Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak złagodzić ból dwunastnicy i rozpoznać stan chorobowy?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak złagodzić ból dwunastnicy i rozpoznać stan chorobowy?

NAN

Fot: Anatomy Insider / fotolia.com

Dwunastnica to pierwsza za żołądkiem część jelita cienkiego - rurowaty narząd w kształcie podkowy o długości od 25 do 30 cm. Jej funkcjonowanie ma wpływ na cały organizm z powodu odgrywanych w nim ważnych funkcji.

W dwunastnicy odbywają się procesy trawienne i wchłanianie składników odżywczych z treści pokarmowej. Odgrywa istotną rolę w układzie pokarmowym, dlatego jej stan rzutuje na cały organizm. Narażona jest na powstawanie wrzodów, stanów zapalnych i refluksu.

Gdzie jest dwunastnica?

Dwunastnica umiejscowiona jest na wysokości pierwszego kręgu lędźwiowego. Rozpoczyna się za żołądkiem, tworząc pierwszy odcinek jelita cienkiego. Składa się z czterech części: opuszki dwunastnicy tzw. jej część górna, która umiejscowiona jest najwyżej (w okolicy pęcherzyka żółciowego i wątroby). Opuszka jest nieco poszerzona, ale idąc ku dołowi zwęża się, przechodząc w część zstępującą (znajduje się w niej brodawka większa dwunastnicy - Vatera). Następnie wyróżnione są część pozioma, która krzyżuje się z kręgosłupem i część czcza (w niższych partiach dwunastnica się zwęża i przechodzi w jelito czcze). Dwunastnica ma na całej długości trzy zakręty: górny, dolny i dwunastniczo-czczy.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Dwunastnica jest narządem, do którego uchodzą przewody: trzustkowy i wątrobowy tworząc brodawkę Vatera, czyli miejsce zakończenia przewodu trzustkowego i wątrobowego. To w niej sok trzustkowy spotyka się z żółcią wątrobową. Treść pokarmowa z żołądka miesza się w dwunastnicy z sokiem trzustkowym i żółcią. Dwunastnica posiada również własne gruczoły trawienne (Brunnera i Lieberkuha). Soki dwunastnicy mają odczyn zasadowy, a zawarte w nich enzymy umożliwiają trawienie.

Ból dwunastnicy – przyczyny

Ponieważ w dwunastnicy odbywa się dalsza obróbka pokarmu i wchłanianie substancji odżywczych, jej uszkodzenie niesie konsekwencje dla całego organizmu. Dwunastnica przede wszystkim narażona jest na różnego rodzaju choroby wrzodowe:

  • wrzody dwunastnicy – pojawiają się, kiedy kwasy żołądkowe zaczynają trawić jej ścianki; w początkowym stadium występuje nadżerka, która przeradza się we wrzód; przyczyny są zazwyczaj bezpośrednio powiązane z dietą i niezdrowym trybem życia (nieregularnie posiłki, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i stres), na skutek których w żołądku produkowane są znaczne ilości soków trawiennych, które neutralizują zasadowy odczyn soków dwunastnicy; wrzody mogą wystąpić też jako skutek zakażenia bakterią Helicobacter pylori.

Wrzody diagnozuje się za pomocą badania gastroskopowego w trakcie którego wykonuje się dodatkowo badania w celu identyfikacji bakterii H.pylori (test ureazowy, pobranie materiału do badania histopatologicznego) Leczenie polega na wdrożeniu środków farmakologicznych i odpowiedniej diety.

Stan zapalny dwunastnicy – objawy

Stan zapalny dwunastnicy może mieć np. podłoże bakteryjne, wirusowe bądź pasożytnicze. Zakażenie najczęściej odbywa się przez kontakt z chorą osobą bądź rzeczami jej codziennego użytku. Drobnoustroje mogą dostać się do organizmu również drogą pokarmową. Charakterystycznym objawem jest brak apetytu połączony z wymiotami i ogólnym osłabieniem. W zaostrzonych stanach zapalnych dolegliwościom mogą towarzyszyć biegunki i gorączka.

Leczenie musi zostać poprzedzone badaniem gastroskopowym. W przypadku podejrzenia zapalenia dwunastnicy diagnostyka jest rozszerzona o morfologię krwi i badanie kału. Metoda leczenia dopasowana jest do czynnika chorobotwórczego.

Inne objawy chorej dwunastnicy

Przyczyną bólu dwunastnicy często jest refluks, czyli stan, w którym treść z dwunastnicy i żółć cofają się do żołądka, powodując ból brzucha i wymioty. W walce z refluksem stosuje się leczenie farmakologiczne i odpowiednią dietę.

Dwunastnica narażona jest też na nowotwory. Objawy raka są niecharakterystyczne, dlatego często jest on wykrywany dopiero w późnym stadium. Cierpiące na rozwijający się nowotwór osoby często skarżą się na bóle brzucha, wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego i utratę wagi.

Zioła na żołądek i dwunastnicę – jak złagodzić dolegliwości?

Wszelkie choroby dwunastnicy wymagają przede wszystkim odpowiedniej diety. Niewskazane jest spożywanie margaryny, oleju rzepakowego, smalcu oraz smażonych potraw. Należy unikać napojów gazowanych, alkoholu i kawy.

Kiedy pojawia się ból, można spróbować zmniejszyć dyskomfort za pomocą naparów i ziół np. korzenia lukrecji o działaniu przeciwzapalnym czy naparu z kwiatów rumianku, który działa rozkurczająco na mięśnie przewodu pokarmowego. Gojenie uszkodzonej błony żołądka i dwunastnicy przyspiesza kwiat nagietka. Właściwości osłonowe posiadają natomiast: babka lancetowata, korzeń prawoślazu i siemię lniane.

Należy pamiętać, że ziołoterapia nie zastąpi leczenia farmakologicznego i wszelkie przewlekłe dolegliwości wymagają specjalistycznej konsultacji.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
4
Polecamy
Zapalenie dwunastnicy:
przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie dwunastnicy: przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
Choroby żołądka – co zrobić kiedy pojawi się ból w jamie brzusznej?
Choroby żołądka – co zrobić kiedy pojawi się ból w jamie brzusznej? TVN zdrowie
Zioła na wątrobę i trzustkę, które warto stosować
Zioła na wątrobę i trzustkę, które warto stosować Dzień Dobry TVN
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?