Polub nas na Facebooku
Czytasz: Masz zmarszczki? Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć!
menu
Polub nas na Facebooku

Masz zmarszczki? Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć!

Kobieta, która dotyka swojej twarzy

Fot: Cecile Lavabre / gettyimages.com

Zmarszczki mimiczne uważa się za pierwszą oznakę starzenia organizmu. Wpływają znacząco na wygląd twarzy, zmniejszając nierzadko jej atrakcyjność. Można im skutecznie przeciwdziałać, stosując odpowiednie kosmetyki lub decydując się na zabiegi medycyny estetycznej.

Zmarszczki mimiczne to problem, który dotyczy osób o dużej ekspresji twarzy. Nasilają się wraz z wiekiem. Najbardziej znane zmarszczki mimiczne to lwia zmarszczka (na czole, między brwiami), kurze łapki (wokół oczu), zmarszczki palacza (okolice ust). Wśród skutecznych sposób ich złagodzenia wymienia się botoks, iniekcje kwasu hialuronowego, masaż, mezoterapię czy nici liftingujące.

Zmarszczki mimiczne – co to jest?

Zmarszczki mimiczne to pionowe lub poziome linie, bruzdy na skórze powstałe na skutek mimiki twarzy, czyli ruchu mięśni wyrazowych. Ich rozwój intensyfikuje proces starzenia się organizmu, któremu towarzyszą zmiany w skórze przejawiające się zwłaszcza zmniejszeniem elastyczności i jędrności oraz spadkiem nawodnienia. Pierwsze zmarszczki mimiczne pojawiają się w młodym wieku – u osób po ukończeniu 20. roku życia. Nie bez znaczenia w ich rozwoju ma styl życia i uwarunkowania genetyczne.

Zmarszczki mimiczne pojawić się mogą w wielu miejscach na twarzy. Najbardziej znana zmarszczka mimiczna na czole to tzw. lwia zmarszczka. Ta pionowa bruzda pojawia się między brwiami. Określana jest zwyczajowo zmarszczką gniewu. Zmarszczki mimiczne pod oczami to inaczej kurze łapki. To kilka poziomych linii, które początkowo widoczne są przy mrużeniu oczu, lecz z czasem stają się bardziej zarysowane. Zmarszczki mimiczne na policzkach i wokół ust to również nierzadki problem. Wśród nich na uwagę zasługują zwłaszcza zmarszczki palacza i bruzda nosowo-wargowa.

Skąd się biorą zmarszczki? Dowiesz się tego z filmu:

Zmarszczki mimiczne – masaż twarzy

Dobry sposób na zmarszczki mimiczne stanowi masaż twarzy. Powinno się go przeprowadzać przy użyciu środka poślizgowego w postaci odżywczego kremu lub olejku. Najlepsze efekty przyniesie wykonywany systematycznie 2 razy dziennie. Opiera się na:

  • głaskaniu całą powierzchnią dłoniową palców;
  • oklepywaniu opuszkami palców, zwłaszcza w okolicach ust;
  • rozcieraniu opuszkami palców podczas wykonywania okrężnych ruchów.

Masaż łagodzi szczególnie zmarszczki mimiczne wokół ust. Dodatkowo usprawnia krążenie krwi w naczyniach, przez co lepiej dotlenienia i odżywienia tkanki skóry. Zwiększa też jej elastyczność i jędrność, intensyfikuje procesy regeneracyjne i odnowy oraz odpręża i relaksuje.

Co na zmarszczki mimiczne?

Jest wiele sposobów, dzięki którym można znacznie zmniejszyć widoczność zmarszczek. Najbardziej znane zabiegi na zmarszczki mimiczne to:

  • mikrodermabrazja – pielęgnacyjny zabieg kosmetyczny, który polega na ścieraniu zrogowaciałych komórek naskórka precyzyjnie kontrolowanym strumieniem mikrokryształków. Dostępne są 3 rodzaje mikrodermabrazji: korundowa, diamentowa, tlenowa. Kosmetyczka dokonuje oceny stanu skóry i wybiera najlepszy rodzaj zabiegu;
  • mezoterapia igłowa – niechirurgiczny zabieg medyczny, który polega na dostarczeniu bezpośrednio do skóry właściwej substancji odżywczych i regenerujących. Zastosowanie mają preparaty z kwasu hialuronowego, witamin A, C, E, substancji czynnych pochodzących z alg morskich czy zielonej herbaty;
  • zastrzyki z botoksu – jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Zwyczajowo nazywa się go zabiegiem lunchowym, gdyż trwa bardzo krótko. Botoks to inaczej toksyna botulinowa zwana też jadem kiełbasianym. Wprowadza się ją bezpośrednio w zmarszczkę przy użyciu cienkiej igły. Zabieg jest niemal bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Jego efekty utrzymują się około 6–8 miesięcy;
  • iniekcja kwasu hialuronowego – podobnie jak botoks, zajmuje bardzo niewiele czasu. Rezultat zabiegu utrzymuje się 8–10 miesięcy. Kwas podaje się w obrębie danej zmarszczki. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym;
  • nici liftingujące – preparat wprowadzany cienkimi igłami pod skórę. Nici rozpuszczają się przez około 8 miesięcy, a efekt ich działania utrzymuje się przez 2 lata. Stymulują skórę do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

