Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wybrać krem do twarzy odpowiedni do potrzeb cery?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wybrać krem do twarzy odpowiedni do potrzeb cery?

mat. prasowe/stock.adobe.pl

Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy gwarantuje jej piękny i zdrowy wygląd. Jednym z najważniejszych jej elementów jest odpowiednio dobrany krem do twarzy. Bez względu na to, czy będzie to krem na dzień, czy na noc, powinien on w pełni zaspokajać potrzeby skóry. By było to możliwe, konieczne jest rozpoznanie i określenie rodzaju cery. Jak poznać, z jakim typem cery mamy do czynienia i jaki krem będzie dla niej najlepszy?

Jakie mamy typy skóry?

Skóra to jeden z najważniejszych organów naszego organizmu. Składa się z trzech warstw: tkanki podskórnej, skóry właściwej i naskórka. To właśnie ta ostatnia, najbardziej zewnętrzna warstwa decyduje o tym, z jakim rodzajem cery mamy do czynienia. Wyróżnia się 4 podstawowe typy skóry:

  1. Skóra normalna – tak zwana cera idealna, najczęściej spotykana u dzieci, u dorosłych natomiast stanowi niewielki odsetek. Miękka i elastyczna, bez rozszerzonych porów, niedoskonałości czy zaskórników. Nie przysparza problemów, jest napięta i gładka. Nie stwarza większych problemów, a najważniejsze, o czym należy pamiętać, to jej regularne nawilżanie.
  2. Skóra tłusta – charakterystyczne są dla niej: intensywne błyszczenie się, rozszerzone pory, zanieczyszczenia, a także skłonność do wyprysków i zaskórników. Jest to efekt nadmiernego wydzielania sebum, zwłaszcza w tzw. strefie T, czyli okolicach czoła, nosa i brody. W porównaniu do innych rodzajów cery w tym przypadku często naskórek jest grubszy, co opóźnia pojawianie się zmarszczek w dojrzałym wieku.
  3. Skóra sucha – napięta, szorstka w dotyku, z dużą skłonnością do łuszczenia się. Niejednokrotnie matowa i poszarzała, z tendencją do pojawiania się zmarszczek. Problematyczna w pielęgnacji i wrażliwa na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, słońce, a nawet działanie detergentów.
  4. Skóra mieszana – jeden z najpopularniejszych typów skóry wśród osób dorosłych. W okolicy strefy T przejawia cechy skóry tłustej, błyszczącej, z nadmierną produkcją sebum, natomiast w obrębie policzków i skroni bliżej jej do cery suchej – skóra pozostaje napięta i często się łuszczy.

Oprócz podstawowych typów skóry wyróżnia się również dodatkowe rodzaje cery, tzw. podtypy:

  • Cera dojrzała – wiotka, z widocznymi delikatnymi zmarszczkami wywołanymi utratą napięcia, głównie przez coraz mniejszą ilość włókien kolagenowych i elastynowych. Charakteryzuje się nienaturalnym kolorytem i stosunkowo niską aktywnością gruczołów łojowych, co przekłada się na zwiększenie skłonności do przesuszenia i mniejszą efektywność procesów regeneracyjnych. Typowe dla niej są także nieco opadające kąciki ust i oczu.
  • Cera wrażliwa – wyjątkowo skłonna do podrażnień, często zaczerwieniona i napięta, silnie swędząca. Jest to przede wszystkim efekt wrażliwości na bodźce zewnętrzne, która może pojawić się bez względu na wiek. W wyniku zanikania naturalnej bariery ochronnej skóry, a co za tym idzie – utraty odpowiedniego nawilżenia, przypomina ona pod względem potrzeb skórę suchą, z zaznaczeniem, że niektóre kosmetyki, zwłaszcza te pachnące i kolorowe, mogą być dla niej drażniące.
  • Cera naczynkowa – skóra, na której często obserwowane są różnego rodzaju zaczerwienienia, zwłaszcza w okolicy policzków i nosa, a także mogą pojawiać się pękające naczynka (szczególnie w wyniku działania wiatru, mrozu czy wysokiej temperatury). Jest cienka i bardzo delikatna, niejednokrotnie skłonna do przesuszeń. Skóra naczynkowa jest podatna nie tylko na działanie czynników zewnętrznych, ale również emocji, a nawet spożywanych potraw.

Jak rozpoznać typ cery?

Odpowiednio rozpoznany rodzaj skóry to podstawa w doborze właściwej pielęgnacji. To, jaki mamy typ cery, najczęściej jest uwarunkowane genetycznie, choć oczywiście wpływ na jej kondycję mają także różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. W większości przypadków stan naszej skóry jest wypadkową dwóch czynników: ilości sebum produkowanego przez gruczoły łojowe oraz wody wydzielanej za pośrednictwem gruczołów potowych.

