Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jaki okap kuchenny wybrać? Po co nam okap w mieszkaniu?
menu
Polub nas na Facebooku

Jaki okap kuchenny wybrać? Po co nam okap w mieszkaniu?

kuchnia

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Okap kuchenny to, podobnie jak kuchenka, podstawa wyposażenia każdej kuchni. Jaki okap wybrać i jak go dopasować do naszych potrzeb? Wbrew pozorom wybór okapu nie jest oczywisty i powinien być uzależniony od wielu czynników. Jakich?

Przede wszystkim przed zakupem okapu kuchennego musisz wiedzieć, że nie każdy okap może sprawdzić się w twojej kuchni. Wszystko zależy od miejsca, jakim dysponujesz - czy istnieje możliwość podłączenia go do szybu wentylacyjnego, czy zmieści się w kuchni bezpośrednio nad kuchenką, czy pomieszczenie wielkością pasuje do mocy danego urządzenia. Na szczęście na rynku dostępnych jest kilka różnych okapów kuchennych:

  • okap podszafkowy - czyli model łatwy w montażu i dość tani. Warto pamiętać o częstej wymianie filtrów nim, co przekłada się na drogie użytkowanie; 
  • okap kominowy, podłączany do szybu kominowego w celu zapewnienia wentylacji grwaitacyjnej. Świetnie radzi sobie z pochłanianiem pary wodnej i zapachów;
  • okap wyspowy, który przypomina okap kominowy, jednak jest montowany do sufitu, a nie do ściany. W celu zamontowania go  potrzebny jest otwór wentylacyjny. Tego typu okapy są przeważnie dość duże, ale przekłada się to na moc - poradzą sobie z zapachami z gotowania nawet na wszystkich kuchennych palnikach.

Kupując okap należy zwrócić uwagę na to, jak głośno pracuje (wartość podawana w decybelach) oraz na to, jak drogi będzie w użytkowaniu - czyli czy ma wymienne filtry (czy tylko takie przeznaczone do mycia) oraz na to, ile energii zużywa.

Skoro już wspomnieliśmy o filtrach to w okapach znajdziemy ich trzy rodzaje:

  • filtry metalowe, inaczej przeciwtłuszczowe, które zatrzymują cząsteczki tłuszczu. Są przeznaczone do mycia (najlepiej co 4 miesiące), nie wymienia się ich;
  • filtry węglowe znajdziemy w okapach nie podłączonych do szybu wentylacyjnego. Filtrują powietrze, pochłaniają zapachy i zwracają czyste powietrze z powrotem do pomieszczenia,
  • filtry flizelinowe są zwykle stosowane w okapach podszafkowych i to właśnie one wymagają częstej wymiany, aby okap spełniał swoje funkcje.

I teraz pytanie - jaki okap kupić?

Nad zakupem okapu powinni zastanowić się wszyscy, którzy gotują. Jest to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko na wielkich gastronomicznych produkcjach, ale także w mieszkaniach. Zadaniem okapu jest usuwanie pary wodnej oraz zapachów z kuchni (tutaj należy zwrócić uwagę na powierzchnię pomieszczenia, którą zalecają producenci). Warto zainwestować w okap, który zwłaszcza zimą, kiedy nie możemy wietrzyć mieszkania, będzie usuwał wilgoć. 

Fot. Sharp KL-910TBMH

Fot. Sharp KL-910TBMH

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, które zaskakują nowoczesnym wyglądem i różnorodnością funkcji. Szczególnie polecane są produkty marki Sharp. Dlaczego? Co jest w nich wyjątkowego?

Otóż model KL-610TBLM posiada funkcję FilterCleaning, która sama informuje, kiedy filtr tłuszczowy wymaga czyszczenia. Co więcej filtr tłuszczowy jest demontowalny i można go wyczyścić w zmywarce! To nie jedyna zaleta modelu - dzięki opcji Delay15 okap będzie działał jeszcze 15 min. po gotowaniu, a my będziemy mieć pewność, że nasze mieszkanie pozostanie wolne od zapachów, nawet, jeśli musimy opuścić kuchnię. Jak głośno działa okap? Generuje dźwięk o natężeniu 64 dB.

 Okap posiada także możliwość włączenia Boost Mode, czyli najwyższych obrotów w każdej chwili. Okapy Sharp są sterowane dotykowo i posiadają oświetlenie LED. Z kolei dzięki funkcji Zawór bezzwrotny mamy gwarancję, że powietrze przemieszcza się tylko w jedną stronę - wypływa z kuchni do kanału wentylacyjnego, a zimne powietrze i zapachy z zewnątrz nie przedostają się z powrotem do kuchni.

Innym modelem w ofercie jest okap KL-612TBSS, dostępny jak inne modele Sharp w rozmiarze 60 i 90 cm. Posiada on wymienione już funkcje, jak np. oświetlenie LED, Boost Mode, Delay15, jest sterowany dotykowo oraz posiada Zawór bezzwrotny. Okap generuje dźwięk w wysokości 62 dB podczas swojej pracy.

Również i ten model wyposażono we wspomnianą już opcję FilterCleaning z filtrem przeciwtłuszczowym, który można umyć w zmywarce. Ten okap posiada Kolorowy wyświetlacz LCD (animowany kolorowy wyświetlacz TFT LCD o przekątnej 2,3), SteamSensor - czyli czujnik, który włącza i wyłącza okap automatycznie w zależności od stężenia pary. Udogodnieniem może być także NightSensor, czyli czujnik, który włączy oświetlenie LED w okapie automatycznie, gdy wykryje dowolny ruch w nocy (od godz. 19 do 7 rano).

Dzięki nowoczesnym okapom Sharp nasza kuchnia będzie wolna od wilgoci i 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
4
Polecamy
Gotowanie bez zapachów w całym mieszkaniu.
To możliwe!
Gotowanie bez zapachów w całym mieszkaniu. To możliwe! TVN zdrowie
Jak powinna wyglądać modna kuchnia do zabudowy?
Która kuchnia w zabudowie będzie najlepsza?
Jak powinna wyglądać modna kuchnia do zabudowy? Która kuchnia w zabudowie będzie najlepsza? Dzień Dobry TVN
Jaka kuchnia elektryczna jest najlepsza?
Kuchenka elektryczna dwupalnikowa czy jednopalnikowa - którą wybrać?
Jaka kuchnia elektryczna jest najlepsza? Kuchenka elektryczna dwupalnikowa czy jednopalnikowa - którą wybrać? Dzień Dobry TVN
Wkłady katalityczne - co to jest i czy warto kupić piekarnik z takim wkładem?
Wkłady katalityczne - co to jest i czy warto kupić piekarnik z takim wkładem? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania 
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania