Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wygląda leczenie mononukleozy u dzieci i dorosłych?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wygląda leczenie mononukleozy u dzieci i dorosłych?

Image Source/getty images

Mononukleoza jest chorobą zakaźną, określaną często jako „choroba pocałunków”. Nie ma na nią jednego leku. Jak wygląda zatem leczenie mononukleozy?

Mononukleoza najczęściej pojawia się w wieku dziecięcym. Jest to schorzenie zakaźne, przenoszone przez płyny ustrojowe. Odpowiedzialny za powstawanie choroby jest wirus Epsteina-Barr (EBV), który należy do wirusów opryszczki. Leczenie mononukleozy jest podobne do zwalczania większości infekcji wirusowych.

Czym jest mononukleoza?

Mononukleoza należy do zakaźnych schorzeń, którymi można zarazić się przez kontakt z płynami ustrojowymi osoby chorej. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas pocałunku, picia z tego samego naczynia lub jedzenia ze wspólnego talerza. Wirus Epsteina-Barr dostaje się do nabłonka wyściełającego gardło i jamę ustną, po czym wędruje do krwiobiegu. Zgodnie ze statystykami jego nosicielem jest większość populacji. Może on się uaktywnić w momencie spadku odporności. Objawy mononukleozy pojawiają się mniej więcej po upływie miesiąca od zakażenia. W początkowej fazie bywają mylone ze zwykłym przeziębieniem, szczególnie u dzieci. Chory skarży się na złe samopoczucie, katar, ból migdałków, gorączkę, rozbicie, drapanie w gardle i powiększone węzły chłonne w pachwinach.

Mononukleoza u dzieci – przebieg i leczenie

Mononukleoza u dzieci przebiega w sposób dość łagodny. Objawy przypominają grypę ze znacznym powiększeniem węzłów chłonnych. Typowe dla schorzenia są także białe plamy w tylnej części gardła. Gorączka może utrzymywać się wiele dni, i to właśnie ten objaw zwykle jest dla rodziców sygnałem alarmowym i powodem wizyty u lekarza. Czasami występują: nadwrażliwość na światło, niedokrwistość, brak apetytu i opuchnięcie powiek. U większości niemowląt zakażenie wirusem Epsteina-Barr przechodzi bezobjawowo.

Aby rozpoznać mononukleozę, lekarz przeprowadza standardowy wywiad z rodzicem, biorąc pod uwagę wszystkie występujące objawy. Z racji tego, że są one mało specyficzne, koniecznie jest wykonanie badań dodatkowych. Wykonuje się wówczas analizę krwi pomagającą wykryć limfocytozę i leukocytozę. Niemniej zalecane jest badanie w kierunku obecności przeciwciał heterofilnych.

Przyczynowe leczenie mononukleozy u dzieci nie istnieje. Jedyna terapia polega na podawaniu leków łagodzących objawy. Są to najczęściej środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Domowym sposobem na leczenie mononukleozy jest zdrowa dieta bogata w witaminy. Zaleca się spożywanie dużej ilości płynów i odpoczynek, najlepiej leżenie w łóżku. Dziecko powinno powstrzymać się na czas leczenia od aktywności fizycznej. Gdy chorobie towarzyszy małopłytkowość, lekarz może zadecydować o podaniu kortykosteroidów.

Mononukleoza u dorosłych – przebieg i leczenie

Objawy mononukleozy u dorosłych są podobne jak u dzieci, lecz bardziej nasilone. U dorosłych pacjentów częściej dochodzi również do poważnych powikłań, w tym pęknięcia śledziony oraz znacznego powiększenia wątroby. Groźnymi konsekwencjami mononukleozy są: upośledzenie drożności dróg oddechowych, zajęcie szpiku kostnego oraz zapalenie mięśnia sercowego.

Podobnie jak w przypadku mononukleozy u najmłodszych, również postać występująca u ludzi dorosłych nie ma przyczynowego leczenia. Organizm potrzebuje przede wszystkim czasu i odpoczynku, aby poradzić sobie z toczącą się chorobą. Pacjent powinien na czas leczenia prowadzić oszczędny tryb życia i przyjmować leki łagodzące objawy, w tym znoszące gorączkę (np. paracetamol, ibuprofen) i przeciwbólowe. Zaleca się picie dużej ilości płynów, aby nie dopuścić do utraty ważnych w procesie zdrowienia elektrolitów. Na obolałe gardło można stosować tabletki do ssania, warto też płukać jamę ustną wywarem z rumianku. Dieta osoby chorej na mononukleozę powinna być lekkostrawna i jak najmniej obciążająca wątrobę. Należy pamiętać o tym, że chory powinien powstrzymywać się od uprawiania sportu przez co najmniej 4 tygodnie od rozpoczęcia leczenia.

Jeżeli dochodzi do silnego obrzęku dróg oddechowych, zalecane jest podawanie glikokortykosteroidów. Ze względu na brak skuteczności z leczenia wyłączone są antybiotyki. W bardzo rzadkich przypadkach wymagana jest hospitalizacja. Tak dzieje się np. z powodu duszności lub poważnego odwodnienia.

Czy można wyleczyć mononukleozę?

Objawy mononukleozy zazwyczaj mijają po upływie 2–3 miesięcy. Nie oznacza to całkowitej eliminacji wirusa z organizmu. Niestety pozostaje on do końca życia. W tym czasie może być wydalany ze śliną i powodować bezobjawowe zakażenia. Rzadko zdarza się, aby skutkował poważnymi powikłaniami. EBV jest wirusem onkogennym, jednakże nie stwierdzono zależności między przebyciem mononukleozy a ryzykiem zapadalności na nowotwory.

zobacz film: Mononukleoza

źródło:x-news

Bibliografia

1. J. Cozad. Infectious mononucleosis. „Nurse Pract”. 21 (3), s. 14–28, Mar. 1996.

2. J.M. Wrembel, T. Jarmoliński. Mononukleoza zakaźna u dzieci – doświadczenia własne. „Postępy Nauk Medycznych” 6/2016, s. 391–396.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
5
Polecamy
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt Dzień Dobry TVN
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Mononukleoza zakaźna u dzieci i dorosłych.
Jakie objawy daje choroba pocałunków? 
Mononukleoza zakaźna u dzieci i dorosłych. Jakie objawy daje choroba pocałunków?  TVN zdrowie
Opryszczka w jamie ustnej – przyczyny, leczenie
Opryszczka w jamie ustnej – przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Moczenie nóg i kąpiel w sodzie oczyszczonej – w jakich sytuacjach pomaga?
Moczenie nóg i kąpiel w sodzie oczyszczonej – w jakich sytuacjach pomaga?