Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy
menu
Polub nas na Facebooku

Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy

włosy

Fot. Antonio Saba / Getty Images

Sposoby na szybko rosnące włosy to specjalistyczne zabiegi, które warto wspomagać domowymi rozwiązaniami. Włosy stanowią jeden z podstawowych elementów ludzkiego wizerunku, dlatego wiele osób podejmuje liczne działania, aby przyspieszyć ich wzrost.

Włosy od zawsze stanowią oznakę zdrowia i witalności. Upiększając i dekorując głowę, mają ogromy wpływ na samoocenę i pewność siebie. Wyróżnia się 3 fazy rozwoju włosa: anagen, katagen i telogen. Istnieją liczne specjalistyczne i domowe sposoby, dzięki którym szybko rosną włosy. Średnio w ciągu miesiąca stają się one dłuższe o 1 cm. Ich wzrost jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników wewnętrznych.

Jak szybko rosną włosy?

Gęste i zadbane włosy wpływają na atrakcyjność fizyczną, świadczą o zdrowiu i ogólnym dobrostanie. Stanowią jeden z najważniejszych elementów wizerunku. Na głowie człowieka znajduje się 100 000–150 000 włosów. Na 1 cm² przypada 150–500 włosów ciemnych lub 180–750 włosów jasnych. Utrata włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym. Dziennie traci się 50–100 włosów.

Wiele osób zastanawia się, jak szybko rosną włosy. Średnio w ciągu miesiąca stają się one dłuższe o 1 cm. Najszybciej rosną w dzieciństwie – około 0,41 mm dziennie. Zdaniem niektórych włosy rosną szybciej latem niż zimą. Tempo ich wzrostu zależy od wieku, odżywienia organizmu i właściwości osobniczych zapisanych w genach.

W ostatnim czasie pojawiły się nawet specjalne aplikacje służące do obliczania czasu potrzebnego do uzyskania włosów upragnionej długości. Po podaniu obecnej i docelowej długości włosa oraz określeniu stylu życia aplikacja szacuje liczbę dni do osiągnięcia celu.

Zobacz film: Przyczyny wypadania włosów. Źródło: Wiem, co kupuję

Jak szybko rosną włosy – cykl wzrostu włosów

W odpowiedzi na pytanie, jak szybko rosną włosy na głowie, pomocne jest przeanalizowanie cyklu wzrostu włosów, który przechodzi każdy mieszek włosowy. Składają się na niego następujące fazy:

  • wzrostu włosa (anagen) – trwa zazwyczaj 3–6 lat; w tym czasie następuje wzrost nowego włosa; u kobiet faza ta jest zwykle dłuższa niż u mężczyzn; stanowią około 80% włosów;
  • przejściowa lub uśpienia (katagen) – trwa od 2 do 3 tygodni; w tym czasie włos przestaje rosnąć i następuje zerwanie połączenia między trzonem a macierzą mieszka włosowego; to faza przejścia z fazy wzrostu do fazy spoczynku;
  • spoczynku (telogen) – trwa kilka miesięcy; martwy włos zostaje wypchnięty przez nowo rosnący; 15% włosów znajduje się w okresie telogenu.

Proporcje włosów rosnących do tych w stanie spoczynku ocenia się na podstawie badania wyrwanych włosów – trichogramu. Wyrywa się 50–100 włosów i ocenia pod mikroskopem przy powiększeniu do 100x.

Polecamy: Przeszczep włosów: metody, efekty i zalecenia po przeszczepie

Po czym szybciej rosną włosy? Masaż skóry głowy

Wśród sposobów na szybko rosnące włosy wymienia się zwłaszcza masaż skóry głowy, który można z łatwością wykonać w domu. Należy go rozpocząć od pozbycia się obumarłych włosów. W tym celu włosy pociąga się palcami od nasady głowy do końcówek. Następnie opuszkiem palców wykonuje się lekkie uciskanie i masowanie skóry głowy kolistymi ruchami. Masaż zaczyna się od strony czoła w kierunku karku. W tym czasie warto dodatkowo wcierać w skórę odżywcze kosmetyki. Pozytywne efekty przyniesie tylko, gdy będzie wykonywany systematycznie. Najlepiej masować skórę głowy codziennie przez parę minut, a najrzadziej co drugi dzień. Dobrym pomysłem jest masowanie głowy przy każdym myciu. Zabieg wzmacnia i odżywia włosy, poprawia krążenie krwi, likwiduje ból głowy i zmęczenie. Ułatwia oczyszczenie skóry głowy z martwego naskórka i zalegającego łoju.

Na rynku pojawiły się specjalne szczotki do włosów, które stosuje się do masażu skóry głowy, które powinny być wykonane z włosia o średniej twardości. W sprzedaży dostępne są także masażery do głowy.

