Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wygląda liszaj na twarzy? Rodzaje, objawy i leczenie choroby
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wygląda liszaj na twarzy? Rodzaje, objawy i leczenie choroby

Mężczyzna, który ma liszaj na twarzy

Fot: CasarsaGuru / gettyimages.com

Liszaj na twarzy jest schorzeniem skórnym o łagodnym charakterze. Charakteryzuje się liniowym ułożeniem zmian grudkowych, które ulegają zlaniu. Ma tendencję do samoograniczania się. Szacuje się, iż u około 90% osób z liszajem objawy chorobowe ustępują samoistnie w ciągu 2 lat.

Liszaj to przewlekła i niezakaźna choroba skóry. Jedną z jej najczęściej rozpoznawanych postaci jest liszaj płaski, który nazwany jest też czerwonym. Może się pojawić także liszaj pasmowaty lub twardzinowy. Liszaj twarzy należy do rzadkości. Zmiany lokalizują się zwłaszcza na brodzie, policzkach czy nosie. Powinny zostać skonsultowane z dermatologiem, który określi sposób leczenia. Pomocne w łagodzeniu objawów mogą być domowe rozwiązania.

Liszaj płaski twarzy

Na twarzy nierzadko rozwija się liszaj płaski. Jest to przewlekła choroba zapalna skóry i błon śluzowych o niewyjaśnionej etiologii. Podstawą zmian jest przerwanie błony podstawnej i uszkodzenie komórek podstawnych nabłonka i naskórka. Choroba dotyczy osób dorosłych w wieku 30–60 lat, głównie kobiet. Rzadko kiedy liszaj pojawia się na twarzy u dziecka. Zmiany mają charakter przewlekły, z okresami remisji i zaostrzeń.

Wśród możliwych przyczyn powstania liszaja płaskiego na twarzy wymienia się m.in.:

cukrzycę

,

choroby wątroby (marskość i zapalenie)

, choroby autoimmunologiczne (bielactwo, pemfigoid, toczeń rumieniowaty), stosowanie niektórych leków (zawierających związki bizmutu, złota czy arsenu, środków przeciwmalarycznych, kwasu paraaminosalicylowego czy neuroleptyków) i silny wstrząs psychiczny.

Skąd się bierze liszaj płaski? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Liszaj płaski. Źródło: 36,6.

Jak wygląda liszaj płaski na twarzy?

Liszaj płaski na twarzy przybiera zazwyczaj postać sinoczerwonych, lśniących, grudkowatych zmian skórnych pokrytych białymi prążkami (tzw. siateczka Wickhama), które układają się w linię (tzw. objaw Koebnera). Zazwyczaj są płasko-wyniosłe i wieloboczne. Osiągają rozmiary 1–3 mm i pojawiają się nagle. Nie pozostawiają blizn. Głównym objawem towarzyszącym liszajowi jest uporczywy świąd skóry. Nie koi go drapanie, ale pocieranie przynosi ulgę.

W badaniu histopatologicznym obserwuje się: przerost warstwy rogowej w skórze, ziarnistej i kolczystej w skórze i błonach śluzowych, zwyrodnienie wodniczkowe warstwy podstawnej i podnaskórkowy lub podnabłonkowy naciek z limfocytów T.

Rzadziej spotykane postacie liszaja na twarzy

Znacznie rzadziej na twarzy pojawia się liszaj pasmowaty lub twardzinowy. Ten pierwszy jest rzadką dermatozą wieku dziecięcego o charakterystycznym układzie zmian skórnych wzdłuż linii Blaschko, czyli szlaku migracji komórek wytwarzających melaninę.

Ma postać czerwonych grudek o niewielkich rozmiarach, które ustępują samoistnie w ciągu kilku miesięcy. W przypadku liszaja twardzinowego zmiany skórne mają postać grudek, które układają się w twardniejące tarczki. Chory odczuwa świąd i ból, może się pojawić przekrwienie zmian, które mają postać małych, białych plamek o błyszczącej i gładkiej powierzchni. Nierzadko następuje znaczne ścieńczenie skóry. Chorzy narzekają na predyspozycję do urazów, siniaków i uszkodzeń. Liszaj twardzinowy może doprowadzić nawet do nowotworu.

Co stosować na liszaje na twarzy?

Leczenie liszaja na twarzy określa dermatolog. W pierwszej kolejności podejmuje się terapię miejscową opartą na maściach glikokortykosteroidowych. Środki te wykazują silne działanie neutralizujące świąd i zmniejszające wielkość zmian. Jeśli takie rozwiązanie jest mało skuteczne, podejmuje się leczenie ogólne z zastosowaniem glikokortykosteroidów, cyklosporyny czy retinoidów. Choremu podaje się też leki przeciwhistaminowe w celu zmniejszenia świądu. Pomocna jest również fototerapia. PUVA to zabieg rozjaśniania skóry z wykorzystaniem światła. Część chorych korzysta z leczenia laserowego, krioterapii i dermatochirurgii. Warto przyjmować także kwas retinowy w formie tabletek lub jako składnik maści w celu złagodzenia zabarwienia skóry.

Liszaj twardzinowy, czyli co? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Liszaj twardzinowy. Źródło: 36,6.

Domowe sposoby na liszaj na twarzy

W leczeniu liszaja na twarzy pomocne są domowe sposoby. Konieczne jest stałe nawilżanie i natłuszczanie zmienionej chorobowo skóry. Należy unikać kontaktu z substancjami drażniącymi. Zaleca się stosowanie łagodnych płukanek ziołowych, które osłonią i powleką chorą skórę twarzy. Wykorzystanie ma zwłaszcza siemię lniane (łyżkę siemienia lnianego zalewa się szklanką wrzącej wody i odstawia na kwadrans do zaparzenia) i malwa (kwiat malwy czarnej zaparza się w szklance wrzątku przez 15 minut pod przykryciem). Do przemywania zmian chorobowych stosuje się także odwar z mydlnicy lekarskiej. Trzeba 2 łyżki korzenia mydlnicy zalać szklanką wody i gotować przez około 5 minut. Następnie miksturę odstawia się na 15 minut, odcedza i przemywa nią skórę. Pozytywne efekty daje kompres z nagietka. Należy 4 łyżki płatków nagietka gotować przez 20 minut w szklance wody. Napar odcedza się i stosuje jako kompres na zmiany skórne.

Uczucie świądu zmniejsza przyłożenie zimnego okładu i kąpiel w owsiance czy naparze ze skrzypu. Maseczka z marchwi jest jednym z popularniejszych domowych sposobów na liszaje na twarzy. Należy zetrzeć na małych oczkach tarki świeżą marchew, po czym wymieszać ją z kilkoma łyżkami oliwy z oliwek. Maseczkę nakłada się na kilka minut i zmywa letnią wodą. Domowy sposób na liszaje na twarzy to także zmiana sposobu odżywiania. Z jadłospisu należy wyeliminować ostre przyprawy, owoce i soki cytrusowe, pomidory i powstałe na ich bazie wyroby, kofeinę i sól.

Bibliografia:

1. Wiernicka M., Mazurek−Mochol M., Turek−Urasińska K., Liszaj płaski u dziecka – opis przypadku, „Dental and Medical Problems”, 2004, 41(4), s. 773–777.

2. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, PZWL, 2005.

3. Treben M., Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych, Warszawa, Ex Libris, 2015.

Liszaj rumieniowaty - jak go leczyć? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Liszaj rumieniowaty. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
13
Polecamy
Trądzik – rodzaje, rozpoznanie, leczenie
Trądzik – rodzaje, rozpoznanie, leczenie Dzień Dobry TVN
Jak wygląda liszaj u dziecka?
Rodzaje, objawy i leczenie.
Czym smarować zmiany?
Jak wygląda liszaj u dziecka? Rodzaje, objawy i leczenie. Czym smarować zmiany? TVN zdrowie
Trądzik różowaty - leczenie, pielęgnacja, dieta i domowe sposoby
Trądzik różowaty - leczenie, pielęgnacja, dieta i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Liszaj u dziecka – przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie
Liszaj u dziecka – przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?