Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jaką elektroniczną nianię kupić? Funkcje, zastosowanie i wskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Jaką elektroniczną nianię kupić? Funkcje, zastosowanie i wskazania

niania

Fot. andriano_cz / Getty Images

Elektroniczna niania to pomoc dla rodzica bądź opiekuna, by w momencie, kiedy dziecko śpi, mógł wyjść z jego pokoju, jednocześnie będąc spokojnym, że od razu usłyszy, kiedy dziecko się obudzi. Wybór jest ogromny, a nie zawsze trzeba kupić nianię ze wszystkimi funkcjami dodatkowymi.

Wraz ze wzrostem świadomości rodziców pojawił się wśród nich ogromny lęk o wystąpienie tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej, czyli zgonu dziecka w pierwszym roku życia bez wyraźnej przyczyny. Jako czynniki ryzyka tego zjawiska wymienia się przedwczesny poród, niską masę urodzeniową dziecka czy powikłania okołoporodowe. Tym samym narósł trend na inwestowanie w elektroniczne nianie, które teoretycznie miałyby obniżyć ryzyko śmierci łóżeczkowej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów elektronicznych niań, różniących się dodatkowymi funkcjami, a przede wszystkim ceną. Z reguły rodzic jest w stanie wygospodarować każde pieniądze dla dobra swojego dziecka. Zanim jednak wyda się ogromną sumę na elektroniczną nianię, warto zorientować się, która spełni oczekiwania.

Czym jest elektroniczna niania?

Elektroniczna niania to urządzenie składające się zawsze z dwóch części – nadajnika umieszczanego w pokoju dziecka i odbiornika ustawianego przy rodzicu. Odbiornik ma za zadanie dać znać rodzicowi przede wszystkim o tym, że dziecko się obudziło. Można to porównać z popularnym „walkie-talkie”. W odbiorniku bowiem słychać płacz czy też gaworzenie dziecka. W zależności od typu urządzenia i funkcji, w jakie zostało wyposażone, nadajnik przekaże właściwy sygnał do odbiornika.

Elektroniczne nianie mogą być analogowe bądź cyfrowe. W analogowych nadajnik nadaje naturalny sygnał, jednak istnieje ryzyko zniekształceń czy zakłóceń dźwięku. Mają one duży zasięg i są zdecydowanie tańsze niż cyfrowe. Te drugie natomiast nadają sygnał w formie kodowanej, przez co nie jest on zakłócony w żaden sposób. Charakteryzuje je natomiast niewielki zasięg. Elektroniczne nianie cyfrowe najczęściej działają na maksymalną odległość 200–600 m.

Funkcje i zastosowanie elektronicznej niani

Szeroki wybór na rynku elektronicznych niań powoduje, że mają one coraz więcej różnych funkcji, a tym samym ich zastosowanie jest coraz większe. Elektroniczna niania kojarzona jest przede wszystkim z nocą, kiedy rodzic śpi w osobnym pokoju i boi się, że podczas głębokiego snu nie usłyszy płaczu dziecka. W ciągu dnia szczególnie sprawdza się elektroniczna niania z kamerą. Opiekun może spokojnie zająć się swoimi sprawami w innym pomieszczeniu, kiedy dziecko śpi, ale również kiedy bawi się ono w kojcu.

Niektóre nianie mogą być wyposażone w czujniki oddechu. Jest to dodatkowa funkcja, która pozwala na zarejestrowanie wystąpienia u dziecka bezdechu (braku czynności oddechowej przez co najmniej 20 s). Zazwyczaj elektroniczne nianie z monitorem oddechu reagują, kiedy dziecko nie oddycha przez co najmniej 15 s.

Niektóre elektroniczne nianie wyposażone są w dodatkowe funkcje. Należy tu np. funkcja elektronicznej niani na telefon, kiedy nadajnik wysyła sygnał na określony numer telefonu. Inne dodatki to funkcja video, czyli możliwość nagrywania obrazu z kamery elektronicznej niani.

Kiedy warto kupić elektroniczną nianie z czujnikiem oddechu?

Czujnik oddechu, aby dobrze spełniał swoją funkcję, powinien być wysokiej jakości, co się przekłada na cenę elektronicznej niani. Nie wszystkich rodziców stać na taki wydatek, co nie oznacza, że dobro dziecka nie jest dla nich najważniejsze. Nie powinni jednak mieć oni wyrzutów sumienia, jeśli nie dadzą rady zainwestować w tak wyspecjalizowany sprzęt.

Tak naprawdę monitor oddechu powinien być zakupiony głównie w przypadku niektórych noworodków. Najczęściej neonatolog przy wypisywaniu dziecka z oddziału sugeruje, że warto by było w danym przypadku zaopatrzyć się w czujnik. Dotyczy to przede wszystkim wcześniaków. Im wcześniej urodzone dziecko, tym mniej dojrzały i rozwinięty jest ośrodkowy układ nerwowy oraz chemoreceptory, co przekłada się na zwiększoną częstotliwość występowania bezdechów. Kolejną grupę stanowią noworodki z obciążonym wywiadem ciążowym czy okołoporodowym.

Stany, które mogą predysponować do nieprawidłowości w pierwszym etapie życia dziecka, to m.in.:

  • cukrzyca ciążowa matki,
  • nadciśnienie ciążowe matki,
  • choroby przewlekłe w ciąży,
  • wady wrodzone,
  • zakażenia wewnątrzmaciczne,
  • zbyt mała masa urodzeniowa,
  • zbyt duża masa urodzeniowa,
  • niedotlenienie okołoporodowe.

Przekonajcie się jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce:

Zobacz film: Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
150
13
Polecamy
Jaki tablet do rysowania wybrać dla dzieci, a jaki dla grafików?
Jaki tablet do rysowania wybrać dla dzieci, a jaki dla grafików? Dzień Dobry TVN
Jak wybrać szum dla dzieci i w czym on pomaga?
Jak wybrać szum dla dzieci i w czym on pomaga? Dzień Dobry TVN
Co to jest śmierć łóżeczkowa?
Jakie są jej przyczyny?
Co to jest śmierć łóżeczkowa? Jakie są jej przyczyny? TVN zdrowie
Inkubator dla dzieci przedwcześnie urodzonych.
Jakie funkcje spełnia?
Inkubator dla dzieci przedwcześnie urodzonych. Jakie funkcje spełnia? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia