Czytasz: Jak wygląda rzeżączka narządów płciowych? Rozpoznawanie i metody leczenia infekcji spowodowanej przez gonokoki

Jak wygląda rzeżączka narządów płciowych? Rozpoznawanie i metody leczenia infekcji spowodowanej przez gonokoki

Lekarz rozmawia z pacjentem

Fot: Dzelat / fotolia.com

Kiedy dochodzi do zarażenia rzeżączką, objawy mogą wskazywać na różne infekcje – zapalenie dróg moczowych Guzki rzeżączki pojawiają się u niewielu chorych. Do wizyty u lekarza powinny skłonić dolegliwości podczas oddawania moczu i upławy u kobiet. Jedynymi lekami na rzeżączkę są antybiotyki.

O zakażenie rzeżączką nie jest trudno. To częsta choroba weneryczna, którą mogą mieć nawet dzieci. Infekcji najbardziej sprzyjają przygodne kontakty seksualne. Blisko połowa chorych nie zauważa początkowych objawów.

Co to jest rzeżączka?

Rzeżączka jest bakteryjną chorobą weneryczną, która rozwija się w drogach moczowo-płciowych, odbytnicy bądź jamie ustnej – w zależności od drogi zakażenia. Nieleczona rozprzestrzenia się na organy miednicy, prowadząc m.in. do niepłodności. Chorobę tę wywołuje dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae), czyli gonokok. Do powikłań po rzeżączce należą zapalenie przydatków, jąder i najądrzy, wsierdzia, stawów, okostnej, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych. U noworodków gonokoki wywołują rzeżączkowe zapalenie spojówek, a w skrajnych przypadkach – utratę wzroku.

Jak można się zarazić rzeżączką? Przyczyny choroby

Rzeżączka przenosi się przez każdy rodzaj współżycia z osobą zarażoną: pochwowy, analny i oralny. Bakterie dostają się do organizmu przez błony śluzowe dróg moczowych, szyjki macicy, odbytu, gardła lub spojówki, i z pierwotnego miejsca zakażenia przenoszą się w głębsze struktury, Zakażeniem najbardziej zagrożeni są ludzie młodzi, w wieku 15–29 lat, którzy uprawiają seks z różnymi partnerami bez zabezpieczenia mechanicznego. Rzeżączka występuje najczęściej u mężczyzn homoseksualnych.

Rzeżączka – objawy u mężczyzn i u kobiet

O obecności gonokoków w organizmie świadczą rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej i rzeżączkowe zapalenie gardła, które dają pierwsze dolegliwości. W przypadku zakażenia przez narządy płciowe pojawiają się ból i pieczenie w czasie oddawania moczu oraz swędzenie odbytu, a stosunki seksualne zaczynają sprawiać ból. Najczęstsze objawy ze strony gardła to silne bóle, trudności z przełykaniem i zaropienie migdałków, ale choroba może też przebiegać bezobjawowo. W wyniku rzeżączki u mężczyzn z cewki moczowej zaczyna wydobywać się ropna wydzielina, a u kobiet występują krwiste bądź żółtawe upławy. Bardzo rzadko, bo w zaledwie 3% przypadków, rzeżączka daje zmiany skórne w postaci krost otoczonych obwódką zapalną na stopach i dłoniach, czyli tzw. guzków rzeżączki. Pojawiają się one przy rozsianym zakażeniu rzeżączkowym.

Rzeżączka – diagnostyka (test PCR, badanie mikroskopowe, hodowla bakteryjna)

Aby rozpoznać i potwierdzić chorobę, trzeba wykonać test na rzeżączkę. Można go zrobić metodą laboratoryjną, przez pobranie wymazu z zainfekowanego miejsca i oddanie go do obserwacji pod mikroskopem. Preparat jest barwiony błękitem metylenowym lub metodą Grama. Skuteczność takiej diagnostyki wynosi ok. 95% w przypadku wystąpienia objawowego zapalenia spojówek czy cewki moczowej. Przewlekła postać choroby oraz jej bezobjawowy przebieg mogą wymagać zastosowania metody hodowli bakteryjnej wymazu. Próbka jest przez 2 dni inkubowana w odpowiedniej temperaturze, w wyniku czego obecne w niej dwoinki rzeżączki zaczynają być widoczne gołym okiem. Rzadko wykonuje się badania na rzeżączkę z krwi, są one skuteczne na najwcześniejszym etapie diagnostyki, kiedy choroba ma jeszcze postać utajoną. Bardzo dużą skuteczność mają za to badania molekularne (testy PCR), które zaleca się zwłaszcza przy rzeżączce odbytu i gardła.

To Cię zainteresuje

Przepuklina kręgosłupa (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest? Objawy, leczenie i rehabilitacja Objawy ciąży pozamacicznej oraz jej przyczyny, diagnostyka i leczenie Zapalenie woreczka żółciowego: przyczyny, objawy, leczenie

Jak leczyć rzeżączkę?

Leczenie rzeżączki, tak samo jak innych chorób przenoszonych drogą płciową, jest bezpłatne, zarówno w przychodniach rejonowych, jak i w poradniach skórno-wenerologicznych. Choroby nie zwalcza się – tak jak jeszcze do niedawna – penicyliną i jej pochodnymi, gdyż dwoinka rzeżączki uodporniła się na nią. Jeśli nie ma powikłań najczęściej prowadzi się terapię ceftriaksonem i azytromycyną. Antybiotyki na rzeżączkę przyjmuje się doustnie lub domięśniowo. Dodatkowe leki trzeba zażywać, kiedy dojdzie do powikłań, których przy rzeżączce może być wiele. Należą do nich m.in. ostre zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn i zapalenie narządów miednicy mniejszej u kobiet. W przypadku rzeżączki leczenie domowe – ziołami i innymi metodami niekonwencjonalnymi – nie przynosi skutku.

Rzeżączka – profilaktyka zakażeń gonokokami

Aby ustrzec się rzeżączki, trzeba eliminować czynniki ryzyka: nie uprawiać przygodnego seksu, zabezpieczać się prezerwatywami, ściśle przestrzegać zasad higieny osobistej, a kiedy stały partner dopuści się zdrady – przeprowadzić badania kontrolne na obecność gonokoków. Bardzo ważne jest też, by po wykryciu bakterii rzeżączki poddać się leczeniu we dwoje, gdyż w przeciwnym razie z pewnością dojdzie do nawrotu choroby.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Więcej na temat
Alergie na sierść, kurz, pyłki - objawy uczuleń wziewnych. Wstrząs anafilaktyczny jako ostry symptom uczulenia
Jak rozpoznać objawy bruksizmu i go leczyć?
Neutropenia i gorączka neutropeniczna – objawy obniżonego poziomu neutrofilów
Objawy i sposób leczenia choroby Hashimoto. Dieta wspomagająca leczenie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Co to jest transplantologia? Definicja, statystyki, etyka
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Torbiel pajęczynówki – objawy i leczenie. Czym jest to groźne schorzenie?