Polub nas na Facebooku
Czytasz: "Najgorszym błędem, jaki możemy popełnić, to chodzenie z dzieckiem za rękę" - z fizjoterapeutką rozmawiamy o zdrowiu fizycznym maluchów
menu
Polub nas na Facebooku

"Najgorszym błędem, jaki możemy popełnić, to chodzenie z dzieckiem za rękę" - z fizjoterapeutką rozmawiamy o zdrowiu fizycznym maluchów

Getty Images

Choć życie w naszym kraju powoli wraca do normy, wizyty w niektórych miejscach jeszcze długo nie będą przypominać tych sprzed pandemii. Zresztą najlepszym przykładem może być spotkanie z fizjoterapeutą. Jak dziś wygląda więc rehabilitacja? Posłuchaj naszej rozmowy z ekspertem.

Od 4 maja pacjenci ponownie mogli zacząć korzystać z usług fizjoterapeutów. I choć zielone światło zapaliło się nad bezpośrednim kontaktem z rehabilitantem, okazuje się, że zainteresowanie konsultacjami online nie maleje. Jak dziś wygląda wizyta u fizjoterapeuty – zarówno online jak i offline? Na ten temat porozmawialiśmy z ekspertem, Ritą Calderaro – Poczmańską.

Przeczytaj też: "Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty w czasie pandemii?

Jak tłumaczy bohaterka naszej rozmowy, wizyta rehabilitacyjna wygląda dziś nieco inaczej, aniżeli trzy miesiące temu. Stosowane są oczywiście zwykłe środki bezpieczeństwa, czyli praca w maseczkach i przyłbicach. Oczywiście fizjoterapeuta dezynfekuje też ręce. Rita Calderaro – Poczmańska zwraca też uwagę, że sama zmniejszyła dzienną liczbę przyjmowanych w gabinecie pacjentów, a ponad to robi pół godzinne przerwy między wizytami. Ten czas wykorzystuje między innymi po to, by wywietrzyć i zdezynfekować pomieszczenie.

Jak wygląda konsultacja online u fizjoterapeuty?

Fizjoterapeutka zdradza, że każdy może mieć swój własny wzorzec działania. Ona, jako rehabilitant dziecięcy, opiera konsultację online przede wszystkim na kontakcie z rodzicami.

Najpierw rozmawiam z rodzicami pacjentów i zbieram szczegółowy wywiad na temat dziecka - na temat okresu porodowego, okołoporodowego i dotychczasowego życia malucha. Następnie proszę rodziców o nagrywanie bardzo konkretnych filmów – w zależności od tego, jaka jest przyczyna konsultacji. Rodzice nagrywają filmiki i je przesyłają. […] Oddzwaniam do rodziców, opowiadam, co dostrzegłam albo czego nie dostrzegłam u malucha. Przedstawiam cele terapii i co będziemy robić. Później ja tworzę filmiki instruktażowe dla rodziców. Rodzice potem nagrywają i pokazują, jak wykonują z dzieckiem te ćwiczenia, żebym mogła zweryfikować, czy one są dobrze wykonywane. Dokładność i precyzja jest bowiem kluczowym elementem skuteczności terapii – tłumaczy Rita Calderaro – Poczmańską.

Przeczytaj też: Jak prawidłowo podnieść i położyć dziecko? Zapytaliśmy eksperta

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się rodzice? Czy konsultacje rehabilitacyjne online to przyszłość? Jeśli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie zobacz to wideo!

Źródło: Zdrowie

Jak zachować zdrowie fizyczne dziecka w czasie pandemii?

Rita Calderaro – Poczmańską twierdzi, że można wymyślić mnóstwo zabaw w warunkach domowych – nawet na małej powierzchni. Tego typu zabawy pomogą zachować zdrowie fizyczne naszych maluchów. Istotne jest to, by nie zajmować ich tabletem czy laptopem.Najlepszą opcją - szczególnie że lato zbliża się wielkimi krokami - jest ruch na świeżym powietrzu.

Bierzemy rower czy idziemy do lasu na wycieczkę. Robimy różne zabawy ruchowe – podchody, skaczemy, wspinamy się, chodzimy po poprzewracanych pniach drzew. W drodze do lasu idziemy po krawężnikach. To jest cudowne ćwiczenie na stabilizację stawów skokowych i na równowagę. Najgorszym błędem, jaki możemy popełnić, to chodzenie z dzieckiem za rękę. Dziecko ma biegać, dziecko ma skakać. Dziecko ma być cały czas aktywne - mówi fizjoterapeutka. 

Przeczytaj też: 3 cenne wskazówki, które dostaliśmy od dziecięcej fizjoterapeutki

Potrzebujesz inspiracji, jeśli chodzi o zabawy z dzieckiem w domu? Nasza ekspertka podała nam kilka przykładów, które zrobicie razem na każdej przestrzeni. Sprawdź!

Źródło: Zdrowie

Kim jest Rita Calderaro-Poczmańska?

Nasza ekspertka od ponad 10 lat zajmuje się rehabilitacją dziecięcą. Rita jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji dzieci i niemowląt w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Jest również certyfikowanym terapeutą i diagnostą integracji sensorycznej (SI). Chętnie bierze udział w akcjach edukacyjnych jako ekspert.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
47
6
Polecamy
Bardzo często kończy się rehabilitacją - fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego chodziki to zły wybór
Bardzo często kończy się rehabilitacją - fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego chodziki to zły wybór TVN zdrowie
Leżenie w leżaczku przynosi negatywne skutki.
Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego ten gadżet nie jest zdrowy dla dzieci
Leżenie w leżaczku przynosi negatywne skutki. Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego ten gadżet nie jest zdrowy dla dzieci TVN zdrowie
Ruch to zdrowie - najatrakcyjniejsze zabawy dla dzieci
Ruch to zdrowie - najatrakcyjniejsze zabawy dla dzieci Dzień Dobry TVN
Terapia dzieci – zasady i metody
Terapia dzieci – zasady i metody Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty