Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie jest zastosowanie sody kaustycznej? Sprawdzamy, gdzie się ją wykorzystuje
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie jest zastosowanie sody kaustycznej? Sprawdzamy, gdzie się ją wykorzystuje

Getty Images

Sodę kaustyczną większość z nas wykorzystuje przede wszystkim jako domowy środek do czyszczenia. Czy ten związek chemiczny ma jeszcze inne zastosowanie? Sprawdzamy!

Czym właściwie jest soda kaustyczna? Inaczej rzecz ujmując, chodzi o sodę żrącą lub jak kto woli wodorotlenek sodu. Co to takiego? Nieograniczony związek chemiczny z grupy wodorotlenków, który należy do bardzo silnych zasad. Warto również wiedzieć, że jest ona mocno reaktywna chemicznie. Oznacza to, że działa z substancjami organicznymi, a co za tym idzie, rewelacyjnie zwalcza różnego rodzaju bakterie i drobnoustroje. Niestety negatywnie oddziałuje również na ludzkie ciało, a w szczególności skórę, oczy i błony śluzowe. W związku z tym, gdy zdecydujesz się na sprzątanie mieszkania z jej pomocą, powinieneś postawić przede wszystkim na własną ochronę, a więc założyć maseczkę, rękawice i osłonić oczy (może warto sprzątać w okularach?). A co w przypadku, gdy ta substancja będzie miała bezpośredni kontakt z naszym ciałem? W pierwszej kolejności należy przemyć dane miejsce dużą ilością wody, a następnie czym prędzej skontaktować się z lekarzem. Pamiętaj, że środek ten może poparzyć skórę lub wywołać reakcje alergiczne, dlatego też zawsze przechowuj go w zamkniętym pudełku lub słoiku i w miejscu niedostępnym dla dzieci. A gdzie można kupić sodę kaustyczną? Między innymi w sklepie z chemią gospodarczą. Sodę tą sprzedaje się zazwyczaj w postaci białych płatków, proszku lub granulek.

Soda kaustyczna – jakie jest jej zastosowanie i gdzie się ją wykorzystuje?

Jak już wspomnieliśmy, sodę kaustyczną wykorzystuje się przede wszystkim do sprzątania. Ten związek chemiczny świetnie radzi sobie z myciem powierzchni kuchennych czy łazienkowych. Warto bowiem wiedzieć, że skutecznie zabija wszelkiego rodzaju bakterie i drobnoustroje. Weź jednak pod uwagę, że nie należy używać go do czyszczenia aluminium, żeliwa czy cynku. Pamiętaj także, że po zastosowaniu sody kaustycznej, trzeba zmyć ją naprawdę dużą ilością chłodnej wody.

Soda kaustyczna to nie tylko środek do czyszczenia, ale i do odtykania rur

Jednakże sprzątanie łazienkowej armatury to nie jedyne zajęcie, z którym upora się soda kaustyczna. Środek ten będzie też wybawieniem dla zatkanych rur (czy wiesz, że popularne preparaty do udrażniania rur mają w swoim składzie właśnie wodorotlenek sodu?). Jak go używać? Wsyp do odpływu kilka łyżek sody kaustycznej i pozostaw preparat na około 30 minut. Później spłucz obficie chłodną wodą. Zanim zaaplikujesz sodę do rur, możesz wcześniej przepłukać je ciepłą wodą. Pamiętaj jednak, że środek ten silnie reaguje z H2O, co oznacza, że podczas sprzątania wytworzy się dużo piany. Roztwór ten może także pryskać, dlatego nigdy nie używaj go bez odpowiedniej odzieży ochronnej (chroń też nos, ponieważ opary, jakie wydzieli soda kaustyczna w reakcji z woda są silnie drażniące i mogą działać jak trucizna).

Soda kaustyczna jako środek do czyszczenia kostki brukowej

Powierzchnie łazienkowe i kuchenne oraz rury. Czy można jeszcze coś wyczyścić za pomocą sody kaustycznej? Odpowiedź na to pytanie brzmi: kostkę brukową. Wiedz, że jeśli ścieżka przed Twoim domem nie wygląda najlepiej, a mycie jej za pomocą silnego ciśnienia wody już nie wystarcza, doprowadzenie jej do pięknego wyglądu przy użyciu sody kaustycznej powinno przynieść pożądane efekty. Jak się za to zabrać? Rozpuść w 5 litrach wody 125 g wodorotlenku sodu. Mieszankę wylej na chodnik i wyszoruj szczotką. Następnie spłucz kostkę zimną wodą.

Soda kaustyczna jako środek do bielenia drewna

Czy zastosowanie sody kaustycznej ogranicza się tylko do czyszczenia i sprzątania? Nic z tych rzeczy. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że za pomocą wodorotlenku sodu możesz również wybielić drewno. Jeśli więc jesteś fanem historii „DIY” lub po prostu chcesz nieco odświeżyć wygląd swojego mieszkania, zainwestuj w zakup sody kaustycznej. Dzięki niej twoja drewniana podłoga lub komoda może zyskać biało-szary odcień. Co ważne, środek ten wnika głęboko w strukturę desek, więc efekt z pewnością utrzyma się przez długi czas.

Soda kaustyczna jako składnik mydła

Na koniec przedstawimy ci jeszcze jedno zastosowanie sody kaustycznej. Konkrety? Chodzi o to, że jest ona jednym z elementów niezbędnych do powstania mydła. Warto wiedzieć, że przy produkcji mydła miesza się tłuszcz (np. olejów roślinnych) z wodorotlenkiem sodu właśnie. Chcesz samodzielnie stworzyć szare mydło? Już wiesz, w jaki sposób możesz to zrobić.

Zobacz też film: Soda zdrowia i urody doda

Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
105
12
Polecamy
Czystość w łazience.
Czym usunąć kamień z kabiny prysznicowej?
Czystość w łazience. Czym usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Dzień Dobry TVN
Jak używać orzechów do prania?
Czy można zastąpić nimi proszek?
Jak używać orzechów do prania? Czy można zastąpić nimi proszek? Dzień Dobry TVN
Naturalne środki czystości.
Jak je przygotować?
Wypróbuj receptury z programu 36,6 °C
Naturalne środki czystości. Jak je przygotować? Wypróbuj receptury z programu 36,6 °C TVN zdrowie
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie.
Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty