Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jaki jest związek między autyzmem a sekretyną?
menu
Polub nas na Facebooku

Jaki jest związek między autyzmem a sekretyną?

dziecko

Fot.: mbt_studio / stock.adobe.com

Sekretyna poza rolą w trawieniu jest związana także z wieloma czynnościami mózgu, w tym ze stymulowaniem produkcji i utylizacji serotoniny. Niewątpliwie odgrywa ona rolę w problemach gastrologicznych popularnych u dzieci z autyzmem.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju o nieznanej przyczynie. Postuluje się zarówno wpływ czynników genetycznych, jak i środowiskowych na jego wystąpienie. Warto wiedzieć, że szczepienia ochronne nie mają żadnego związku ze schorzeniem.

Czym jest autyzm? Czy może mieć związek z sekretyną?

Autyzm to całościowe zaburzenie neurorozwojowe, czyli rozwoju i funkcjonowania mózgu. Mimo iż przyczyny schorzenia nie są znane, najprawdopodobniej ważną rolę w jego powstaniu pełnią predyspozycje genetyczne i czynniki środowiskowe. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o przyczyny autyzmu, ponieważ u jego podłoża leżą różne czynniki, które wzajemnie na siebie oddziałują. Pod uwagę brane są głównie te biologiczne.

Objawy charakterystyczne dla autyzmu dotyczą trzech sfer rozwoju:

  • komunikowania się z otoczeniem,
  • sztywnych wzorców zachowań.

Nieprawidłowości zwykle oznaczają, że pewne umiejętności występują w nadmiarze lub można stwierdzić ich niedostatek w porównaniu z dziećmi, które rozwijają się prawidłowo. Niepokojące zachowania można zaobserwować już od 1 roku życia. Dotyczą one najczęściej rozwoju społecznego.

Umiejętności społeczne i nieprawidłowości z nimi związane odnoszą się zwłaszcza do nawiązywania i podtrzymywania interakcji. Dzieci dotknięte autyzmem cechują się zaburzonym kontaktem wzrokowym, nie wykorzystują go w celu komunikacji. Nie dzielą się ani uwagą, ani nie podzielają własnych i cudzych emocji. Częściej przyglądają się przedmiotom niż ludziom. Ich zabawa jest przeważnie powtarzająca się oraz odbywa się samotnie.

W sferze komunikowania się najbardziej alarmującym objawem jest natomiast niezrozumienie, jaki ma sens i do czego służy porozumiewanie się między ludźmi. Dzieci nie używają gestów i zwykle, gdy czegoś potrzebują, ciągną osobę dorosłe w kierunku przedmiotów lub miejsc, gdzie ich potrzeby mogą zostać zaspokojone. W mowie zwykle ma miejsce nieprawidłowy rytm, tempo oraz błędna intonacja.

U dzieci z autyzmem ma miejsce także sztywność wzorców zachowań. Przejawia się to zwłaszcza w nietypowości ruchów, przywiązaniu do określonych rytuałów, dążeniu do niezmienności otoczenia oraz zainteresowaniu nietypowymi przedmiotami. Osoby te mogą mieć kłopot z dostosowaniem do nowej sytuacji czy miejsca. Zdarza się, że sztywne wzorce zachowań zmieniają się razem z rozwojem dziecka.

Obecnie autyzm jest opisywany jako zaburzenie objawiające się w funkcjonowaniu odbiegającym od typowego. Dosyć często nieprawidłowy rozwój pojawia się już od chwili urodzenia, a związane z nim objawy dają o sobie znać w ciągu pierwszych 3 latach życia. To całościowe zaburzenie rozwoju dotyka każdej sfery funkcjonowania dziecka i trwa całe życie. Występuje od 3 do 4 razy częściej u chłopców niż u dziewczynek. Autyzm może mieć związek z sekretyną. Żeby zrozumieć jaki, należy najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym jest ten hormon.

Co to jest autyzm? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co to jest autyzm? Źródło: 36,6

Czym jest sekretyna?

Sekretyna zaliczana jest do hormonów żołądkowo-jelitowych. Produkowana jest przez komórki S dwunastnicy i jelita cienkiego. Ta wytwarzana w dwunastnicy to prosekretyna, czyli hormon nieaktywny. Zmienia się w aktywną sekretynę, gdy dochodzi do zakwaszenia substancji kwasem solnym z treści żołądkowej.

Funkcje sekretyny to:

  • pobudzanie trzustki do wydzielania soku trzustkowego,
  • stymulowanie wytwarzania żółci i soku jelitowego,
  • hamowanie perystaltyki jelit i żołądka.

Badanie sekretyną stosuje się głównie w diagnostyce zespołu Zollinger-Ellisona oraz w przypadku innych chorób trzustki.

Sekretyna a leczenie autyzmu

W 1990 roku pojawiła się informacja o rzekomej pomocy sekretyny w walce z autyzmem. Po serii badań stwierdzono jednak, że hormon ten nie wpływu na tę chorobę.

Testy rozpoczęły się od podawania najpierw świńskiej, a następnie syntetycznej sekretyny w warunkach oddziału dziennego. Przed rozpoczęciem cyklu każdej osobie wykonywano dodatkowe badania oceniające podstawowe parametry krwi, moczu i kału. Następnie zostały one powtórzone po 6 miesiącach oraz po zakończeniu terapii. Często opiekunowie dzieci opisywali wyniki jako „drobne kroki”, czyli niewielkie postępy w utrzymaniu kontaktu wzrokowego bądź w lepszym kontakcie z rodziną i środowiskiem, jednak wciąż nie ma pewności, czy było to działanie sekretyny. Pewne okazało się natomiast, że postępy te wykazywały w większości dzieci w wieku szkolnym, które podlegały stałej terapii zajęciowej. Niemalże żadnej poprawy nie stwierdzono tymczasem u pacjentów dojrzałych biologicznie. U każdego z chorych występował przemijający okres nadmiernej pobudliwości oraz niepokoju, który pojawiał się po drugiej, a zanikał po czwartej dawce preparatu.

Podsumowując, sekretyna nie jest lekiem na autyzm. Nadal najskuteczniejszą metodą pozostaje codzienna, ciężka praca zajęciowa, a przyjmowanie tego hormonu może jedynie wspomagać ten trud.

Bibliografia:

1. Blok B., Brzeska Z., Marszałek M., Autyzm. Apteczka pierwszej pomocy, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym, 2013.

2. Chrościńska-Krawczyk M., Jasiński M., Autyzm dziecięcy – współczesne spojrzenie, Neurologia Dziecięca, 2010.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
1
Polecamy
Zaburzenia rozwojowe – somatyczne i emocjonalne u dzieci
Zaburzenia rozwojowe – somatyczne i emocjonalne u dzieci Dzień Dobry TVN
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Objawy autyzmu u dzieci
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Objawy autyzmu u dzieci Dzień Dobry TVN
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu TVN zdrowie
Co to jest autyzm, po czym go rozpoznać i jak przebiega terapia?
Co to jest autyzm, po czym go rozpoznać i jak przebiega terapia? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?