Jak rozpoznać rodzaj cery? Wbrew pozorom nie musimy w tym celu udawać się do dermatologa czy specjalisty z zakresu kosmetologii (choć oczywiście ich doświadczenie i opinia z pewnością będą nam pomocne). Swojej oceny dokonują oni najczęściej na podstawie oceny wizualnej skóry i wywiadu, które tak naprawdę możemy samodzielnie wykonać w domu. Najważniejsze w określeniu typu cery jest obserwowanie, jaki jest obecny stan skóry (czy jest przesuszona, czy raczej tłusta) i jak zachowuje się ona po umyciu wodą czy użyciu obecnie stosowanych produktów do pielęgnacji. Ważne, byśmy zwróciły uwagę również na to, jak nasza skóra reaguje na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury i wilgotności czy wiatr. Zastanówmy się ponadto, jak skóra odpowiada na nowe produkty kosmetyczne: czy dobrze znosi zmiany, czy raczej reaguje podrażnieniem. Gdy zbierzemy te wszystkie informacje, należy je porównać z cechami poszczególnych typów cery i na tej podstawie określić dominujący typ cery. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze cera będzie przejawiać cechy wyłącznie jednego rodzaju skóry. Często zdarzają się takie połączenia, jak cera sucha ze skłonnością do zaczerwienień czy cera mieszana, ale mimo to wrażliwa.

Jak odpowiednio dobrać krem do typu cery?

Wybierając idealny krem do twarzy, należy zwrócić uwagę na to, by odpowiednio dopasować go nie tylko do typu cery, ale również do naszego wieku. Oczywiście wiele procesów związanych ze starzeniem się skóry zachodzi w sposób indywidualny – u jednych szybciej, u innych później, jednak warto wychodzić pewnym zmianom naprzeciw i odpowiednio dobierać właściwości kremu. Jedynie w przypadku cer młodych, poniżej 25. roku życia, krem można dopasować wyłącznie na podstawie typu skóry. U starszych osób warto zadbać o to, by oprócz składników pielęgnacyjnych kosmetyki zawierały także substancje o działaniu ujędrniającym i przeciwzmarszczkowym.

Na rynku kosmetycznym możemy spotkać szeroki wybór kremów do twarzy o rozmaitych właściwościach, począwszy od zwykłych kremów nawilżających, przez kremy przeznaczone specjalnie do cery naczynkowej czy z przebarwieniami, aż po kremy przeciwzmarszczkowe i rozświetlające. Zanim zdecydujemy się na konkretny zakup, warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne produkty i dla jakiej cery staną się optymalnym wyborem.

Krem nawilżający do twarzy

Jeden z częściej wybieranych przez kobiety kremów do twarzy, wydający się mieć uniwersalny charakter. Sprawdzi się jednak przede wszystkim w przypadku cery normalnej i mieszanej, dla których idealnym wyborem będzie na przykład lekki hialuronowy krem-żel nawilżający Tołpa Dermo Face Hydrativ, zawierający nie tylko substancje nawilżające, ale również składniki wspierające odbudowę warstwy ochronnej skóry. Zapewnia on długotrwałe nawilżenie bez zbędnego błyszczenia się w strefie T, a zawartość kwasu hialuronowego sprzyja dodatkowo redukcji drobnych zmarszczek. Krem nawilżający do twarzy to także pozycja obowiązkowa dla cery suchej i wrażliwej, jednak w tym przypadku warto postawić na nieco bardziej skoncentrowaną formułę, jak np. Krem Nawilżona Skóra Tołpa Authentic. Dzięki krótkiemu składowi i hipoalergicznej formule nie podrażnia, a zawarte w nim składniki aktywne doskonale nawilżają i regenerują przesuszoną skórę, odbudowując jej prawidłową warstwę hydrolipidową. Delikatny i szybko wchłaniający się, sprawdzi się doskonale zarówno jako krem na dzień, jak i na noc.

Krem rozświetlający

W dzisiejszych czasach szkodliwe czynniki zewnętrzne mogą niekorzystnie wpływać na każdy rodzaj cery, jednak jest to szczególnie widoczne w przypadku cery suchej, która staje się matowa i poszarzała. Rozwiązaniem tego problemu jest dobrze skomponowany krem rozświetlający, taki jak Tołpa Authentic Krem Rozświetlona Skóra. Dzięki zawartości wielu cennych składników aktywnych doskonale nawilża i uelastycznia, a obecny w nim kwas fitowy pobudza naskórek, sprawiając, że cera staje się jasna i promienna już po kilku dniach stosowania. Co ważne, charakteryzuje się on fizjologicznym pH i prostym składem, który zaakceptują nawet cery wrażliwe.

Krem do cery trądzikowej

Krem do cery trądzikowej to tak naprawdę połączenie kremu nawilżającego z produktem do zadań specjalnych. Powinien on bowiem być na tyle lekki, by nie obciążać przetłuszczonej skóry, jednocześnie zapewniając jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie. Doskonałym wyborem w tym przypadku jest normalizujący krem nawilżający do twarzy Dermo Face Sebio, który silnie nawilża i łagodzi podrażnienia, a jednocześnie hamuje nadmierne wydzielanie sebum i zapewnia matowy wygląd skóry nawet przez wiele godzin. Co ważne, zawiera on wyłącznie składniki niekomedogenne, co ogranicza powstawanie nieestetycznych grudek i zaskórników, zmniejszając jednocześnie widoczność porów.

Przeczytaj także: Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Krem do cery naczynkowej

Tego typu produkt powinien przede wszystkim łagodzić i koić ewentualne podrażnienia, wzmacniać naczynia krwionośne skóry i jednocześnie chronić ją przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Taki właśnie jest wzmacniający krem łagodzący Dermo Face Rosacal marki Tołpa, który nie tylko łagodzi zaczerwienienia i przyspiesza regenerację mikrouszkodzeń w naczynkach krwionośnych, ale również dzięki zawartości naturalnego zielonego pigmentu zmniejsza ich widoczność na co dzień. Co ważne, zawiera też filtr SPF, stanowiący dodatkową ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Krem na przebarwienia na twarzy

Równie problematyczne, co zaczerwienienia, dla wielu kobiet stają się nieestetyczne przebarwienia na twarzy. Mogą one być zarówno pozostałością po zmianach trądzikowych, jak i efektem zmian zachodzących w skórze wraz z wiekiem pod wpływem promieniowania UV czy hormonów. Na szczęście w ofercie marki Tołpa można znaleźć krem rozjaśniający przebarwienia z linii Estetic, który zwalcza nie tylko powierzchowne, ale także głębsze zmiany, zmniejszając ich wielkość i intensywność oraz pozostawiając cerę gładką i rozświetloną. Ponadto dzięki zawartości antyoksydantów i kwasu hialuronowego doskonale nawilża i napina skórę, przyspieszając zachodzące w niej procesy regeneracyjne. To dermokosmetyk, który sprawdzi się również w przypadku skłonnej do podrażnień cery wrażliwej.

Krem przeciwzmarszczkowy

W pewnym wieku skóra w naturalny sposób zaczyna tracić swoją jędrność i elastyczność, a na dotychczas gładkiej cerze zaczynają pojawiać się drobne zmarszczki. By opóźnić ich powstawanie i pogłębianie się, osoby o cerze dojrzałej powinny sięgnąć po dobry krem przeciwzmarszczkowy. Doskonałym wyborem może w tym wypadku okazać się przeznaczony do stosowania na noc mocno skoncentrowany liftingujący krem-maska przeciwzmarszczkowy Tołpa Holistic Retinol. Charakteryzuje się unikalną, adaptogenną formułą, która rewitalizuje skórę, poprawia jej gęstość i napina ją, jednocześnie wspierając jej naturalne mechanizmy obronne w odpowiedzi na stres czy niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Zobacz także: Nawilżające serum do twarzy - ukojenie dla suchej skóry

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
80
7
Polecamy
Jak dbać o cerę dojrzałą?
Jakich składników szukać w kremie i innych kosmetykach?
Jak dbać o cerę dojrzałą? Jakich składników szukać w kremie i innych kosmetykach? Dzień Dobry TVN
Kremy do twarzy i kremy pod oczy – jak dopasować kosmetyk do potrzeb skóry
Kremy do twarzy i kremy pod oczy – jak dopasować kosmetyk do potrzeb skóry TVN zdrowie
Krem przeciwzmarszczkowy na dzień, na noc, pod oczy
Krem przeciwzmarszczkowy na dzień, na noc, pod oczy Dzień Dobry TVN
Pielęgnacja twarzy – jak dbać o cerę trądzikową, tłustą, suchą, mieszaną, naczynkową i dojrzałą
Pielęgnacja twarzy – jak dbać o cerę trądzikową, tłustą, suchą, mieszaną, naczynkową i dojrzałą TVN zdrowie
Komentarze (1)
nicola
co w przypadku tradziku rozowatego bo szczerze mowiac mam problem z wyborem czegos do pielegnacji
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty