoju (nasilone w trakcie napadów).

Objawy astmy oskrzelowej mogą pojawiać się i znikać, ale stan zapalny w oskrzelach trwa stale. Astmę dzieli się na alergiczną i niealergiczną, przy czym osoby uczulone często zmagają się także z chorobami współwystępującymi - np. zapaleniem spojówek, nieżytem nosa, atopowym zapaleniem skóry.

Do czynników ryzyka rozwoju astmy oskrzelowej należą głównie czynniki środowiskowe (chociaż osoby, w których rodzinach występował astma są narażone na pojawienie się choroby):

 • dym papierosowy;
 • alergeny zewnątrzpochodne (pyłki traw, drzew i zarodniki pleśni);
 • alergeny wewnątrzpochodne (roztocze kurzu domowego, alergeny zwierząt domowych, zarodniki grzybów pleśniowych);
 • zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza spaliny samochodowe.

Inne rodzaje astmy

Astma oskrzelowa, choć występuje najczęściej, nie jest jedyną odmianą tej choroby. Pozostałe rodzaje astmy to:

 • astma sercowa, której objawy widoczne są zwykle po nocy i są to napadowe duszności wynikające z niewydolności układu krążenia. Inne objawy dychawicy sercowej to: nadmierne pocenie się, suchy kaszel, odkrztuszanie flegmy, zmęczenie, spadek wytrzymałości;
 • astma alergiczna jest wywoływana przez alergeny i jest to druga najczęściej występująca odmiana astmy (po astmie oskrzelowej). Do jej objawów należą: męczący kaszel, duszności, świszczący oddech, a także choroby współwystępujące, czyli np. atopowe reakcje alergiczne skóry, przewlekły nieżyt nosa, zapalenie spojówek;
 • astma niealergiczna, w której szczególną rolę w reakcji napadów astmatycznych odgrywają stany zapalne, zakażenia wirusowe lub bakteryjne, zimne lub wilgotne powietrze, przyjmowanie leków, a także wysiłek fizyczny, czyli czynniki bez znaczenia przy astmie alergicznej.

Istnieje także astma aspirynowa, którą wywołują leki, a dokładniej aspiryna oraz leki przeciwzapalne. Objawy tej astmy to głównie duszności, do których dołączyć mogą katar i zapalenie zatok. Co ciekawe lekarze wyodrębnili astmę zawodową (do której zaliczają się palacze). Zawody o zwiększonym ryzyku zachorowalności na astmę zawodową to między innymi piekarz, fryzjer, hodowca zwierząt czy zawody, gdzie ludzie mają do czynienia z różnymi związkami chemicznymi. 

Jak sobie pomóc?

Przyczyny występowania nieuleczalnej choroby, jaką jest astma, nie są poznane. Wiadomo, że zachorowalność na astmę wzrasta i ma związek z zanieczyszczeniami powietrza oraz występowaniem alergii. W tej sytuacji dużym ułatwieniem dla osób chorych lub obawiających się zachorowania są oczyszczacze powietrza, które wyeliminują szkodliwe substancje z powietrza w mieszkaniu. 

Czyste powietrze w domu, bez alergenów, jest o tyle ważne, że nie naraża chorego na zaostrzenie objawów astmy. Jakie oczyszczacze wybrać? Najlepiej zakupić sprzęt wyposażony w filtry HEPA, o dodatkowej funkcji nawilżania powietrza, a także z opcją eliminacji alergenów - pyłków, roztoczy kurzu domowego czy pleśni. Idealnym rozwiązaniem są oczyszczacze powietrza marki Sharp, wyposażone w opatentowaną technologię Plasmacluster. Zakup takiego oczyszczacza rozwiąże wiele problemów, z którymi astmatycy borykają się w mieszkaniu. Zakup oczyszczacza Sharp to doskonały sposób nawilżania powietrza, pozbywania się nieprzyjemnych zapachów, bakterii, kurzu, pleśni, grzybów i alergenów.

Innowacyjny system Plasmacluster pomaga usuwać przykre zapachy, alergeny, bakterie, 99% wirusów, a nawet roztocza unoszące się w powietrzu w całym pomieszczeniu, także w takich zakamarkach jak ściany, meble i tkaniny. Dzięki czujnikom kurzu oraz nieprzyjemnego zapachu, urządzenia automatycznie dobierają właściwy program oczyszczania. Oczyszczacz dba również o idealny poziom wilgotności powietrza,uwzględniając przy tym aktualną temperaturę. Co ważne, urządzenia Sharp są niezwykle ciche, dzięki czemu ich praca będzie nieinwazyjna także nocą.

Technologia Plasmacluster wykorzystuje występujące naturalnie w naturze jony dodatnie ujemne. Jony Plasmacluster redukują 98% toluenu i 70% pentanonu, a technologia oczyszczania powietrza tą metodą usuwa 99% rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. 

Oczyszczacz powietrza

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KC-D40EUWCzy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
1
Więcej na temat
Czy znasz wszystkie rodzaje astmy oskrzelowej? 
Czy znasz wszystkie rodzaje astmy oskrzelowej? 
Zwierzę w domu chorego na alergię i astmę
Zwierzę w domu chorego na alergię i astmę
Zanieczyszczenia powietrza prowadzą do poważnych chorób dziecięcych. Czy wiesz jak chronić przed nimi swoje dziecko?
Zanieczyszczenia powietrza prowadzą do poważnych chorób dziecięcych. Czy wiesz jak chronić przed nimi swoje dziecko?
Alergia na pyłki, czyli na co? Co to są pyłki i kiedy uczulają?
Alergia na pyłki, czyli na co? Co to są pyłki i kiedy uczulają?
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu?
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu? Materiał sponsorowany
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja)
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy