Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie objawy najczęściej wskazują na chorą trzustkę?

Jakie objawy najczęściej wskazują na chorą trzustkę?

Zainteresował Cię ten artykuł?
brzuch

Fot. sorrapong / Getty Images

Objawy chorób trzustki często są dość charakterystyczne. Ból przy ostrym zapaleniu trzustki jest trudny do zlekceważenia, a objawy chorób trzustki, typu wymioty, dyskomfort w nadbrzuszu czy cukrzyca, również skłaniają do szybkiej diagnostyki.

Trzustka jest narządem zlokalizowanym w jamie brzusznej, pełniącym funkcję wewnątrz- i zewnątrzwydzielniczą. Funkcja wewnątrzwydzielnicza, inaczej endokrynna, związana jest z wydzielaniem hormonów przez wyspy trzustkowe – insuliny, glukagonu, somatostatyny i polipeptydu trzustkowego. Funkcja zewnątrzwydzielnicza związana jest w wydzielaniem do przewodu pokarmowego soków trzustkowych. W obrębie trzustki może dojść do ostrego stanu zapalnego lub stan zapalny ma charakter przewlekły. Do chorób trzustki należą również zaburzenia wewnątrzwydzielnicze przebiegające z upośledzonym wydzielaniem, np. insuliny.

Jakie objawy daje chora trzustka?

Wszystko zależy od patogenezy i choroby trzustki. Główne dwie objawowe choroby trzustki to przewlekłe i ostre zapalenie trzustki. Przewlekłe zapalenie to choroba trzustki charakteryzująca się stopniowymi, nieodwracalnymi zmianami w narządzie. Prowadzi do zaburzeń wydzielania hormonów i enzymów przez trzustkę. Postępuje niewydolność zewnątrz i wewnątrzwydzielnicza. Najczęstszym objawem niewydolności trzustki i procesu zapalnego jest ból nadbrzusza. W przypadku przewlekłych chorób trzustki mogą pojawić się następujące objawy:

  • wymioty i nudności;
  • dyskomfort w nadbrzuszu;
  • tłuszczowe biegunki;
  • zaburzenia wchłaniania.

Jeśli dojdzie do zaburzeń wewnątrzwydzielniczych trzustki, najczęściej pojawiają się cukrzyca lub lżejsze zaburzenia gospodarki węglowodanowej.

Objawy chorej trzustki a alkohol i dieta

Choroby trzustki mogą przez pewien czas przebiegać bez wyraźnych objawów lub dawać dolegliwości w związku z przyjęciem niektórych pokarmów lub alkoholu. Jedną z przyczyn zapalenia trzustki jest alkohol. Nie tylko wywołuje on stan zapalny, ale również powoduje napadowe objawy związane z jego spożyciem. Pokarmy nasilające objawy to pokarmy tłuste, kremy, potrawy ciężkostrawne, smażone. Przewlekłe zapalenie trzustki może również dawać poposiłkowe objawy typu wzdęcia i dyskomfort w nadbrzuszu, a także pełność po jedzeniu.

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki

Przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się powolnym przebiegiem, daje jednak bardzo specyficzne objawy chorobowe:

  • ból w nadbrzuszu, czasami promieniujący do pleców (często niepomyślny objaw). Ból trwa kilka godzin, ma charakter nawrotowy z różną częstotliwością. Nawroty dzielą okresy bezbólowe;
  • zaburzenia wchłaniania i wynikające z tego niedobory pokarmowe i spadek masy ciała;
  • nudności, wymioty;
  • wzdęcia;
  • stolce tłuszczowe;
  • cukrzyca.

Objawy ostrego zapalenia trzustki

Główne objawy ostrego zapalenia trzustki to gorączka, wymioty i ból o ogromnym nasileniu, niedający się złagodzić metodami, stopniowo się nasilający, promieniujący najczęściej do pleców. Ból jest na tyle silny, że jest właściwie nie do zniesienia przez chorego. W związku z tym nie jest to objaw, który może zostać zlekceważony.

Ostre zapalenie trzustki może być nawet stanem zagrażającym życiu. Może wywołać tzw. ostry brzuch, a nawet SIRS (z ang. systemic inflammatory response syndrome), czyli uogólnioną reakcję zapalną z wielonarządową niewydolnością.

Jakie jest postępowanie po wystąpieniu objawów chorej trzustki?

Diagnostyka objawów chorej trzustki opiera się o badania laboratoryjne i obrazowe. Badania laboratoryjne to badania krwi, które wykazują wzrost aktywności enzymów trzustkowych – amylazy i lipazy. Z badań obrazowych wykorzystuje się ultrasonografię (USG), rentgenografię (RTG) i endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ECPW). Można również wykonać tomografię komputerową. Badania obrazowe mają na celu uwidocznienie zwapnień charakterystycznych dla zapalenia trzustki, torbieli zapalnych, guzów, zwłóknień czy ognisk martwicy.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
30
3
Komentarze (1)
Karolina
Taki pasożyt pozostawiony w organizmie jest dla nas bardzo toksyczny. Środki odrobaczające uszkadzają układ nerwowy pasożyta by nie mógł on się dalej rozwijać natomiast bardzo ważne by pozbyć się go z organizmu. Zalecam wykonanie zabiegów hydrokolonoterapii- przepłukania wodą ścianek jelita grubego.
Czytaj całość
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi? Materiał sponsorowany
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?