Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rodzic powinien być blisko. Jak wygląda opieka nad dzieckiem w czasie pandemii?
menu
Polub nas na Facebooku

Rodzic powinien być blisko. Jak wygląda opieka nad dzieckiem w czasie pandemii?

dziecko w szpitalu

Fot: Tom Merton / gettyimages.com

Choroba dziecka i pobyt w szpitalu to dla każdego rodzica wyjątkowo trudny czas. Długie godziny przy łóżku dziecka, oczekiwanie na badania, a przede wszystkim strach o to, co będzie dalej. Niestety wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 sprawił, że rodzice muszą się mierzyć z dodatkowymi ograniczeniami. Jak wygląda opieka nad dzieckiem w czasie pandemii?

Wciąż rosnąca liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 spowodowała ze nasza codzienność bardzo się zmieniła. Wyjścia z domu są dopuszczalne tylko w ściśle określonych przypadkach, a spotkania towarzyskie zostały ograniczone tylko do kontaktów z najbliższą rodziną. Wszystkie te obostrzenia zmieniły też codzienność rodziców, którzy mają chore dziecko w szpitalu.

Opieka w czasie zarazy

Kilka dni temu media obiegła informacja, że Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy, który zajmuje się leczeniem małych pacjentów zdecydował, że rodzice chorych dzieci w ogóle nie będą wpuszczani do placówki. Wszystko po to, aby zminimalizować prawdopodobieństwo zakażenia – czy to dziecka, czy personelu medycznego – koronawirusem SARS-CoV-2. Taka decyzja spotkała się z oburzeniem rodziców, a także Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Fundacja prosi o interwencję Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia.

#zostanzemna

Podobne obostrzenia wprowadził Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie. Szpital po ogłoszeniu przez rząd stanu epidemii zakazał rodzicom odwiedzin dzieci, które są zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. Z decyzją placówki nie zgadza się dr Małgorzata Stefańska, pediatra i neonatolog, kierownik kliniki neonatologii. Aby skłonić władze szpitala do zmiany zdania lekarka zainicjowała akcję #zostanzemna. Specjalistka uważa, że rozdzielanie dziecka chorego na COVID-19 z rodzicem nie przyniesie niczego dobrego.

Zdaniem lekarki jeśli dziecko ma COVID-19 rodzic najprawdopodobniej też choruje. Przede wszystkim jednak dziecko, które ma kontakt z rodzicem jest znacznie spokojniejsze, mniej płacze i szybciej wraca do zdrowia. Obecność rodzica na oddziale to także odciążenie dla personelu, który w obecnej sytuacji ma bardzo dużo pracy.

Czy we wszystkich placówkach obowiązują teraz takie przepisy? Na szczęście nie.

Rodzice mogą być przy chorym dziecku, jednak z uwagi na epidemię konieczne były zmiany – mówi w rozmowie z serwisem zdrowie TVN Katarzyna Gardzińska, rzecznik prasowa Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.

Brak przyjęć

Od 13 marca placówka zawiesiła przyjęcia planowe do szpitala. Odwołano także wszystkie wizyty zarówno ambulatoryjne, jak i rehabilitacyjne. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy dziecko wymaga natychmiastowej pomocy. Jednocześnie wejście i poruszanie się po budynkach IPCZD jest ograniczone. Niektóre wejścia do budynku zostały całkowicie zamknięte dla rodziców. Przy wejściu pracownik medyczny weryfikuje stan zdrowia pacjenta i opiekuna.

Prosimy także rodziców, aby nawzajem się obserwowali. Jeśli jedno zaczyna mieć objawy infekcji, nalegamy, aby nie przychodził do placówki i zamienił się z drugim rodzicem/opiekunem. Jednorazowo przy dziecku może przebywać tylko jeden rodzic – dodaje rzecznik prasowa.

Pandemia spowodowała, że wyjścia poza oddział także zostały mocno ograniczone, są one możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach, za zgodą lekarza prowadzącego/dyżurnego.

Zobacz film i dowiedz się dlaczego koronawirus jest aż tak niebezpieczny:

Zobacz film: Koronawirus - jak bardzo jest niebezpieczny? Źródło: 36,6

Jeśli zachodzi konieczność dostarczenia przesyłki (żywność, rzeczy osobiste, etc) należy dostarczyć ją do wejścia głównego IPCZD, gdzie następuje odbiór przez opiekuna pacjenta pozostającego na oddziale IPCZD. W przypadku zamknięcia/ograniczenia dostępu do oddziału przesyłkę odbiera personel oddziału.

Rodzić jest blisko

Mimo że rodzice chorych dzieci nie mogą, aż tak swobodnie poruszać się po szpitalu i znacząco ograniczono czas wizyt, to tak naprawdę jedno z nich cały czas może być blisko dziecka.

Rodzice/ opiekunowie pacjentów hospitalizowanych w Oddziale Intensywnej Terapii I oraz Oddziale Intensywnej Terapii II mają możliwość skorzystania z noclegu w Hotelu Patron na koszt IPCZD. Pozwala to zaoszczędzić czas na dojazdy i kontakt z osobami, które mogą być nosicielami groźnego wirusa. Dodatkowo zapewniamy rodzicom trzy posiłki dziennie – dodaje.

Koronawirus SARs-CoV-2, czyli co?

Patogen wywołuje chorobę nazwaną przez lekarzy COVID-19. Schorzenie atakuje przede wszystkim układ oddechowy i prowadzi do zapalenia płuc, które w niektórych przypadkach przechodzi w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, duszności, kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Osoby, które mają takie dolegliwości powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
5
Polecamy
Fundacja K.I.D.S chce naprawić polskie szpitale.
"Rodzice i lekarze zwracają uwagę na niskiej jakości jedzenie i biurokrację"
Fundacja K.I.D.S chce naprawić polskie szpitale. "Rodzice i lekarze zwracają uwagę na niskiej jakości jedzenie i biurokrację" Dzień Dobry TVN
Odwiedziny w czasie pandemii.
Jak wygląda codzienność w szpitalach dziecięcych?
Odwiedziny w czasie pandemii. Jak wygląda codzienność w szpitalach dziecięcych? Dzień Dobry TVN
Na raka umiera więcej osób niż na COVID-19.
Jak wygląda leczenie onkologiczne w czasie pandemii?
Na raka umiera więcej osób niż na COVID-19. Jak wygląda leczenie onkologiczne w czasie pandemii? TVN zdrowie
50 pracowników Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu na kwarantannie
50 pracowników Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu na kwarantannie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby