Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wyczyścić pralkę, gdy czujemy nieprzyjemny zapach?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wyczyścić pralkę, gdy czujemy nieprzyjemny zapach?

Detergenty stojące na pralce.

Fot. ssuaphoto / Getty Images

Pralka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. To fakt, podobnie jak to, że jeśli zaniedbujemy nasze sprzęty mogą zacząć się psuć lub brzydko pachnieć. Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki, jeśli taki się pojawił? Jak dbać o pralkę, aby nie dopuścić do jej zabrudzenia i pojawienia się charakterystycznego zapachu?

Zadaniem pralki jest dbanie o czystość naszych ubrań, jednak to do naszych obowiązków należy dbanie o urządzenie. Czysta pralka spełnia swoje zadanie bezbłędnie, a jeśli jest brudna... to łatwo to poznać - po nieprzyjemnym zapachu wydobywającym się z niej lub po zaciekach na ubraniach. Dlatego raz na jakiś czas trzeba czyścić pralkę. Jak?

Na rynku dostępne są środki przeznaczone do czyszczenia pralek. Z domowych sposobów dobrą opcją jest mieszanka z octu winnego, soku z cytryny i ciepłej wody w równych proporcjach, którą należy wyczyścić środek pralki. Do szuflady na proszek można także nasypać dwie łyżki stołowe sody oczyszczonej i nastawić pralkę na pranie w wysokiej (90 stopni) temperaturze. Warto także pamiętać o czyszczeniu szuflady na detergenty - zwykle jest ona wyjmowana, zatem można umyć ją pod bieżącą wodą. Odpowiedzialny użytkownik pralki czyści także obecne w niej filtry, a jeśli producent zaleca ich wymianę - należy się do tej instrukcji zastosować.

Brzydki zapach z pralki może pochodzić z niewłaściwego jej użytkowania, tj. dodawania zbyt dużej ilości detergentów do prania. Środki chemiczne, które pozostają w pralce, wchodzą w reakcję z powietrzem i wodą i bardzo często to one odpowiadają za nieprzyjemny zapach z bębna. Nawet jeśli stosujemy się do zaleceń i nie przekraczamy dopuszczalnych norm proszku i płynu do prania, to zbyt niska temperatura wody może sprawić, że detergenty nie rozpuszczą się do końca i również pozostaną w pralce. Jak zatem temu zaradzić? Warto raz na jakiś czas nastawić pralkę bez zawartości na program o bardzo wysokiej temperaturze prania i bez dodatku detergentów. Jeśli nasza pralka nie ma opcji automatycznego czyszczenia to jedyne rozwiązanie. W przypadku, gdy nie chce się uruchomić bez zawartości można ją załadować czystymi rzeczami, którym nic się nie stanie w wysokiej temperaturze. 

Na koniec przypominamy o ważnych zasadach, których trzeba przestrzegać:

  • po zakończonym praniu należy wyjąć zawartość pralki, aby nie "gniła" w bębnie;
  • pralka po zakończeniu pracy powinna pozostać otwarta - należy pozostawić uchylone drzwiczki do czasu, aż wyschnie w środku;
  • szufladę na detergenty należy myć raz na tydzień (nie dopuśćmy, aby pojawił się w niej czarny osad!);
  • stosuj detergenty zgodnie z zaleceniami i nie przekraczaj dozwolonych ilości.

Pralki są różne, ale jak wybrać tą idealną? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oferowane funkcje. Nowoczesne pralki same potrafią o siebie zadbać, a przy okazji rozwiązują problemy związane z samym praniem. Szczególnie polecane są modele pralek Sharp, stworzone z myślą o alergikach. Dzięki zastosowaniu specjalnego programu - Allergy Smart - usuwają z odzieży szkodliwe alergeny i bakterie, w tym także odchody roztoczy kurzu domowego. 

Warto zwrócić uwagę na model pralki ES-FC6122W2, która została także wyposażona w funkcje:

  • BubbleDrum (dbającą o doskonały wygląd ubrań, a jednocześnie zwiększającą wydajność prania i wirowania);
  • "mniej zgnieceń" (która zmienia parametry prania tak, aby ubrania po wyjęciu z pralki były jak najmniej pogniecione);
  • system Eco-Logic (który dostosowuje ilość wody, temperaturę i obroty silnika do wielkości załadunku). 

Pralki Sharp są energooszczędne oraz wyposażone w system wykrywania braku równowagi (a nierównomiernie rozłożona odzież może przyczynić się do uszkodzenia bębna pralki. System wykrywania braku równowagi pomaga rozłożyć równomiernie wsad w bębnie zapobiegając nierównemu praniu i uszkodzeniom pralki) i zabezpieczenie przed pianą oraz przepełnieniem. 

Pranie nocne - to bardzo ciekawe rozwiązanie, które redukuje poziom hałasu. Funkcja opóźnia cykl wirowania nawet o 10 godzin, na bardziej stosowny moment w ciągu doby, aby nie przeszkadzać domownikom w chwili relaksu.

Dlaczego jeszcze warto wybrać pralkę marki Sharp? Warto zwrócić na nią uwagę także ze względu na funkcję 1-Touch Pro. Dzięki niej urządzenie identyfikuje rodzaj tkaniny, oblicza jej wagę, objętość i wymaganą intensywność prania, by na tej podstawie ustawiać optymalną temperaturę, zużycie wody i energii, a także wybrać program i potrzebną ilość detergentu i płynu zmiękczającego do tkanin. Jedyne o czym trzeba pamiętać to segregacja kolorów.

Dzięki funkcji 1-Touch Pro najbardziej uporczywe plamy nie będą już problemem. Rozpoznaje ona rodzaj plamy, oblicza rodzaj i intensywność potrzebnego czyszczenia.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
46
5
Polecamy
5 błędów, które popełniamy robiąc pranie
5 błędów, które popełniamy robiąc pranie TVN zdrowie
Przygotuj się do lata.
Jak prać letnie ubrania, aby nie straciły koloru? 
Przygotuj się do lata. Jak prać letnie ubrania, aby nie straciły koloru?  TVN zdrowie
Ile proszku wsypać do pralki?
Sposoby na skuteczne pranie
Ile proszku wsypać do pralki? Sposoby na skuteczne pranie Dzień Dobry TVN
Jak bezpiecznie uprać kurtkę puchową – sprawdzone sposoby
Jak bezpiecznie uprać kurtkę puchową – sprawdzone sposoby Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?