Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wygląda biopsja mammotomiczna? Zalecenia po zabiegu
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wygląda biopsja mammotomiczna? Zalecenia po zabiegu

NAN

Fot: Chinnapong / stock.adobe.com

Biopsja mammotomiczna, czyli biopsja piersi, jest nowoczesnym badaniem wykonywanym w przypadku obecności niepokojących zmian. Pobrane wycinki są oceniane podczas badania histopatologicznego i dzięki nim można określić, czy nie rozwija się nowotwór.

Biopsja piersi budzi często duży niepokój. Warto mieć na uwadze, że skierowanie na badanie nie oznacza, że zachorowało się na raka i że w wielu przypadkach wykrywa się tylko niegroźne zmiany.

Co to jest biopsja piersi i po co się ją wykonuje?

Biopsja piersi jest stosunkowo prostym i niegroźnym zabiegiem umożliwiającym pobranie wycinka niepokojącej zmiany za pomocą igły. Można ją wykonać za pomocą kilku zabiegów:

  • biopsji cienkoigłowej – do jej wykonania używa się igły o grubości 0,6–0,8 mm; zabieg ten jest najmniej inwazyjną biopsją piersi i występuje po nim mało powikłań, jednak często daje nierzetelne wyniki, w praktyce obecnie rzadko się ją stosuje;
  • biopsji gruboigłowej – do jej wykonania używa się igły o grubości 1,5–3mm; choć jest bardziej inwazyjna, daje rzetelniejsze wyniki;
  • biopsji mammotomicznej – odmiany biopsji gruboigłowej, w trakcie której pobiera się materiał metodą próżniową;
  • biopsji chirurgicznej – polega na operacyjnym usunięciu guza; jest najbardziej inwazyjną i kosztowną opcją, ale też daje najlepsze wyniki.

Biopsja mammotomiczna jest obecnie uważana za najlepszą i najbezpieczniejszą metodę diagnostyczną zmian w piersiach. Często umożliwia ona nieinwazyjne pobranie małego łagodnego guzka w całości. Próżniowe zasysanie materiału do badania dostarcza odpowiedniej ilości komórek oraz zapobiega rozprzestrzenieniu się komórek rakowych, które mogłyby uwolnić się w wyniku naruszenia guzka.

Zobacz też: Amputacja piersi jako profilaktyka raka piersi

Na filmie poniżej zobaczycie, jak wygląda badanie mammograficzne:

Zobacz film: Mammografia - jak wygląda badanie? Źródło: Klinika urody

Biopsja mammotomiczna – wskazania do wykonania badania

Wskazaniem do wykonania biopsji mammotomicznej jest odkrycie niepokojących zmian w piersi, występujących pod postacią guzków, zgrubień lub powiększonych węzłów chłonnych. Zmiany takie mogą zostać zauważone podczas palpacyjnego samobadania lub badania przez lekarza, USG piersi oraz mammografii.

Jak przebiega biopsja mammotomiczna?

Często pojawiającym się pytaniem jest „czy biopsja piersi boli?”. Biopsja mammotomiczna jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i nie boli, choć czasem umiarkowane dolegliwości mogą pojawić się w przeciągu następnych dwóch dni.

Po wykonaniu znieczulenia w miejsce, w którym znajduje się zmiana, wprowadza się igłę i zasysa fragmenty guzka (lub w przypadku małych zmian nawet ich całość). Otrzymany materiał konserwowany jest w formalinie i wysyłany do badania. Następnie przykłada się opatrunek uciskowy, a czasem również chłodzący. Cały zabieg trwa około 30 minut i po jego prawidłowym wykonaniu nie ma wskazań do pozostawania w szpitalu.

Zobacz też: Co należy wiedzieć o badaniu piersi?

Jakie powikłania może dać biopsja piersi?

Mammotomiczna biopsja piersi rzadko daje większe powikłania, a do najczęstszych należą:

ból odczuwany na dobę lub dwie po zabiegu,

krwiaki bądź siniaki,

obrzęki piersi,

krwawienia z rany.

Do powikłań dochodzi najczęściej na skutek nieprzestrzegania zaleceń lekarza odnośnie zachowania po zabiegu. W skrajnych wypadkach konieczne może być chirurgiczne leczenie krwiaków i obrzęków.

Biopsja mammotomiczna – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu biopsji mammotomicznej należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Choć badanie to jest stosunkowo nieinwazyjne, to ich zignorowanie grozi wystąpieniem powikłań.

W dniu zabiegu nie należy naruszać opatrunku uciskowego założonego przez lekarza, ale powinno się go obserwować. Gdyby doszło do krwawienia trzeba niezwłocznie udać się do szpitala, w którym wykonywany był zabieg. Można przyjmować leki przeciwbólowe – paracetamol bądź ibuprofen. Nie powinno się jednak zażywać aspiryny ani polopiryny, które zaburzają krzepliwość krwi.

W drugiej dobie po zabiegu należy odwinąć opatrunek, zdezynfekować ranę oraz założyć jałowy gazik. Przez kolejne dwa tygodnie powinno się unikać wysiłku fizycznego oraz nosić dobrze dopasowany i miękki biustonosz w dzień oraz w nocy. Do czasu zagojenia się rany należy ją codziennie dezynfekować i zapewniać suche warunki.

Z powodu biopsji piersi wystawia się zwolnienie lekarskie, ze względu na możliwość wystąpienia bólu oraz obciążający psychicznie charakter tego badania. Najczęściej L4 obejmuje 2 dni, ale czasem nawet cały tydzień.

Biopsja piersi – wyniki

Na wyniki biopsji mammotomicznej czeka się zazwyczaj kilkanaście dni. Należy je odebrać tak szybko, jak tylko się pojawią i skonsultować z lekarzem, który zlecił badanie. Czas oczekiwania na diagnozę w kierunku raka piersi może być niezwykle stresujący dla kobiety, gdyż w jego trakcie nie można podjąć żadnych efektywnych działań. Aby zminimalizować stres, warto sięgać po techniki relaksacyjne i oddawać się przyjemnym zajęciom odwracającym uwagę.

Wyniki biopsji, nawet jeżeli nie zostały podane po łacinie, często brzmią groźnie i są trudne do zinterpretowania dla laika. Zamiast wpadać w panikę warto poprosić lekarza o dokładne wytłumaczenie, co oznacza dana zmiana, gdyż wiele z nich jest zupełnie niegroźnych.

Bibliografia:

Tse G.M. i Tan P.-H., Diagnosing breast lesions by fine needle aspiration cytology or core biopsy: which is better?, „Breast Cancer Research and Treatment”, 123, 2010, s. 1–8.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
319
13
Polecamy
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna.
Na czym polegają te zabiegi i jak się do nich przygotować?
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna. Na czym polegają te zabiegi i jak się do nich przygotować? Dzień Dobry TVN
Jak wykryć zmiany w piersiach?
Mammografia, USG i samodzielne badanie piersi
Jak wykryć zmiany w piersiach? Mammografia, USG i samodzielne badanie piersi Dzień Dobry TVN
Biopsja cienkoigłowa jako metoda diagnostyczna – wskazania
Biopsja cienkoigłowa jako metoda diagnostyczna – wskazania TVN zdrowie
Biopsja gruboigłowa – cel i wykonanie badania, powikłania
Biopsja gruboigłowa – cel i wykonanie badania, powikłania TVN zdrowie
Komentarze (1)
Mm
A co w przypadku małych piersi o utkaniu gruczołowym? Niestety nikt nie uprzedził mnie, że po biopsji mammotomicznej będę miała duży ubytek. Niedługo minie rok od zabiegu, a pierś niestety nie odzyskała dawnego kształtu
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty