Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jaki okap kuchenny wybrać? Po co nam okap w mieszkaniu?
menu
Polub nas na Facebooku

Jaki okap kuchenny wybrać? Po co nam okap w mieszkaniu?

kuchnia

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Okap kuchenny to, podobnie jak kuchenka, podstawa wyposażenia każdej kuchni. Jaki okap wybrać i jak go dopasować do naszych potrzeb? Wbrew pozorom wybór okapu nie jest oczywisty i powinien być uzależniony od wielu czynników. Jakich?

Przede wszystkim przed zakupem okapu kuchennego musisz wiedzieć, że nie każdy okap może sprawdzić się w twojej kuchni. Wszystko zależy od miejsca, jakim dysponujesz - czy istnieje możliwość podłączenia go do szybu wentylacyjnego, czy zmieści się w kuchni bezpośrednio nad kuchenką, czy pomieszczenie wielkością pasuje do mocy danego urządzenia. Na szczęście na rynku dostępnych jest kilka różnych okapów kuchennych:

  • okap podszafkowy - czyli model łatwy w montażu i dość tani. Warto pamiętać o częstej wymianie filtrów nim, co przekłada się na drogie użytkowanie; 
  • okap kominowy, podłączany do szybu kominowego w celu zapewnienia wentylacji grwaitacyjnej. Świetnie radzi sobie z pochłanianiem pary wodnej i zapachów;
  • okap wyspowy, który przypomina okap kominowy, jednak jest montowany do sufitu, a nie do ściany. W celu zamontowania go  potrzebny jest otwór wentylacyjny. Tego typu okapy są przeważnie dość duże, ale przekłada się to na moc - poradzą sobie z zapachami z gotowania nawet na wszystkich kuchennych palnikach.

Kupując okap należy zwrócić uwagę na to, jak głośno pracuje (wartość podawana w decybelach) oraz na to, jak drogi będzie w użytkowaniu - czyli czy ma wymienne filtry (czy tylko takie przeznaczone do mycia) oraz na to, ile energii zużywa.

Skoro już wspomnieliśmy o filtrach to w okapach znajdziemy ich trzy rodzaje:

  • filtry metalowe, inaczej przeciwtłuszczowe, które zatrzymują cząsteczki tłuszczu. Są przeznaczone do mycia (najlepiej co 4 miesiące), nie wymienia się ich;
  • filtry węglowe znajdziemy w okapach nie podłączonych do szybu wentylacyjnego. Filtrują powietrze, pochłaniają zapachy i zwracają czyste powietrze z powrotem do pomieszczenia,
  • filtry flizelinowe są zwykle stosowane w okapach podszafkowych i to właśnie one wymagają częstej wymiany, aby okap spełniał swoje funkcje.

I teraz pytanie - jaki okap kupić?

Nad zakupem okapu powinni zastanowić się wszyscy, którzy gotują. Jest to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko na wielkich gastronomicznych produkcjach, ale także w mieszkaniach. Zadaniem okapu jest usuwanie pary wodnej oraz zapachów z kuchni (tutaj należy zwrócić uwagę na powierzchnię pomieszczenia, którą zalecają producenci). Warto zainwestować w okap, który zwłaszcza zimą, kiedy nie możemy wietrzyć mieszkania, będzie usuwał wilgoć. 

Fot. Sharp KL-910TBMH

Fot. Sharp KL-910TBMH

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, które zaskakują nowoczesnym wyglądem i różnorodnością funkcji. Szczególnie polecane są produkty marki Sharp. Dlaczego? Co jest w nich wyjątkowego?

Otóż model KL-610TBLM posiada funkcję FilterCleaning, która sama informuje, kiedy filtr tłuszczowy wymaga czyszczenia. Co więcej filtr tłuszczowy jest demontowalny i można go wyczyścić w zmywarce! To nie jedyna zaleta modelu - dzięki opcji Delay15 okap będzie działał jeszcze 15 min. po gotowaniu, a my będziemy mieć pewność, że nasze mieszkanie pozostanie wolne od zapachów, nawet, jeśli musimy opuścić kuchnię. Jak głośno działa okap? Generuje dźwięk o natężeniu 64 dB.

 Okap posiada także możliwość włączenia Boost Mode, czyli najwyższych obrotów w każdej chwili. Okapy Sharp są sterowane dotykowo i posiadają oświetlenie LED. Z kolei dzięki funkcji Zawór bezzwrotny mamy gwarancję, że powietrze przemieszcza się tylko w jedną stronę - wypływa z kuchni do kanału wentylacyjnego, a zimne powietrze i zapachy z zewnątrz nie przedostają się z powrotem do kuchni.

Innym modelem w ofercie jest okap KL-612TBSS, dostępny jak inne modele Sharp w rozmiarze 60 i 90 cm. Posiada on wymienione już funkcje, jak np. oświetlenie LED, Boost Mode, Delay15, jest sterowany dotykowo oraz posiada Zawór bezzwrotny. Okap generuje dźwięk w wysokości 62 dB podczas swojej pracy.

Również i ten model wyposażono we wspomnianą już opcję FilterCleaning z filtrem przeciwtłuszczowym, który można umyć w zmywarce. Ten okap posiada Kolorowy wyświetlacz LCD (animowany kolorowy wyświetlacz TFT LCD o przekątnej 2,3), SteamSensor - czyli czujnik, który włącza i wyłącza okap automatycznie w zależności od stężenia pary. Udogodnieniem może być także NightSensor, czyli czujnik, który włączy oświetlenie LED w okapie automatycznie, gdy wykryje dowolny ruch w nocy (od godz. 19 do 7 rano).

Dzięki nowoczesnym okapom Sharp nasza kuchnia będzie wolna od wilgoci i 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
4
Polecamy
Gotowanie bez zapachów w całym mieszkaniu.
To możliwe!
Gotowanie bez zapachów w całym mieszkaniu. To możliwe! TVN zdrowie
Jak powinna wyglądać modna kuchnia do zabudowy?
Która kuchnia w zabudowie będzie najlepsza?
Jak powinna wyglądać modna kuchnia do zabudowy? Która kuchnia w zabudowie będzie najlepsza? Dzień Dobry TVN
Jaka kuchnia elektryczna jest najlepsza?
Kuchenka elektryczna dwupalnikowa czy jednopalnikowa - którą wybrać?
Jaka kuchnia elektryczna jest najlepsza? Kuchenka elektryczna dwupalnikowa czy jednopalnikowa - którą wybrać? Dzień Dobry TVN
Płyty indukcyjne – rewolucja w gotowaniu – jak sprawdzą się w kuchni?
Płyty indukcyjne – rewolucja w gotowaniu – jak sprawdzą się w kuchni? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.