Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie objawy daje zespół Aspergera u dorosłych? Jak wygląda jego leczenie?

Jakie objawy daje zespół Aspergera u dorosłych? Jak wygląda jego leczenie?

Mężczyzna podczas spotkania z psychologiem

Fot: fizkes / gettyimages.com

Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe ze spektrum autyzmu, które często diagnozowane jest dopiero u dorosłych. Utrudnia ono nawiązywanie relacji i tworzenie bliskich więzi, a także rozumienie niektórych norm społecznych.

Zespół Aspergera wiąże się z zaburzeniami budowy i pracy mózgu, co prowadzi do słabszego rozumienia sytuacji społecznych i wywołuje trudności z radzeniem sobie z emocjami. Osoby cierpiące na tę przypadłość często funkcjonują w społeczeństwie w bardzo dobry sposób.

Co to jest zespół Aspergera?

Zespół Aspergera (syndrom Aspergera) jest całościowym zaburzeniem rozwoju, należącym do spektrum autyzmu. Charakteryzują go upośledzenie umiejętności społecznych, trudności z adaptacją, sztywność umysłowa i obsesyjne zainteresowania. W porównaniu z klasycznym autyzmem zaburzenie to jest o wiele lżejsze, nie występują opóźnienia w rozwoju poznawczym, a cierpiące na nie osoby mogą sprawnie funkcjonować w społeczeństwie.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o zespole Aspergera

Zobacz film: Asperger: objawy, przyczyny, leczenie. Źródło: 36,6.

Jakie objawy daje zespół Aspergera u dorosłych?

Zespół Aspergera u dorosłych może dawać niespecyficzne objawy, często zakamuflowane, ponieważ osoby te w ciągu życia nauczyły się dostosowywać się do społeczeństwa poprzez naśladowanie innych. Objawami, które mogą wskazywać na wystąpienie zespołu Aspergera u dorosłych, są:

  • obsesyjne zainteresowania – osoby z zespołem Aspergera bardzo dokładnie zagłębiają się w temat i specjalizują się w zakresie swoich specyficznych zainteresowań; posiadają bardzo dobrą pamięć, uwielbiają gromadzić i przetwarzać informacje, a także kolekcjonować przedmioty;
  • problemy z adaptacją – gdy coś przebiega niezgodnie z planem lub schematem, pojawia się silny stres; osoby te odczuwają frustrację, jeśli nie mogą dokończyć podjętej czynności; mają trudności z przystosowaniem się nowego otoczenia.
  • trudności z emocjami – bardzo słabo odczytują mimikę twarzy i rozpoznają emocje, wykazują też niską empatię; sami odczuwają wiele emocji słabiej lub mają problemy z ich nazwaniem;
  • zaburzenia mowy – mogą pojawiać się zaburzenia intonacji głosu, ale najbardziej charakterystyczne są trudności z pojmowaniem żartów i ironii; osoby z Aspergerem często używają języka sztywnego, formalnego i konkretnego, przy jednoczesnej skłonności do korzystania z metafor, nierzadko trudno zrozumiałych dla innych;
  • zaburzenia integracji sensorycznej – nadwrażliwość lub zbyt niska wrażliwość na niektóre bodźce, w szczególności temperaturę i hałas.
  • problemy z nawiązywaniem więzi – wywołane są przez odmienność osób cierpiących na Aspergera; ich niezrozumienie norm społecznych, problemy z komunikacją oraz odczuwaniem i rozumieniem emocji.

Zespół Aspergera u dorosłych a agresja

Osobom z zespołem Aspergera często przypisywana jest agresja. Skłonność do niej nie jest jednak objawem tego zaburzenia. Wynika ona raczej z frustracji gromadzącej się na skutek trudności z funkcjonowaniem w społeczeństwie oraz lęku i irytacji, które pojawiają się, kiedy osoba taka czuje się zagrożona (na przykład poprzez przerwanie jej schematu działania czy wykonywanej czynności).

Jak zdiagnozować zespół Aspergera u dorosłych?

Zespołu Aspergera nie powinno się nigdy diagnozować bez pomocy specjalisty, gdyż granice pomiędzy nim a innym zaburzeniami ze spektrum autyzmu są bardzo płynne. Choć w internecie można znaleźć test AQ, który umożliwia samoopisową diagnozę, należy mieć świadomość, że ma on wyłącznie charakter przesiewowy i nawet uzyskanie w nim wysokiego wyniku nie jest jednoznacznym wyznacznikiem zaburzenia. Osoby, które dostrzegają u siebie objawy zespołu Aspergera lub uzyskały wynik powyżej 30 punktów w teście AQ, powinny się skonsultować ze specjalistą.

Dlaczego zespół Aspergera jest tak często diagnozowany dopiero u dorosłych?

Zespół Aspergera został opisany jako jednostka chorobowa dopiero w 1981 r. Dlatego stosunkowo późno w porównaniu z innymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu zaczęto go diagnozować. Stąd dzisiaj wielu ludzi w wieku 30 lat i więcej żyje z tym zaburzeniem, nie mając o tym świadomości. Dodatkową przeszkodę w diagnozie zespołu Aspergera stanowi fakt, że dzieci cierpiące na niego, mimo że funkcjonują w sposób odbiegający do ich rówieśników, nie są widocznie opóźnione rozwojowo, a ich odmienne zachowanie przypisuje się charakterowi bądź wychowaniu.

Zespół Aspergera u dorosłego mężczyzny

Zespół Aspergera u dorosłych w 80% diagnozowany jest u mężczyzn. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że kobiety posiadają wyższe kompetencje w obszarach upośledzanych przez to zaburzenie i łatwiej kompensują niedostatki nim wywołane.

Zespół Aspergera u dorosłych – terapia i leczenie

Zespół Aspergera wynika z zaburzeń budowy i pracy mózgu, dlatego nie jest to dolegliwość, którą można wyleczyć. Leczenie podjęte we wczesnym dzieciństwie w znaczący sposób może poprawić komfort życia w dorosłości i ułatwić funkcjonowanie w społeczeństwie. U dorosłych także można rozpocząć terapię, która pozwala na niwelowanie przykrych skutków zaburzenia i głębsze rozumienie siebie. Ważnym elementem leczenia jest wsparcie przyjaciół i rodziny, którzy akceptują ograniczenia nałożone na ich bliskiego przez zespół Aspergera i pomagają mu zrozumieć świat i się w nim poruszać.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
212
19
Polecamy
Czym różni się osobowość histeryczna od nerwicy histerycznej?
Czym różni się osobowość histeryczna od nerwicy histerycznej? Dzień Dobry TVN
Mitomania - czym jest? Objawy, przyczyny i leczenie mitomanii
Mitomania - czym jest? Objawy, przyczyny i leczenie mitomanii Dzień Dobry TVN
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu TVN zdrowie
Znani ludzie z zespołem Aspergera: Bill Gates, Messi, Mozart i Edison
Znani ludzie z zespołem Aspergera: Bill Gates, Messi, Mozart i Edison TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych Materiał sponsorowany
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać?
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać? Materiał sponsorowany
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Małe AGD, które warto mieć w domu
Małe AGD, które warto mieć w domu Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Smog latem. Jak się przed nim chronić?
Smog latem. Jak się przed nim chronić? Materiał sponsorowany