Na terapię z wykorzystaniem kwasu hialuronowego zdecydowała się pani Elżbieta, bohaterka programu Klinika bez tajemnic, który można oglądać na antenie Discovery life. Jak wygląda taki zabieg?

Zobacz film: Jak można pozbyć się zmarszczek? Źródło: Klinika bez tajemnic

Domowe sposoby na zmarszczki mimiczne

Wśród domowych sposób na zmarszczki mimiczne szczególną rolę zajmują odpowiednie kosmetyki i sposób ich nakładania. Dobry krem na zmarszczki mimiczne kosztuje około 60 zł. W jego składzie powinien znaleźć się kwas hialuronowy – naturalny składniki skóry, który skutecznie wiąże wodę, zapewniając tym samym jej nawilżenie i napięcie. Pożądanymi składnikami są także koenzym Q10, witamina E, retinol, lipopeptydy. Związki te chronią skórę przed wolnymi rodnikami i złuszczą zrogowaciały naskórek. Dodatkowo należy pamiętać, aby kremu nie wcierać w skórę, a nanosić punktowo, po czym delikatnie wklepywać opuszkami palców. W drogeriach pojawiły się specjalne serie kremów pod oczy na zmarszczki mimiczne, gdyż w tym miejscu skóra jest bardzo cienka i przyczepionych jest do niej kilka istotnych mięśni mimicznych. Działanie wspomagające wobec kremu ma serum na zmarszczki mimiczne.

Jak skutecznie pozbyć się zmarszczek? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Olejek na zmarszczki mimiczne

Olejek na zmarszczki mimiczne to kolejne domowe rozwiązanie. Można wzbogacić nim codziennie stosowane kosmetyki lub nakładać bezpośrednio na skórę, a wówczas zadziała jak maseczka. Na uwagę zasługują zwłaszcza olejek kokosowy, arganowy, makadamia, rokitnikowy, ze słodkich migdałów, awokado, czarnuszki siewnej, nasion opuncji figowej, pestek malin, nasion truskawki, nasion dzikiej róży, kiełków pszenicy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
368
30
Polecamy
Kurze łapki pod oczami, czyli jak zredukować pierwsze oznaki starzenia
Kurze łapki pod oczami, czyli jak zredukować pierwsze oznaki starzenia Dzień Dobry TVN
Co to jest mezoterapia bezigłowa?
Jakie są efekty terapii?
Co to jest mezoterapia bezigłowa? Jakie są efekty terapii? Dzień Dobry TVN
Jak zlikwidować zmarszczki na czole?
- domowe sposoby, kosmetyki, zabiegi 
Jak zlikwidować zmarszczki na czole? - domowe sposoby, kosmetyki, zabiegi  TVN zdrowie
Czym są zmarszczki palacza?
Jak zlikwidować zmarszczki palacza?
Czym są zmarszczki palacza? Jak zlikwidować zmarszczki palacza? TVN zdrowie
Komentarze (3)
birdo2137
Sprawdz sobie cos z rzeczami typu koenzym Q10, d-panthenol, jakies roslinki typu topola, ruszczyk i guarana. Zwracaj tylko uwage zeby nie mial pegów i konserwantow i mial w recenzjach dobre wchlanianie a najlepiej to w ogole nadawal sie pod makijaz.
Czytaj całość
marysia
jaki krem? polecasz jakiś konkretny?? bo ja do tej pory używalam takich ze sredniej polki i nie znalazlam nic co by dawalo jakies zadowalajace efekty
Czytaj całość
Olla
mi krem jak najbardziej pomaga - z tym, że stosuje go już regularnie prawie rok - ale na takie delikatne zmarszczki mimiczne jest super :3
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia