Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są najczęstsze objawy i przyczyny astmy?

Jakie są najczęstsze objawy i przyczyny astmy?

Zainteresował Cię ten artykuł?
astma

Fot. Fahroni / Getty Images (1)

Astma to choroba polegająca na zwężeniu oskrzeli, co utrudnia prawidłowy przepływ powietrza do płuc. W Polsce na astmę choruje około 4 milionów osób, natomiast na świecie z tą nieuleczalną chorobą boryka się około 334 miliony ludzi. 

Dychawica oskrzelowa, czyli inaczej astma, uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Możemy ją zdiagnozować na podstawie dolegliwości układu oddechowego, czyli: po uporczywym kaszlu, napadach duszności, świszczącym oddechu, obniżonej wydolności wysiłkowej. Jeśli te dolegliwości utrzymują się przez długi czas, lekarz rodzinny powinien skierować nas do poradni pulmonologicznej lub alergologicznej w cel dokładnego badania. Dodatkowe dolegliwości pojawiające się w chorobie: 

 • bezsenność,
 • obniżony nastrój prowadzący do depresji,
 • nieustanne rozdrażnienie,
 • częste zmiany nastrojów,
 • bóle głowy,
 • uczucie niepokoju (nasilone w trakcie napadów).

Objawy astmy oskrzelowej mogą pojawiać się i znikać, ale stan zapalny w oskrzelach trwa stale. Astmę dzieli się na alergiczną i niealergiczną, przy czym osoby uczulone często zmagają się także z chorobami współwystępującymi - np. zapaleniem spojówek, nieżytem nosa, atopowym zapaleniem skóry.

Do czynników ryzyka rozwoju astmy oskrzelowej należą głównie czynniki środowiskowe (chociaż osoby, w których rodzinach występował astma są narażone na pojawienie się choroby):

 • dym papierosowy;
 • alergeny zewnątrzpochodne (pyłki traw, drzew i zarodniki pleśni);
 • alergeny wewnątrzpochodne (roztocze kurzu domowego, alergeny zwierząt domowych, zarodniki grzybów pleśniowych);
 • zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza spaliny samochodowe.

Inne rodzaje astmy

Astma oskrzelowa, choć występuje najczęściej, nie jest jedyną odmianą tej choroby. Pozostałe rodzaje astmy to:

 • astma sercowa, której objawy widoczne są zwykle po nocy i są to napadowe duszności wynikające z niewydolności układu krążenia. Inne objawy dychawicy sercowej to: nadmierne pocenie się, suchy kaszel, odkrztuszanie flegmy, zmęczenie, spadek wytrzymałości;
 • astma alergiczna jest wywoływana przez alergeny i jest to druga najczęściej występująca odmiana astmy (po astmie oskrzelowej). Do jej objawów należą: męczący kaszel, duszności, świszczący oddech, a także choroby współwystępujące, czyli np. atopowe reakcje alergiczne skóry, przewlekły nieżyt nosa, zapalenie spojówek;
 • astma niealergiczna, w której szczególną rolę w reakcji napadów astmatycznych odgrywają stany zapalne, zakażenia wirusowe lub bakteryjne, zimne lub wilgotne powietrze, przyjmowanie leków, a także wysiłek fizyczny, czyli czynniki bez znaczenia przy astmie alergicznej.

Istnieje także astma aspirynowa, którą wywołują leki, a dokładniej aspiryna oraz leki przeciwzapalne. Objawy tej astmy to głównie duszności, do których dołączyć mogą katar i zapalenie zatok. Co ciekawe lekarze wyodrębnili astmę zawodową (do której zaliczają się palacze). Zawody o zwiększonym ryzyku zachorowalności na astmę zawodową to między innymi piekarz, fryzjer, hodowca zwierząt czy zawody, gdzie ludzie mają do czynienia z różnymi związkami chemicznymi. 

Jak sobie pomóc?

Przyczyny występowania nieuleczalnej choroby, jaką jest astma, nie są poznane. Wiadomo, że zachorowalność na astmę wzrasta i ma związek z zanieczyszczeniami powietrza oraz występowaniem alergii. W tej sytuacji dużym ułatwieniem dla osób chorych lub obawiających się zachorowania są oczyszczacze powietrza, które wyeliminują szkodliwe substancje z powietrza w mieszkaniu. 

Czyste powietrze w domu, bez alergenów, jest o tyle ważne, że nie naraża chorego na zaostrzenie objawów astmy. Jakie oczyszczacze wybrać? Najlepiej zakupić sprzęt wyposażony w filtry HEPA, o dodatkowej funkcji nawilżania powietrza, a także z opcją eliminacji alergenów - pyłków, roztoczy kurzu domowego czy pleśni. Idealnym rozwiązaniem są oczyszczacze powietrza marki Sharp, wyposażone w opatentowaną technologię Plasmacluster. Zakup takiego oczyszczacza rozwiąże wiele problemów, z którymi astmatycy borykają się w mieszkaniu. Zakup oczyszczacza Sharp to doskonały sposób nawilżania powietrza, pozbywania się nieprzyjemnych zapachów, bakterii, kurzu, pleśni, grzybów i alergenów.

Innowacyjny system Plasmacluster pomaga usuwać przykre zapachy, alergeny, bakterie, 99% wirusów, a nawet roztocza unoszące się w powietrzu w całym pomieszczeniu, także w takich zakamarkach jak ściany, meble i tkaniny. Dzięki czujnikom kurzu oraz nieprzyjemnego zapachu, urządzenia automatycznie dobierają właściwy program oczyszczania. Oczyszczacz dba również o idealny poziom wilgotności powietrza,uwzględniając przy tym aktualną temperaturę. Co ważne, urządzenia Sharp są niezwykle ciche, dzięki czemu ich praca będzie nieinwazyjna także nocą.

Technologia Plasmacluster wykorzystuje występujące naturalnie w naturze jony dodatnie ujemne. Jony Plasmacluster redukują 98% toluenu i 70% pentanonu, a technologia oczyszczania powietrza tą metodą usuwa 99% rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. 

Oczyszczacz powietrza

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KC-D40EUWCzy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Więcej na temat
Domowe sposoby na astmę - jak zwalczyć jej objawy?
Domowe sposoby na astmę - jak zwalczyć jej objawy?
Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu
Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu
Atak astmy? Co zrobić, żeby pojawiały się jak najrzadziej 
Atak astmy? Co zrobić, żeby pojawiały się jak najrzadziej 
Krótki poradnik dla chorych na astmę
Krótki poradnik dla chorych na astmę
Komentarze (0)
Nie przegap
Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi w Polsce - MMM18
Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi w Polsce - MMM18 Reklama
Najlepsze domowe i naturalne sposoby na oparzenia słoneczne
Najlepsze domowe i naturalne sposoby na oparzenia słoneczne
Truskawki – wartości odżywcze i właściwości zdrowotne
Truskawki – wartości odżywcze i właściwości zdrowotne
Białe truskawki – właściwości, uprawa, wartości odżywcze
Białe truskawki – właściwości, uprawa, wartości odżywcze
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Miód z mniszka lekarskiego – jakie ma właściwości i jak go przygotować w domu?
Miód z mniszka lekarskiego – jakie ma właściwości i jak go przygotować w domu?