Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Dziecko, które jest skaleczone

Fot: Alexander_Safonov / gettyimages.com

Każdy rodzić wie, że upilnowanie dziecka nie jest proste. Wystarczy chwila nie uwagi, aby doszło do wypadku. Dziecko może się zakrztusić, oparzyć czy zranić. Co wtedy robić? Jak - prawidłowo - udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Dla większości rodziców zdrowie i bezpieczeństwo dzieci są najważniejsze. Niestety maluchy, które dopiero uczą się i poznają otaczający jej świat bardzo trudno jest upilnować. Nawet w najlepiej zabezpieczonym domu czy pod okiem czujnej mamy może dojść do wypadku. Co wtedy robić? Przede wszystkim nie panikować i udzielić dziecku pierwszej pomocy. Jak to zrobić?

Oparzenie

Do oparzeń dochodzi najczęściej w kuchni. Czasem zdarza się, że dziecko niepostrzeżenie wejdzie do kuchni i dotknie czegoś, co się akurat gotuje i się oparzy. Co wtedy zrobić? W pierwszej kolejności oparzone miejsce trzeba schłodzić - letnią wodą i stopniowo obniżać jej temperaturę. Jeśli oparzone miejsce od razu trafi pod strumień lodowatej wody, zbyt duża i nagła zmiana temperatury może uszkodzić tkanki. Schładzanie dobrze jest powtórzyć parokrotnie. Przy małych oparzeniach dolegliwość powinna ustąpić po 10-15 minutach. Przy głębszych oparzeniach polewanie wodą trzeba ograniczyć do 1-2 minut. Przy takich uszkodzeniach najlepiej przykładać do rany zmoczony ręcznik.

Skaleczenie

Otarcia i zranienia zdarzają się każdemu dziecku. Zazwyczaj są one niegroźne i nie wymagają interwencji rodzica, ale nie zawsze tak jest. Co wtedy zrobić? Ranę trzeba oczyścić i zdezynfekować. Można do tego wykorzystać wodę utlenioną pod warunkiem, że został niedawno kupiona lub octenidynę. Następnie zranienie można zakleić plastrem.

Jeśli rana jest duża i mocno krwawi trzeba zatamować krwawienie, czyli uciskać ranę. Kiedy krew przestanie lecieć ranę trzeba przemyć czystą wodą, następnie dezynfekować i założyć opatrunek. Na skórę najlepiej położyć jałowy opatrunek i następnie zabandażować.

Resuscytacja

W pierwszej kolejności u dziecka czy niemowlaka, które nie oddycha trzeba wykonać pięć wdechów. Następnie przechodzi się do 30 uciśnięć i 2 wdechów. Czynność trzeba powtarzać do skutku lub do momentu przyjazdu pogotowia (numer alarmowy to 112).

Podczas reanimacji dziecka kluczowe znaczenie ma ułożenie rąk. U noworodków ucisk klatki piersiowej - na głębokość 4 centymetrów - powinien być wykonywany dwoma palcami, a nie całą dłonią (chyba że dziecko jest duże). W przypadku niemowlęcia ucisk powinien być głęboki na 5 cm, a u starszych dzieci - na 5-6 cm. Należy wykonywać od 100 - 120 ucisków na minutę, czyli 2 uciski na sekundę. Trzeba pamiętać, że uciski są najważniejsze, dlatego jeśli rodzić nie może wykonać wdechów może z nich zrezygnować.

Zakrztuszenie

Postępowanie będzie zależało przede wszystkim od wieku dziecka oraz tego, co spowodowało zakrztuszenie. W przypadku niemowlaków, które zakrztusiły się płynem - dziecko należy spionizować i uderzyć między łopatki. Jeśli malec zakrztusił się ciałem stałym robi się siny i nie może złapać oddechu - w pierwszej kolejności trzeba wezwać pomoc, czyli zadzwonić pod numer alarmowy 112. Następnie rodzic powinien ułożyć dziecko na brzuchu, na swojej ręce tak, by rączki i nóżki dziecka znajdowały się po obu stronach przedramienia. Twarz dziecka powinna znajdować się w dłoni rodzica, tą samą dłonią rodzic musi podtrzymywać głowę dziecka, tak, aby się nie zsuwało.

Ułożone na przedramieniu dziecko trzeba pochylić w dół i pięć razy, mocno uderzyć między łopatkami. Następnie dziecko trzeba przełożyć na drugą rękę i wykonać pięć uciśnięć klatki piersiowej, jak przy resuscytacji. Całość trzeba powtarzać aż do skutku lub do przyjazdu karetki pogotowania.

W przypadku starszych dzieci, czyli takich, które już chodzą postępuje się tak samo, jak w przypadku osób dorosłych. Rodzic powinien pochylić dziecko do przodu lub oprzeć o kolano i pięć razy uderzyć między łopatkami. Jeśli to nie pomaga trzeba wykonać tzw. manewr Heimlicha. Jak to zrobić? Po pierwsze dziecko trzeba spionizować. Następnie rękę złożoną w pięść położyć nad pępkiem dziecka i objąć ją drugą ręką. Następnie energicznie ścisnąć podbrzusze dziecka. Manewr trzeba powtarzać do skutku lub do przyjazdu pogotowia.

Zobacz film i dowiedz się czy Polacy potrafią udzielić pierwszej pomocy:

Zobacz film: Czy Polacy potrafią udzielić pierwszej pomocy? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
5
Polecamy
Pierwsza pomoc u dzieci – reanimacja, zakrztuszenie
Pierwsza pomoc u dzieci – reanimacja, zakrztuszenie TVN zdrowie
Bandażowanie i opatrywanie krok po kroku.
Jak zrobić to samemu?
Bandażowanie i opatrywanie krok po kroku. Jak zrobić to samemu? TVN zdrowie
Jak nosić noworodka, żeby nie zrobić mu krzywdy?
Jak nosić noworodka, żeby nie zrobić mu krzywdy? Dzień Dobry TVN
Co robić, gdy niemowlę się zakrztusi?
Ratownik medyczny:
"Spokój jest kluczem"
Co robić, gdy niemowlę się zakrztusi? Ratownik medyczny: "Spokój jest kluczem" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Najlepszy krem do depilacji twarzy
Najlepszy krem do depilacji twarzy
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy
Trombocyty – norma. Za niskie lub za wysokie płytki krwi
Trombocyty – norma. Za niskie lub za wysokie płytki krwi
Jak choruje mózg? 10 najczęściej diagnozowanych chorób
Jak choruje mózg? 10 najczęściej diagnozowanych chorób
Śpiączka farmakologiczna – głęboki sen pod stałą kontrolą lekarzy
Śpiączka farmakologiczna – głęboki sen pod stałą kontrolą lekarzy
Jak podnieść libido: afrodyzjaki, masaż, sport, relaks i sen, pewność siebie oraz urozmaicona gra wstępna
Jak podnieść libido: afrodyzjaki, masaż, sport, relaks i sen, pewność siebie oraz urozmaicona gra wstępna