Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak zimnem wyleczyć migotanie przedsionków?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak zimnem wyleczyć migotanie przedsionków?

Choroby serca

Fot: Nerthuz / gettyimages.com

Krioablacja to jedna z najlepszych metod leczenia migotania przedsionków. Zdaniem specjalistów jej skuteczność sięga nawet 80 proc. Jak wygląda taki zbieg?

Migotanie przedsionków jest najczęściej występującą arytmią serca, cierpi na nią ponad 600 tys. Polaków. Odpowiada ona także za około 20 proc. udarów mózgu! Schorzenie zwykle diagnozowane jest w czasie rutynowych badań, gdyż może przebiegać bezobjawowo. Jednak większość chorych uskarża się na duszności, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, szumy w uszach, ogólne osłabienie.

Dlaczego serce działa nieprawidłowo? Przyczyną problemów u pacjentów z migotaniem przedsionków jest uszkodzenie tkanek, które odpowiadają za przepływ i wytwarzanie impulsów elektrycznych w sercu. Aby przywrócić ich prawidłową pracę wykonuje się zabieg krioablacji.

Krioablacja, czyli co?

Krioablacja jest nieinwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, który polega na wprowadzeniu czynnika chłodzącego (najczęściej podtlenku azotu). Można ją wykonać na dwa sposoby – punktowo lub obszarowo, czyli z użyciem balonu chłodzącego.

Krioablacja punktowa polega na zamrażaniu określonych fragmentów tkanek. Ponieważ w takcie jej wykonywania lekarz nie zawsze od razu odnajduje wadliwe tkanki, może on wykonać próbę i sprawdzić czy schładza odpowiedni obszar. W sytuacji, gdy pojawiają się nieprawidłowości – w każdej chwili może przerwać zabieg. Dzięki temu lekarz ma absolutną pewność, że oddziałuje zimnem na właściwe tkanki. Ten rodzaj ablacji doskonale sprawdza się w leczeniu regularnych częstoskurczów.

Jak leczyć migotanie przedsionków? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Krioablacja. Sposób na migotanie przedsionków. Źródło: 36,6.

Podczas krioablacji balonowej jednorazowo zamraża się większy obszar, który odpowiada za migotanie przedsionków. Zazwyczaj znajduje się on w żyłach płucnych, czyli naczyniach, którymi przepływa krew z płuc do lewego przedsionka serca. Ten sposób leczenia najlepsze efekty przynosi u tych pacjentów, u których schorzenie zostało wykryte stosunkowo wcześnie.

To, czy zabieg przyniósł spodziewane efekty można się przekonać dopiero po trzech miesiącach od zabiegu. Zamrożenie uszkodzonych tkanek nie sprawia, że wszystkie wadliwe struktury zostały „naprawione”. Ich niszczenie to proces, który może trwać nawet kilka-kilkanaście tygodni. Jeśli w czasie kontrolnych badań okaże się, że krioablacja nie zadziałała – zabieg można powtórzyć.

Warto zaznaczyć, że migotanie przedsionków można leczyć nie tylko zimnem. W niektórych przypadkach stosuje się tzw. ablację. Zabieg polega na wprowadzeniu przez cewnik elektrody, która generuje prąd o częstotliwości radiowej i uszkadza miejsce odpowiedzialne za występowanie migotania przedsionków.

Migotanie przedsionków, czyli co? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Migotanie przedsionków, czyli co? Źródło: 36,6.

Jak się przygotować do zabiegu?

Zabieg krioablacji nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze na sześć godzin przed planowanym zabieg pacjent nie może nic jeść ani pić. Na dwanaście godzin przed krioablacją zaleca się dokładne ogolenie pachwin – to właśnie tam lekarz natnie żyłę i wprowadzi przez nią specjalny cewnik, którym popłynie podtlenek azotu i zamrozi chore tkanki.

U części pacjentów, zwłaszcza tych, którzy przyjmują leki na arytmię, konieczne może być ich odstawienie. O tym jednak musi zdecydować tylko i wyłącznie lekarz.

W zależności od rodzaju i skali zmian zabieg trwa od jednej do trzech godzin. Krioablacja jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kiedy nie można wykonać zabiegu?

Mimo że krioablacja doskonale sprawdza się w leczeniu migotania przedsionków, to nie można jej zastosować u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest obecność skrzepliny w lewym przedsionku serca. Nie można jej wykonać także u pacjentów ze świeżo przebytym udarem niedokrwiennym mózgu, niedługo po zawale serca czy z niewyrównaną niewydolnością serca.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak działa układ krążenia

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło; 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
4
Polecamy
Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji oparte na rezonansie magnetycznym zostaną przeprowadzone w Łodzi
Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji oparte na rezonansie magnetycznym zostaną przeprowadzone w Łodzi TVN zdrowie
Arytmia - czym jest i jak ją leczyć.
Na czym polega zabieg ablacji
Arytmia - czym jest i jak ją leczyć. Na czym polega zabieg ablacji TVN zdrowie
Pan Krzysztof był przez dwie godziny bez serca.
Wyjątkowa operacja we Wrocławiu
Pan Krzysztof był przez dwie godziny bez serca. Wyjątkowa operacja we Wrocławiu Dzień Dobry TVN
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem?
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?