Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wyciągnąć kleszcza i co zrobić po jego wyjęciu?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wyciągnąć kleszcza i co zrobić po jego wyjęciu?

NAN

Fot: andriano_cz / stock.adobe.com

Usuwanie kleszcza często budzi wiele obaw u osób, które muszą to zrobić pierwszy raz. W profilaktyce zakażeń chorobami odkleszczowymi ważna jest jednak jak najszybsza reakcja, dlatego każdy powinien wiedzieć jak wyciągnąć kleszcza.

Jak wygląda kleszcz?

W Polsce żyje kilkanaście gatunków kleszczy, który różnią się od siebie wielkością, kształtem i kolorem. Niektóre są tak małe, że z trudem można dostrzec ich odwłok pomiędzy odnóżami, podczas gdy inne są duże i płaskie. Wgryziony i pełny kleszcz przypomina balonik i może mieć trudności z poruszaniem się, ale dopóki się nie napije, wygląda bardziej jak mała czarna kropka.

Kleszcz znieczula miejsce, w które się wgryza, dlatego nie powoduje to bólu. Najczęściej wybiera ciepłe i osłonięte miejsca pomiędzy fałdami skórnymi – na przykład w pachwinach, pod pachą czy pod kolanem, co może utrudnić zauważenie i skuteczne usunięcie kleszcza.

Usunięcie kleszcza – liczy się czas

Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób – odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, boreliozę, anaplazmozę, wirusowe zapalenie płuc, babejszjozę, tularemię i riketsję. W większości przypadków, aby doszło do zakażenia, konieczny jest dłuższy kontakt z kleszczem, dlatego im szybciej zostanie on usunięty, tym mniejsze ryzyko zachorowania.

Zobacz film: Dlaczego kleszcze są groźne? Źródło: X-Bank Gallery

Usuwanie kleszcza – czego nie robić?

Osoby zastanawiające się jak wyciągnąć kleszcza nie powinny słuchać obiegowych opinii i aplikować na pasożyta żadnych substancji – opryskiwać środkami na owady czy smarować tłuszczem. Takie postępowanie może tylko rozdrażnić pajęczaka, który w efekcie uwalnia toksyny do ludzkiego krwiobiegu. Dodatkowo posmarowanie go tłuszczem może sprawić, że będzie go trudniej wyjąć.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Aby usunąć kleszcza, należy go mocno uchwycić pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym (lub za pomocą pęsety) i wyciągnąć zdecydowanym ruchem. Nie powinno się go wykręcać, bo zwiększa to ryzyko, że jego część zostanie w ciele.

Zobacz film: Naturalne metody ochrony przed komarami i meszkami. Źródło: Dzień Dobry TVN, Maja w ogrodzie

Osoby, które są narażone na częstszy kontakt z tymi pasożytami, powinny zakupić urządzenie do usuwania kleszczy. Umożliwia ono szybkie, proste i bezpieczne pozbycie się ich, a przy tym jest małe i łatwo zabrać je ze sobą do lasu. W sprzedaży dostępne są:

  • lasso – kleszcza zaciska się specjalną pętelką i wyciąga,
  • pompka – kleszcza przysłania się pompką, a następnie wyciąga za jej pomocą, jest bardzo łatwa w obsłudze i może być wykorzystana do wyciągania żądeł i jadu owadów,
  • karta do usuwania kleszczy – wyglądem przypomina kartę płatniczą, dlatego można ją zawsze mieć w portfelu, na jednym z rogów posiada specjalną szczelinę, którą można chwycić kleszcza,
  • kleszczołapki – specjalnie haczyki do usuwania kleszczy.

Co zrobić, kiedy nie wie się, jak usunąć kleszcza?

Usuwanie kleszcza przy pomocy odpowiednich urządzeń nie powinno nastręczyć większych trudności, jednak dla wielu osób jest to trudna do wykonania czynność. Mimo że ważne jest jak najszybsze wyciągnięcie pasożyta, to osoby, które czują się niepewnie, mogą spokojnie udać się do lekarza, który sprawnie go usunie. Zdecydowanie lepiej jest odczekać kilkadziesiąt minut niż pozostawić odwłok kleszcza w ciele w wyniku złego wyciągania.

Zobacz film: Jak usunąć kleszcza? Źródło: 36,6

Co zrobić po wyjęciu kleszcza?

Po wyjęciu kleszcza powinno się dokładnie zdezynfekować skórę. Miejsce ukąszenia należy bacznie obserwować przez następne kilka miesięcy. Pierwotny rumień wędrujący pojawia się tam najczęściej w ciągu dwóch tygodni i przybiera zwykle postać dużej czerwonej plamy z obwódką. Jest to znak, że doszło do zachorowania na boreliozę i należy jak najszybciej udać się do lekarza. Czasami zdarza się, że mimo zachorowania nie pojawia się rumień lub że pojawia się on dopiero po paru miesiącach. Niezależnie od momentu, w którym się go zauważy, jest on zawsze bezwzględnym wskazaniem do podania antybiotyków.

Wyjętego kleszcza można wysłać do laboratorium w celu zbadania, czy nie był on zarażony. Należy go umieścić w woreczku strunowym i owinąć folią spożywczą, a następnie przesłać do odpowiedniego ośrodka. Takie badanie trzeba wykonać prywatnie i kosztuje ono od 150 zł za podstawowe pakiety do nawet 500 zł. W internecie i niektórych aptekach można również zakupić zestaw do domowego zbadania kleszcza, który pokaże, czy był on zarażony boreliozą. Kosztuje on około 20 zł. Szybkie wykrycie, że pasożyt był chory, umożliwia niezwłoczne podjęcie leczenia. Warto jednak pamiętać, że kontakt z zarażonym kleszczem niekoniecznie prowadzi do zachorowania – przy krótkiej ekspozycji (do 24 godzin) patogeny najczęściej nie przedostają się do organizmu człowieka.

Kleszcze bada się dlatego, że tuż po ich wyjęciu nie da się określić, czy doszło do zakażenia bakterią. Pierwsze badania krwi można wykonać dopiero 2–4 tygodnie po ukąszeniu.

Jeżeli nie zamierza się zbadać kleszcza, po wyjęciu najlepiej wrzucić go do ognia lub zmiażdżyć, aby nie mógł powędrować dalej w poszukiwaniu kolejnych żywicieli. Przy jego miażdżeniu warto pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higienicznych.

Zobacz film: Co robić, gdy ugryzie nasz kleszcz? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
156
6
Polecamy
Pierwsza pomoc w użądleniu szerszenia. Jakie są objawy ugryzienia i jak się zachować?
Pierwsza pomoc w użądleniu szerszenia. Jakie są objawy ugryzienia i jak się zachować? Dzień Dobry TVN
Jak pozbyć się śladów po ukąszeniu komarów i innych owadów?
Jak pozbyć się śladów po ukąszeniu komarów i innych owadów? Dzień Dobry TVN
Uwaga na kleszcze. Wraz z wiosną przebudziły się insekty. Jak prawidłowo usunąć kleszcza i jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Uwaga na kleszcze. Wraz z wiosną przebudziły się insekty. Jak prawidłowo usunąć kleszcza i jakie objawy powinny nas zaniepokoić? TVN zdrowie
Kleszcze - jak się przed nimi chronić? O czym muszą pamiętać właściciele zwierząt
Kleszcze - jak się przed nimi chronić? O czym muszą pamiętać właściciele zwierząt TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?