Co zrobić, aby włosy szybciej rosły? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak poprawić porost włosów? Źródło: Klinika urody.

Od czego szybciej rosną włosy?

Nie bez znaczenia jest odpowiednia dieta dostarczająca witaminy oraz makro- i mikroelementy. Najlepiej wybierać składniki odżywcze będące dobrym źródłem żelaza, cynku, miedzi i krzemu oraz witaminy z grupy B, A, C i E. Witaminy A, C i E są silnymi przeciwutleniaczami, eliminującymi wolne rodniki tlenowe, które niszczą cebulki włosów. Witaminy z grupy B uczestniczą w procesie wzrostu włosów. Witamina B5 (kwas pantotenowy) odgrywa rolę w procesach regeneracji włosów. Witamina B3 (niacyna), rozszerzając naczynia krwionośne, ułatwia transport substancji odżywczych do cebulek włosów, a witamina B12 zapobiega ich wypadaniu. Dodatkowo wymienione pierwiastki wzmacniają włosy i przyspieszają ich wzrost. Warto wprowadzić zdrowy tryb odżywiania oparty na świeżych owocach i warzywach, wątróbce, otrębach pszennych, rybach, mleku, mięsie kurczaka, pestkach słonecznika, orzechach, jajkach, ciemnym ryżu i pełnoziarnistym chlebie. Ważną rolę w procesie wzrostu włosa odgrywa także odpowiednie nawilżanie organizmu.

Można też sięgnąć po odpowiednie suplementy diety, które dodatkowo wspomogą proces wzrostu włosa. W aptekach i drogeriach dostępne są zestawy witaminowe wzbogacone o składniki roślinne na porost włosów, a najpopularniejszymi wśród nich są skrzyp polny i pokrzywa. Można z nich przygotować także domowe płukanki.

Zdaniem niektórych badaczy szybko rosnącym włosom na głowie sprzyja regularne podcinanie, które najlepiej wykonywać 1–2 razy na 3 miesiące. Włosy wystarczy skrócić o 1 cm, aby je wzmocnić i poprawić wygląd końcówek. Wzrost włosów zależy od sposobu ich pielęgnacji. Należy używać delikatnych preparatów do mycia i odżywiania, niezawierających ciężkich składników chemicznych.

Czy podcinanie końcówek sprawia, że włosy szybciej rosną?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Zabiegi trychologiczne to zabiegi kosmetyczne, po których szybko rosną włosy. Wykonuje się: peelingi enzymatyczne, drenaż limfatyczny skóry głowy, wcierki z użyciem preparatów stymulujących wzrost włosów, elektrostymulację za pomocą specjalnych grzebieni, mezoterapię bezigłową i prądy d’Arsonvala.

Zobacz film: Czy kosmetyki do włosów są bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Dąbrowska M., Kobieta piękną jest, Poznań, Złote Myśli, 2005.

2. Drozd-Styk E., Krzyczkowska-Sendrakowska M., Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladowych?, „Medycyna Estetyczna i Anti-Aging”, 2014, 3, s. 26-28.

3. Weller R., Hunter J., Savin J.A., Dahl M., Dermatologia kliniczna, Lublin, Czelej, 2011.

4. Styczeń P., Włosom na ratunek, „Art of beauty”, 2015, 2, s. 32-39.

5. Styczeń P., Jak dbać o włosy?, „Pharmaceutical Representative Polska”, 2016, 2, s. 48-50.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
45
20
Polecamy
Jak przyspieszyć porost włosów - domowe sposoby
Jak przyspieszyć porost włosów - domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Jak zapuścić włosy?
Naturalne metody na długie włosy
Jak zapuścić włosy? Naturalne metody na długie włosy Dzień Dobry TVN
Jak szybko zapuścić włosy:
zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury TVN zdrowie
Wypadają Ci włosy?
Poznaj domowe sposoby na ich pielęgnację
Wypadają Ci włosy? Poznaj domowe sposoby na ich pielęgnację TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Borówka amerykańska – ile jeść, by wzmocnić serce?
Borówka amerykańska – ile jeść, by wzmocnić serce?
Czym jest peptyd C? Interpretacja wyników badania peptydu C
Czym jest peptyd C? Interpretacja wyników badania peptydu C
Czy ty też odkładasz sprawy na później? Sprawdź jak sobie radzić z prokrastynacją
Czy ty też odkładasz sprawy na później? Sprawdź jak sobie radzić z prokrastynacją
Jakie badania należy zrobić, aby wykryć pasożyty?
Jakie badania należy zrobić, aby wykryć pasożyty?
Czym jest zespół Costello? Objawy i przyczyny zespołu twarzowo-skórno-szkieletowego
Czym jest zespół Costello? Objawy i przyczyny zespołu twarzowo-skórno-szkieletowego
Mięsak – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie
Mięsak – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie