Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wyleczyć się z erytrofobii? Przyczyny, objawy i metody walki z tym zaburzeniem
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wyleczyć się z erytrofobii? Przyczyny, objawy i metody walki z tym zaburzeniem

NAN

Fot: emilijamanevska / stock.adobe.com

Erytrofobia jest rodzajem lęku społecznego, który występuje pod postacią strachu przed zaczerwienieniem w sytuacji społecznej. Zaburzenie to objawia się unikaniem większych grup oraz kamuflowaniem twarzy poprzez gruby makijaż lub zakrywający strój. Leczenie erytrofobii polega na pracy z oddechem oraz takich klasycznych ćwiczeniach jak joga czy Tai-Chi. W cięższych przypadkach zaleca się skorzystanie z usług psychoterapeuty w nurcie poznawczo-behawioralnym.

W związku z coraz większym kultem mody w mediach i popularyzowaniem własnych zdjęć w internecie, ludzie zaczynają zwracać większą uwagę na swój wygląd. Coraz mniej akceptuje się różne niedoskonałości, co powoduje liczne fobie społeczne. Erytrofobia oznacza dosłownie lęk przed czerwoną barwą, co odnosi się do unikania zaczerwienienia na twarzy.

Czym jest erytrofobia?

Erytrofobia jest formą lęku społecznego, w której ludzie panicznie boją się pokazywać się publicznie. Zaburzenie to dzieli się na lęk nieuogólniony, który jest powodowany poprzez kilka sytuacji, które wprowadziły osobę w zakłopotanie, lub lęk uogólniony, czyli występujący przy każdym kontakcie z innymi ludźmi. Uważa się, że 1 na 8 osób doświadczyło w życiu erytrofobii, a niecałe 2% czują patologiczne skutki tego zaburzenia.

Objawy erytrofobii – wycofanie społeczne, ukrywanie twarzy

Głównym objawem erytrofobii jest lęk przed zaczerwienieniem twarzy. Tak więc ludzie dotknięci tym zaburzeniem starają się stosować gruby makijaż oraz kamuflują okolicę głowy z obawy przed negatywną oceną społeczną. Przez to stają się coraz bardziej wycofani i z biegiem czasu rzadziej biorą udział w aktywnościach społecznych. Zamykają się w domu i szukają zawodów, które maksymalnie ograniczą ich kontakt z dużą grupą ludzi. Gdy erytrofobia przekształca się w fobię społeczną, to chorzy mają przyspieszoną akcję serca przy kontakcie z obcymi osobami, mają widoczne rumieńce na twarzy, czują duszności, drżenie rąk i zawroty głowy.

Przyczyny erytrofobii – nadmierne wystawianie na sytuacje stresowe w dzieciństwie, presja społeczna

Zaczerwieniona twarz podczas wystawienia na widok publiczny ma korzenie ewolucyjne. Gdy przodkowie byli w sytuacji zagrożenia życia, czerwoną twarzą sygnalizowali, że są gotowi do ataku. Obecnie jest to objaw wstydu, co utrudnia życie wielu ludziom. Zaczerwienienie twarzy zaczyna się już w dzieciństwie, gdzie małe dzieci są wystawiane do wystąpień publicznych, co powoduje w nich silniejszy stres. Nastolatkowie natomiast reagują w ten sposób, ponieważ w wielu sytuacjach nie czują się wystarczająco pewni siebie. O ile erytrofobia dotyczy specyficznych wydarzeń, nie stanowi to problemu. Gdy jednak czuje się strach przed zaczerwieniem, to gdy ono się pojawi, powoduje to dodatkowy wstyd. To z kolei zwiększa niepokój i frustrację, co nasila zaczerwienienie twarzy. Tak więc jest to samo nakręcające się koło błędnego schematu zachowań. Ma to podłoże w kulcie piękna przedstawianym w mediach oraz ogólnej tendencji społecznej do dążenia do ideału. Przez to ludzie (szczególnie kobiety) mają poczucie, że nie są wystarczająco atrakcyjni wizualnie i intelektualnie. Mają liczne kompleksy, ponieważ nie uważają siebie za wystarczająco interesujące osoby.

Leczenie erytrofobii – praca z oddechem, joga, Tai-Chi, psychoterapia poznawczo-behawioralna

Najlepszym krokiem w kierunku leczenia erytrofobii jest mówienie ludziom o swojej dolegliwości. Warto też wspominać, jak silnie to oddziałuje na różne obszary w życiu. Dzięki temu podejściu odkryje się, że nie jest się samemu (samej) z tym zaburzeniem. Dodatkowo powoduje to lekkie ujście nagromadzonym emocjom, które powodują zaczerwienienie. Świetne rezultaty przynosi też relaksacja. Ta pozornie prosta technika przynosi ogromne korzyści w przypadku wszystkich form lekkich zaburzeń. Badania pokazują, że praca z oddechem przyczynia się do spowolnienia akcji serca oraz lepszej cyrkulacji krwi, dzięki czemu wiele płynów rozejdzie się z okolic twarzy. Warto też regularnie stosować jogę, trening autogenny lub Tai-Chi.

Gdy erytrofobia przerodzi się w fobię społeczną (co zdarza się często, gdy zaburzenie nie jest leczone), to należy udać się do psychoterapeuty. W tego rodzaju problemie szczególnie pomaga terapia poznawczo-behawioralna, dzięki której klient może zwiększyć poczucie własnej wartości oraz lepiej zacznie radzić sobie w społeczeństwie. W tym celu pomagają różnego typu zadania domowe zlecane przez terapeutę. Warto bowiem pamiętać, że tego typu zaburzenia są możliwe do wyleczenia naturalnymi sposobami i nie należy przyjmować żadnych chemicznych preparatów, które uzależniają i mają liczne skutki uboczne. 

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło; Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
9
Polecamy
Czym jest nieśmiałość i jak ją pokonać?
Jak rozpoznać nieśmiałą osobę?
Test na nieśmiałość
Czym jest nieśmiałość i jak ją pokonać? Jak rozpoznać nieśmiałą osobę? Test na nieśmiałość TVN zdrowie
Czym różni się osobowość histeryczna od nerwicy histerycznej?
Czym różni się osobowość histeryczna od nerwicy histerycznej? Dzień Dobry TVN
Czym charakteryzuje się osobowość unikająca i jak leczyć to zaburzenie?
Czym charakteryzuje się osobowość unikająca i jak leczyć to zaburzenie? Dzień Dobry TVN
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?