Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak zrobić mydło glicerynowe? Przepis, zastosowanie, właściwości
menu
Polub nas na Facebooku

Jak zrobić mydło glicerynowe? Przepis, zastosowanie, właściwości

Mydło z gliceryną

Fot: NikiLitov / gettyimages.com

Mydło glicerynowe może być używane przez osoby o każdym typie skóry, nawet bardzo wrażliwej. Dzięki właściwościom łagodzącym, kojącym i zmiękczającym, sprawdza się zwłaszcza w pielęgnacji skóry suchej, zmęczonej i podrażnionej.

Mydła glicerynowe, produkowane z naturalnych i przyjaznych skórze składników, stanowią poważną konkurencję dla tradycyjnych mydeł, płynów do kąpieli czy żeli pod prysznic. W przeciwieństwie do tych produktów, mydła glicerynowe nie zawierają detergentów, barwników czy sztucznych kompozycji zapachowych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Podstawowym składnikiem mydeł glicerynowych jest gliceryna, czyli substancja pochodzenia naturalnego, posiadająca wiele właściwości pielęgnacyjnych. To właśnie gliceryna odpowiada za efekt wygładzenia, nawilżenia i zmiękczenia, jaki zapewniają mydła glicerynowe. Gotowe mydła można zakupić w drogeriach i sklepach z naturalnymi kosmetykami, można również przygotować je samodzielnie w domu.

Mydło glicerynowe – składniki

Najważniejszym i podstawowym składnikiem mydeł glicerynowych jest gliceryna (nazywana również glicerolem) – organiczny związek chemiczny z grupy cukroli. Gliceryna pozyskiwana jest z tłuszczów, które w wyniku reakcji z roztworami zasadowymi ulegają hydrolizie – do mydeł oraz gliceryny. Z tego powodu długo traktowana była ona jako produkt uboczny, powstający podczas produkcji klasycznych mydeł. Na potrzeby kosmetyczne wykorzystuje się glicerynę roślinną, otrzymywaną w wyniku przetwarzania olejów roślinnych.

Gliceryna roślinna to bezbarwna, gęsta substancja o konsystencji syropu i delikatnie słodkawym smaku. Najważniejszą właściwością gliceryny, dzięki której jest ona doceniana w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym, jest wysoka higroskopijność. Gliceryna powstrzymuje parowanie, wiąże i zatrzymuje wodę, dzięki czemu intensywnie nawilża skórę. Co więcej, wyróżnia się bardzo małymi cząsteczkami, dzięki którym może wnikać w nawet głębokie warstwy skóry.

Oprócz gliceryny roślinnej w mydłach znaleźć można również olejki eteryczne, naturalne aromaty, ekstrakty i wyciągi z roślin oraz dodatki takie jak na przykład drobinki peelingujące.

Zobacz film: Jak najlepiej umyć ręce? Źródło: 36,6.

Mydło glicerynowe – właściwości

Mydła glicerynowe są łagodniejszą alternatywą dla tradycyjnych kostek czy żeli myjących. Można używać ich do pielęgnacji twarzy oraz skóry całego ciała (bez przeszkód można stosować mydło glicerynowe do higieny intymnej), nawet w przypadku skóry wrażliwej. Będą również odpowiednie do pielęgnacji delikatnej skóry dzieci i niemowląt. Wśród najważniejszych właściwości mydeł glicerynowych wymienia się:

  • nawilżanie skóry,
  • łagodzenie podrażnień,
  • skuteczne oczyszczanie skóry bez pozostawiania osadu i uczucia ściągnięcia,
  • regulowanie procesów odbudowy naskórka,
  • zapobieganie pęknięciom skóry.

Mydło glicerynowe – przepis

Do przygotowania własnego mydła glicerynowego niezbędne będą następujące składniki:

  • baza glicerynowa, czyli gliceryna roślinna (około 0,5 litra po rozpuszczeniu),
  • forma na mydło.

Opcjonalnie, w zależności od oczekiwanego rezultatu, do przygotowania mydła użyć można również:

  • wybranego olejku lub olejków eterycznych,
  • oleje roślinne,
  • naturalnych barwników kosmetycznych,
  • suszonych ziół,
  • drobinek peelingujących, na przykład z kawy.

Aby uzyskać produkt, który nie podrażni nawet najbardziej delikatnej skóry, do przygotowania mydła glicerynowego należy używać wyłącznie naturalnych składników.

Zobacz film: Skład mydła. Źródło: Wiem co jem. Wiem co kupuję

Mydło glicerynowe – jak zrobić?

  • Bazę glicerynową należy rozdrobnić przy pomocy kuchennego noża (przyspieszy to jej topnienie), a następnie rozpuścić, wykorzystując jedną z poniższych metod:
  • Kuchenka mikrofalowa – glicerynę umieścić w szklanym naczyniu i ogrzewać przez około 30 sekund, do całkowitego roztopienia się. Glicerynę należy wyjąć z kuchenki od razu po rozpuszczeniu – w przeciwnym wypadku mydło straci kolor.
  • Łaźnia wodna – w garnku zagotować wodę, a następnie umieścić w nim naczynie (ze stali nierdzewnej ewentualnie hartowanego szkła) z gliceryną. Wodę gotować na bardzo małym ogniu, cały czas mieszając glicerynę. Naczynie z gliceryną wyjąć z gorącej wody od razu po rozpuszczeniu się substancji.
  • Aby nadać mydłu wybrany kolor, do rozpuszczonej gliceryny należy dodać kilka kropli pigmentu lub barwnika w proszku (na przykład pigment perłowy). Należy pamiętać, że barwniki są zwykle silnie skoncentrowane i dodawać je powoli, w bardzo małych ilościach. Po dodaniu pigmentu całość dokładnie wymieszać.
  • Do masy można dodać wybrany olejek eteryczny, nie przekraczając jednak stężenia 2% (czyli 2 ml olejku na 1 kilogram mydła). Większe ilości olejku mogą prowadzić do podrażnień skóry i niekorzystnie wpływać na właściwości mydła.
  • Na koniec do gliceryny można dodać pozostałe dodatki: zioła, oleje roślinne, napary czy drobinki peelingujące.
  • Całość dokładnie wymieszać i ostudzić do temperatury około 65 stopni Celsjusza.
  • Glicerynę przelać do formy i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
42
14
Polecamy
Mydło kastylijskie - co to jest?
Właściwości i zastosowanie
Mydło kastylijskie - co to jest? Właściwości i zastosowanie Dzień Dobry TVN
Musująca kula do kąpieli – jak ją zrobić samodzielnie?
Przepis, składniki
Musująca kula do kąpieli – jak ją zrobić samodzielnie? Przepis, składniki Dzień Dobry TVN
Mydło marsylskie – skład i właściwości.
Czy można je stosować do włosów?
Mydło marsylskie – skład i właściwości. Czy można je stosować do włosów? TVN zdrowie
Zastosowanie i właściwości gliceryny (glicerolu)
Zastosowanie i właściwości gliceryny (glicerolu) TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia