Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wygląda leczenie raka piersi? Gdzie szukać pomocy?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wygląda leczenie raka piersi? Gdzie szukać pomocy?

Kobiece piersi

Fot: ROGER HARRIS / gettyimages.com

Mimo wielu akcji i kampanii zachęcających kobiety do częstszego badania piersi, Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym liczba zgonów na ten rodzaj nowotworu ciągle rośnie. Dlaczego tak się dzieje? Winna jest postawa pacjentek, czy może niewydolność systemu? O leczeniu raka piersi w Polsce rozmawiamy z dr n. med. Agnieszką Jagiełło-Gruszfeld.

Co Polski wiedzą o raku piersi?

dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej: Wiedzę Polki mają całkiem sporą, tylko boją się regularnie badać i choroba okazuje się dla nich totalnym zaskoczeniem. Ciągle pojawia się myślenie, że mnie to przecież nie dotyczy i ja z pewnością nie zachoruję.

Co się dzieje kiedy jednak zdiagnozowany zostanie rak piersi?

Wszystko zależy od tego, gdzie w pierwszej kolejności zgłosi się kobieta. Część pacjentek wybiera małe ośrodki, bo wydaje im się, że w prywatnej klinice będą lepiej zaopiekowane, nie będą jedną z wielu chorych, lekarz podejdzie do nich bardziej indywidualnie. Często są przekonane, że leczenie w małej prywatnej klinice będzie szybsze i sprawniejsze. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna.

Dlaczego?

Po pierwsze w takich ośrodkach łatwo o błąd. Bardzo często lekarze, którzy tam pracują mają mniejsze doświadczenie, zmiany nowotworowe widują bardzo rzadko, przez co zdarza się, że w czasie badania coś im umyka i kobieta, która powinna jak najszybciej trafić na leczenie wraca do domu w przekonaniu, że nic jej nie dolega.

W dużych ośrodkach, które specjalizują się w leczeniu nowotworów takie błędy praktycznie się nie zdarzają. Zaletą takich miejsc jest nie tylko większe doświadczenie lekarzy, ale lepsze wyposażenie. Bardzo często specjalistyczne ośrodki dysponują bardzo dobrym sprzętem, dzięki czemu możliwe jest wykonanie jakiegoś badania tu i teraz. Pacjentka nie musi czekać, umawiać się na wizytę. W takich miejscach pracują lekarze z bardzo wielu specjalizacji, tym samym dostanie się na konsultację do innego lekarza jest znacznie prostsze.

Jak wygląda leczenie raka piersi? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Diagnoza: rak piersi. Co dalej? Źródło: 36,6

Jaki procent pacjentek wybiera małe prywatne placówki, a jaki duże specjalistyczne ośrodki?

Nie potrafię udzielić na to pytanie precyzyjnej odpowiedzi, jednak z mojego doświadczenie widzę, że mniej więcej tyle samo kobiet korzysta z małych, jak i z dużych placówek. Myślę, że rozkłada się to mniej więcej po połowie.

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że pierwsza propozycja leczenia i czas w jakim zostało ono wprowadzone mają olbrzymie znaczenie. Zbyt późno zastosowana terapia może się przełożyć na skuteczność całego leczenia. Co gorsza, jeśli została poprowadzona nieprawidłowo to straty nie zawsze dają się nadrobić.

A czy w ogóle umiemy leczyć raka piersi?

Tak, zdecydowanie tak. Coraz więcej wiemy też o samej chorobie i mechanizmach jej rozwoju, mimo że nadal zdarzają się sytuację, gdy lek w badaniach okazuje się obiecujący, w praktyce na niewiele się zdaje. Rak piersi wcześnie wykryty i odpowiednio leczony daje się całkowicie wyleczyć.

Niestety powodzenie leczenia nie zawsze zależy od samej pacjentki. Czasem zdarza się, że choć jest lek, który mógłby jej pomóc to nie podlega on refundacji. Wysokie koszty leczenia są ogromną przeszkodą i nie każdą chorą stać na opłacanie terapii z własnej kieszeni. Szczęśliwie to wszystko powoli się zmienia, coraz więcej leków jest dostępnych i refundowanych, np. od września pacjentki mogą przyjmować inhibitory CDK4/6. Mimo to ciągle jest bardzo dużo do zrobienia zarówno po stronie systemu, jak i pacjentek, które boją się badać lub ze strachu, nawet gdy coś wyczują w piersi, zwlekają z wizytą u specjalisty do ostatniej chwili, a wtedy – bardzo często – medycyna jest bezradna.

Zdarzają się też pacjentki, które boją się terapii i korzystają z „pomocy” medycyny niekonwencjonalnej. Mimo że takie przypadki zdarzają się rzadko, to one bardzo zapadają w pamięć.

To dlaczego walkę z chorobą ciągle przegrywamy? Od czego zależy dobór leczenia?

Składa się na to bardzo wiele czynników. Powodzenie terapii zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Terapia będzie inna u pacjentki, która zgłosiła się do lekarza w początkowej fazie choroby i inna u kobiety, u której zmiany nowotworowe są już bardzo zaawansowane. W tym drugim przypadku można spróbować jedynie zaleczyć chorobę i poprawić jakość życia pacjentki.

Zobacz film i dowiedz się co może przyczynić się do rozwoju raka piersi:

Zobacz film: Czynniki zachorowań na raka piersi? Źródło: 36,6

To gdzie jest problem? W podejściu kobiet czy w samym systemie?

Trudno odpowiedzieć. Dużo do zrobienia jest po obu stronach. Myślę jednak, że największym problemem jest to, że wszyscy się boją tego systemu. Chore z góry zakładają, że nie zadziała i nie pomoże. Pacjentki często nie wiedzą też od czego zacząć, nie wiedzą gdzie w pierwszej kolejności szukać pomocy, nie wiedzą kto i który lekarz powinien wystawić im skierowanie, często też chodzą do gabinetów prywatnych, bo myślą, że tam pójdzie szybciej i sprawniej, bo słyszy się w radiu, że kolejki na operację jaskry czeka się dwa lata.

W takim razie gdzie w pierwszej kolejności powinna udać się kobieta, która wyczuje u siebie zmianę w piersi?

Jednak do ginekologa. To on zdecyduje, czy zrobić USG czy mammografię i pokieruje dalej. On będzie mógł rozpoznać czy zmiana wymaga konsultacji z onkologiem, czy konieczne jest wykonanie dalszych badań i jeśli tak, to jakich.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
Chorzy na raka w Polsce bez dostępu do wielu leków.
"Czuję się pokrzywdzona, ktoś decyduje o moim życiu"
Chorzy na raka w Polsce bez dostępu do wielu leków. "Czuję się pokrzywdzona, ktoś decyduje o moim życiu" Dzień Dobry TVN
Aleksandra Wiederek-Barańska:
Walczę dla mojego syna i wiem, że choroba to nie wyrok
Aleksandra Wiederek-Barańska: Walczę dla mojego syna i wiem, że choroba to nie wyrok TVN zdrowie
Endometrioza.
Czym jest ta choroba?
"Kobiety na diagnozę czekają latami" 
Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"  Dzień Dobry TVN
Czy mammografia to najlepszy sposób na wykrycie raka piersi?
Odpowiedź znajdziecie w nowym sezonie 36,6 °C!
Czy mammografia to najlepszy sposób na wykrycie raka piersi? Odpowiedź znajdziecie w nowym sezonie 36,6 °C! TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty