Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak włożyć tampon? Porady dotyczące komfortowej aplikacji
menu
Polub nas na Facebooku

Jak włożyć tampon? Porady dotyczące komfortowej aplikacji

NAN

Fot: bilderstoeckchen / fotolia.com

Tampony to niezwykle wygodny sposób na radzenie sobie z miesiączką. Są znacznie bardziej higieniczne od podpasek, a mimo to wciąż wzbudzają liczne kontrowersje. Wiele kobiet nie ma pewności, jak poprawnie włożyć tampon, by uchronić się przed przeciekaniem i dyskomfortem.

Tampony zyskują na popularności zwłaszcza wśród nastolatek i młodych kobiet. Pozwalają nosić ulubione ubrania bez obaw, że coś się na nich odznaczy lub że pozostaną na nich ślady, jak często zdarza się w przypadku podpasek.

Odwieczny problem – tampony czy podpaski?

Obecnie dostępne środki higieny osobistej przewyższają wygodą i skutecznością te, które stosowały kobiety jeszcze kilkadziesiąt lat temu, takie jak zwykła wata czy kawałki bawełnianych materiałów. Dobór odpowiednich środków higienicznych w celu ochrony podczas okresu – tamponów, podpasek czy tzw. kubeczków menstruacyjnych – zależy od upodobań i stylu życia kobiety. Istotna jest także kwestia obfitości miesiączek.

Tampony mogą bez obaw o błonę dziewiczą stosować dziewczęta i kobiety, które nie odbyły jeszcze stosunku seksualnego. Jej uszkodzenie może nastąpić wtedy, gdy jest ona bardzo cienka lub w całości przesłania wejście do pochwy. Zbyt duży bądź nieostrożnie zaaplikowany tampon także może przyczynić się do jej zerwania – zdarza się to jednak niezwykle rzadko.

Wędrówki” tamponu w głąb ciała również są mitem. Kanał szyjki macicy jest zbyt wąski, by środek higieniczny mógł się przesunąć w głąb niej. Ponadto właściwie zaaplikowany tampon jest utrzymywany w odpowiednim miejscu przez mięśnie pochwy. Jeżeli natomiast kobieta czuje, że jego fragment z jakiejś przyczyny został wewnątrz jej ciała, powinna użyć podpaski zamiast aplikować kolejny tampon – tym sposobem resztki prawdopodobnie wydostaną się na zewnątrz wraz z krwią. Czasami takie pozostałości mogą przyczynić się do infekcji, dlatego jeśli podejrzewa się, że jakiś element utkwił w pochwie, niezwłocznie należy udać się do ginekologa.

Podpaski natomiast mogą stanowić innego rodzaju niebezpieczeństwo – głównie te o wysokiej chłonności. Absorbenty, czyli specjalne związki chemiczne, którymi są one nasycone, u części kobiet mogą powodować alergię objawiającą się pieczeniem okolicy warg sromowych.

Jak włożyć tampon?

Po umyciu i osuszeniu rąk należy wyjąć produkt z opakowania, rozwinąć sznureczek i trzymając tampon w jednej ręce, drugą rozchylić wargi sromowe i umieścić go w wejściu do pochwy. Następnie należy go popychać jednocześnie w górę i lekko do tyłu.

Co ile czasu należy zmieniać tampon?

Bezpieczny czas jednorazowego korzystania z tamponu wynosi od 2 do 4 godzin. Nie trzeba zmieniać go przy każdym korzystaniu z toalety. Należy jednak przytrzymać sznureczek, aby się nie zamoczył.

Czy tampony są bezpieczne? Endometrioza i zespół wstrząsu toksycznego

Podczas krwawienia miesięcznego, fragmenty złuszczonej śluzówki macicy, czyli endometrium mogą cofać się i wszczepiać m.in. do jajowodów, a stamtąd przenikać do jamy brzusznej, jajników, jelit oraz ścian pęcherza. Mogą wnikać też w ściany innych narządów – ten proces może trwać nawet do kilku lat. Taki stan chorobowy nazywany jest endometriozą. Może ona przebiegać bezobjawowo, jednak często towarzyszą jej bolesne stosunki, problemy z zajściem w ciążę, obfite i bolesne miesiączkowanie, plamienia, a ponadto ślady krwi w moczu lub kale, które świadczą o zagnieżdżeniu się złuszczonych komórek śluzówki macicy w ścianach pęcherza lub odbytu. Mitem jest jednak to, że tampon może blokować ujście krwi i przyczyniać się do powstania endometriozy.

Niewłaściwe zakładanie tamponu, ale przede wszystkim jego zbyt długie trzymanie w pochwie może doprowadzić także do wystąpienia tzw. zespołu wstrząsu toksycznego. Ten stan pojawia się w wyniku działania bakterii Staphylococcus aureus. Występuje ona naturalnie u zdrowych osób w pochwie i wewnątrz nosa. Jednak istnieją jej szczepy, które wytwarzają toksyny przyczyniające się do powstania zespołu wstrząsu toksycznego – pojawia się on wtedy, gdy organizm nie produkuje odpowiednich przeciwciał. Bakterie te występują u części zdrowych kobiet, dawniej przy stosowaniu bardzo chłonnych tamponów, długo utrzymywanych w pochwie częściej mogło dojść do wstrząsu wywołanego tamponami. W obecnych czasach jest to właściwie rzadkość.

Objawy zakażenia są podobne do tych charakterystycznych dla grypy. Są to: wymioty, omdlenia, uczucie słabości podczas stania i zawroty głowy, biegunka, podwyższona temperatura ciała (powyżej 38°C), bóle mięśni oraz wysypka na ciele. Nie zawsze występują wszystkie spośród nich. Jeżeli takie objawy pojawiają się podczas używania tamponów, warto skonsultować ten stan z lekarzem, obowiązkowo informując go o stosowaniu takiego środka higieny osobistej.

Aby ustrzec się przed zespołem wstrząsu toksycznego, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad higieny. Przede wszystkim niezbędne są regularne zmiany tamponów oraz stosowanie podpaski co najmniej raz w ciągu doby, zwłaszcza jeżeli kobieta śpi dłużej niż 8 godzin. Tampon aplikowany na noc należy umieścić bezpośrednio przed pójściem spać i usunąć niezwłocznie po przebudzeniu. Dobór środków higieny osobistej powinien zależeć od obfitości krwawienia – warto wybierać te o możliwie najmniejszym stopniu chłonności, ale dopasowanym do sytuacji.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
4
Polecamy
Sposoby radzenia sobie z najpopularniejszymi infekcjami intymnymi — bakteryjny stan  zapalny pochwy oraz grzybica pochwy
Sposoby radzenia sobie z najpopularniejszymi infekcjami intymnymi — bakteryjny stan zapalny pochwy oraz grzybica pochwy Dzień Dobry TVN
Jak wygląda aplikacja tamponu? Najprostszy sposób krok po kroku
Jak wygląda aplikacja tamponu? Najprostszy sposób krok po kroku Dzień Dobry TVN
Kubeczek menstruacyjny aplikuje się do pochwy. Stosowanie kubeczka menstruacyjnego
Kubeczek menstruacyjny aplikuje się do pochwy. Stosowanie kubeczka menstruacyjnego TVN zdrowie
Irygacja pochwy – jak ją prawidłowo wykonać? Czy jest bezpieczna dla kobiet?
Irygacja pochwy – jak ją prawidłowo wykonać? Czy jest bezpieczna dla kobiet? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?