Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wyczyścić pralkę, gdy czujemy nieprzyjemny zapach?

Jak wyczyścić pralkę, gdy czujemy nieprzyjemny zapach?

Detergenty stojące na pralce.

Fot. ssuaphoto / Getty Images

Pralka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. To fakt, podobnie jak to, że jeśli zaniedbujemy nasze sprzęty mogą zacząć się psuć lub brzydko pachnieć. Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki, jeśli taki się pojawił? Jak dbać o pralkę, aby nie dopuścić do jej zabrudzenia i pojawienia się charakterystycznego zapachu?

Zadaniem pralki jest dbanie o czystość naszych ubrań, jednak to do naszych obowiązków należy dbanie o urządzenie. Czysta pralka spełnia swoje zadanie bezbłędnie, a jeśli jest brudna... to łatwo to poznać - po nieprzyjemnym zapachu wydobywającym się z niej lub po zaciekach na ubraniach. Dlatego raz na jakiś czas trzeba czyścić pralkę. Jak?

Na rynku dostępne są środki przeznaczone do czyszczenia pralek. Z domowych sposobów dobrą opcją jest mieszanka z octu winnego, soku z cytryny i ciepłej wody w równych proporcjach, którą należy wyczyścić środek pralki. Do szuflady na proszek można także nasypać dwie łyżki stołowe sody oczyszczonej i nastawić pralkę na pranie w wysokiej (90 stopni) temperaturze. Warto także pamiętać o czyszczeniu szuflady na detergenty - zwykle jest ona wyjmowana, zatem można umyć ją pod bieżącą wodą. Odpowiedzialny użytkownik pralki czyści także obecne w niej filtry, a jeśli producent zaleca ich wymianę - należy się do tej instrukcji zastosować.

Brzydki zapach z pralki może pochodzić z niewłaściwego jej użytkowania, tj. dodawania zbyt dużej ilości detergentów do prania. Środki chemiczne, które pozostają w pralce, wchodzą w reakcję z powietrzem i wodą i bardzo często to one odpowiadają za nieprzyjemny zapach z bębna. Nawet jeśli stosujemy się do zaleceń i nie przekraczamy dopuszczalnych norm proszku i płynu do prania, to zbyt niska temperatura wody może sprawić, że detergenty nie rozpuszczą się do końca i również pozostaną w pralce. Jak zatem temu zaradzić? Warto raz na jakiś czas nastawić pralkę bez zawartości na program o bardzo wysokiej temperaturze prania i bez dodatku detergentów. Jeśli nasza pralka nie ma opcji automatycznego czyszczenia to jedyne rozwiązanie. W przypadku, gdy nie chce się uruchomić bez zawartości można ją załadować czystymi rzeczami, którym nic się nie stanie w wysokiej temperaturze. 

Na koniec przypominamy o ważnych zasadach, których trzeba przestrzegać:

  • po zakończonym praniu należy wyjąć zawartość pralki, aby nie "gniła" w bębnie;
  • pralka po zakończeniu pracy powinna pozostać otwarta - należy pozostawić uchylone drzwiczki do czasu, aż wyschnie w środku;
  • szufladę na detergenty należy myć raz na tydzień (nie dopuśćmy, aby pojawił się w niej czarny osad!);
  • stosuj detergenty zgodnie z zaleceniami i nie przekraczaj dozwolonych ilości.

Pralki są różne, ale jak wybrać tą idealną? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oferowane funkcje. Nowoczesne pralki same potrafią o siebie zadbać, a przy okazji rozwiązują problemy związane z samym praniem. Szczególnie polecane są modele pralek Sharp, stworzone z myślą o alergikach. Dzięki zastosowaniu specjalnego programu - Allergy Smart - usuwają z odzieży szkodliwe alergeny i bakterie, w tym także odchody roztoczy kurzu domowego. 

Warto zwrócić uwagę na model pralki ES-FC6122W2, która została także wyposażona w funkcje:

  • BubbleDrum (dbającą o doskonały wygląd ubrań, a jednocześnie zwiększającą wydajność prania i wirowania);
  • "mniej zgnieceń" (która zmienia parametry prania tak, aby ubrania po wyjęciu z pralki były jak najmniej pogniecione);
  • system Eco-Logic (który dostosowuje ilość wody, temperaturę i obroty silnika do wielkości załadunku). 

Pralki Sharp są energooszczędne oraz wyposażone w system wykrywania braku równowagi (a nierównomiernie rozłożona odzież może przyczynić się do uszkodzenia bębna pralki. System wykrywania braku równowagi pomaga rozłożyć równomiernie wsad w bębnie zapobiegając nierównemu praniu i uszkodzeniom pralki) i zabezpieczenie przed pianą oraz przepełnieniem. 

Pranie nocne - to bardzo ciekawe rozwiązanie, które redukuje poziom hałasu. Funkcja opóźnia cykl wirowania nawet o 10 godzin, na bardziej stosowny moment w ciągu doby, aby nie przeszkadzać domownikom w chwili relaksu.

Dlaczego jeszcze warto wybrać pralkę marki Sharp? Warto zwrócić na nią uwagę także ze względu na funkcję 1-Touch Pro. Dzięki niej urządzenie identyfikuje rodzaj tkaniny, oblicza jej wagę, objętość i wymaganą intensywność prania, by na tej podstawie ustawiać optymalną temperaturę, zużycie wody i energii, a także wybrać program i potrzebną ilość detergentu i płynu zmiękczającego do tkanin. Jedyne o czym trzeba pamiętać to segregacja kolorów.

Dzięki funkcji 1-Touch Pro najbardziej uporczywe plamy nie będą już problemem. Rozpoznaje ona rodzaj plamy, oblicza rodzaj i intensywność potrzebnego czyszczenia.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii?
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii? Materiał sponsorowany
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?
Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?