Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie objawy daje zespół Aspergera u dorosłych? Jak wygląda jego leczenie?

Jakie objawy daje zespół Aspergera u dorosłych? Jak wygląda jego leczenie?

Mężczyzna podczas spotkania z psychologiem

Fot: fizkes / gettyimages.com

Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe ze spektrum autyzmu, które często diagnozowane jest dopiero u dorosłych. Utrudnia ono nawiązywanie relacji i tworzenie bliskich więzi, a także rozumienie niektórych norm społecznych.

Zespół Aspergera wiąże się z zaburzeniami budowy i pracy mózgu, co prowadzi do słabszego rozumienia sytuacji społecznych i wywołuje trudności z radzeniem sobie z emocjami. Osoby cierpiące na tę przypadłość często funkcjonują w społeczeństwie w bardzo dobry sposób.

Co to jest zespół Aspergera?

Zespół Aspergera (syndrom Aspergera) jest całościowym zaburzeniem rozwoju, należącym do spektrum autyzmu. Charakteryzują go upośledzenie umiejętności społecznych, trudności z adaptacją, sztywność umysłowa i obsesyjne zainteresowania. W porównaniu z klasycznym autyzmem zaburzenie to jest o wiele lżejsze, nie występują opóźnienia w rozwoju poznawczym, a cierpiące na nie osoby mogą sprawnie funkcjonować w społeczeństwie.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o zespole Aspergera

Zobacz film: Asperger: objawy, przyczyny, leczenie. Źródło: 36,6.

Jakie objawy daje zespół Aspergera u dorosłych?

Zespół Aspergera u dorosłych może dawać niespecyficzne objawy, często zakamuflowane, ponieważ osoby te w ciągu życia nauczyły się dostosowywać się do społeczeństwa poprzez naśladowanie innych. Objawami, które mogą wskazywać na wystąpienie zespołu Aspergera u dorosłych, są:

  • obsesyjne zainteresowania – osoby z zespołem Aspergera bardzo dokładnie zagłębiają się w temat i specjalizują się w zakresie swoich specyficznych zainteresowań; posiadają bardzo dobrą pamięć, uwielbiają gromadzić i przetwarzać informacje, a także kolekcjonować przedmioty;
  • problemy z adaptacją – gdy coś przebiega niezgodnie z planem lub schematem, pojawia się silny stres; osoby te odczuwają frustrację, jeśli nie mogą dokończyć podjętej czynności; mają trudności z przystosowaniem się nowego otoczenia.
  • trudności z emocjami – bardzo słabo odczytują mimikę twarzy i rozpoznają emocje, wykazują też niską empatię; sami odczuwają wiele emocji słabiej lub mają problemy z ich nazwaniem;
  • zaburzenia mowy – mogą pojawiać się zaburzenia intonacji głosu, ale najbardziej charakterystyczne są trudności z pojmowaniem żartów i ironii; osoby z Aspergerem często używają języka sztywnego, formalnego i konkretnego, przy jednoczesnej skłonności do korzystania z metafor, nierzadko trudno zrozumiałych dla innych;
  • zaburzenia integracji sensorycznej – nadwrażliwość lub zbyt niska wrażliwość na niektóre bodźce, w szczególności temperaturę i hałas.
  • problemy z nawiązywaniem więzi – wywołane są przez odmienność osób cierpiących na Aspergera; ich niezrozumienie norm społecznych, problemy z komunikacją oraz odczuwaniem i rozumieniem emocji.

Zespół Aspergera u dorosłych a agresja

Osobom z zespołem Aspergera często przypisywana jest agresja. Skłonność do niej nie jest jednak objawem tego zaburzenia. Wynika ona raczej z frustracji gromadzącej się na skutek trudności z funkcjonowaniem w społeczeństwie oraz lęku i irytacji, które pojawiają się, kiedy osoba taka czuje się zagrożona (na przykład poprzez przerwanie jej schematu działania czy wykonywanej czynności).

Jak zdiagnozować zespół Aspergera u dorosłych?

Zespołu Aspergera nie powinno się nigdy diagnozować bez pomocy specjalisty, gdyż granice pomiędzy nim a innym zaburzeniami ze spektrum autyzmu są bardzo płynne. Choć w internecie można znaleźć test AQ, który umożliwia samoopisową diagnozę, należy mieć świadomość, że ma on wyłącznie charakter przesiewowy i nawet uzyskanie w nim wysokiego wyniku nie jest jednoznacznym wyznacznikiem zaburzenia. Osoby, które dostrzegają u siebie objawy zespołu Aspergera lub uzyskały wynik powyżej 30 punktów w teście AQ, powinny się skonsultować ze specjalistą.

Dlaczego zespół Aspergera jest tak często diagnozowany dopiero u dorosłych?

Zespół Aspergera został opisany jako jednostka chorobowa dopiero w 1981 r. Dlatego stosunkowo późno w porównaniu z innymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu zaczęto go diagnozować. Stąd dzisiaj wielu ludzi w wieku 30 lat i więcej żyje z tym zaburzeniem, nie mając o tym świadomości. Dodatkową przeszkodę w diagnozie zespołu Aspergera stanowi fakt, że dzieci cierpiące na niego, mimo że funkcjonują w sposób odbiegający do ich rówieśników, nie są widocznie opóźnione rozwojowo, a ich odmienne zachowanie przypisuje się charakterowi bądź wychowaniu.

Zespół Aspergera u dorosłego mężczyzny

Zespół Aspergera u dorosłych w 80% diagnozowany jest u mężczyzn. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że kobiety posiadają wyższe kompetencje w obszarach upośledzanych przez to zaburzenie i łatwiej kompensują niedostatki nim wywołane.

Zespół Aspergera u dorosłych – terapia i leczenie

Zespół Aspergera wynika z zaburzeń budowy i pracy mózgu, dlatego nie jest to dolegliwość, którą można wyleczyć. Leczenie podjęte we wczesnym dzieciństwie w znaczący sposób może poprawić komfort życia w dorosłości i ułatwić funkcjonowanie w społeczeństwie. U dorosłych także można rozpocząć terapię, która pozwala na niwelowanie przykrych skutków zaburzenia i głębsze rozumienie siebie. Ważnym elementem leczenia jest wsparcie przyjaciół i rodziny, którzy akceptują ograniczenia nałożone na ich bliskiego przez zespół Aspergera i pomagają mu zrozumieć świat i się w nim poruszać.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
135
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu?
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu? Materiał sponsorowany
Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis