Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak stosować olejek z oregano? Właściwości i przeciwwskazania

Jak stosować olejek z oregano? Właściwości i przeciwwskazania

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Madeleine Steinbach / fotolia.com

Olejek z oregano charakteryzują cenne właściwości lecznicze – ma działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Zawdzięcza je obecności olejków eterycznych, karwakrolu i tymolu w swoim składzie. Działa także moczopędnie i rozkurczowo.

Właściwości lecznicze oregano odkryli już starożytni Rzymianie, którzy w połączeniu rośliny z oliwą odnaleźli skuteczny środek na reumatyzm. Dzisiaj olejek z oregano wspomaga leczenie grzybicy i stanów zapalnych. Jest także silnym przeciwutleniaczem.

Co to jest olejek z oregano?

Aby można było pozyskać olejek z oregano najwyższej jakości, roślina powinna mieć świeże liście i bardzo intensywny zapach. Zioło kwitnie od czerwca do sierpnia i można spotkać je w Afryce Północnej i na terenach Europy i Azji. W Polsce oregano uprawiane jest na całym obszarze kraju.

Olejek z oregano – właściwości

Olejek z oregano charakteryzuje wysoka zawartość flawonoidów, olejków eterycznych, substancji przeciwutleniających oraz witamin – A i C.

Zobacz także: Olejek eteryczny lawendowy, pomarańczowy, z drzewa herbacianego i nie tylko. Zastosowanie w kąpieli, masażu i kominku.

Jego najważniejszym składnikiem są olejki eteryczne – m.in. tymol i karwakrol, które stanowią aż 1,2% objętości całej rośliny. Właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze tymolu i karwakrolu były wykorzystywane już w starożytnym Egipcie, gdzie przy ich pomocy dokonywano mumifikacji. Składniki te mają następujące działanie:

  • karwakrol – ma silne właściwości grzybobójcze, a ponadto jest wykorzystywany przy przeziębieniach, ponieważ wzmaga pocenie i działa przeciwbakteryjnie;
  • tymol – środek do dezynfekcji np. ran lub skóry w przypadku możliwości zakażenia;
  • seskwiterpeny – działają uspokajająco i przeciwbakteryjnie wobec bakterii Gram-dodatnich.

Zawarte w olejku flawonoidy to nic innego, jak barwniki, które mają działanie zdrowotne. Są silnym przeciwutleniaczem – spowalniają proces starzenia się skóry, przesuszania i powstawania zmarszczek. Stosowane w różnych preparatach wspierają profilaktykę nowotworów. Ponadto flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne – nie tylko zapobiegają powstawaniu pajączków, ale chronią przed nawarstwianiem się złogów cholesterolowych, które są przyczyną miażdżycy. Działają także rozkurczowo, dlatego produkty z ich zawartością są pomocne przy bólach brzucha oraz bolesnym miesiączkowaniu.

Witamina A wspomaga tworzenie szkliwa nazębnego, wzmacnia włosy i paznokcie i przeciwdziała zaburzeniom widzenia. Witamina C podnosi odporność organizmu, przyspiesza gojenie ran i zmniejsza obfitość krwotoków.

Olejek z oregano a układ moczowy

Olejek z oregano wykazuje działanie moczopędne. Dlatego może być stosowany przy lekkiej niewydolności nerek i problemach z oddawaniem moczu. Olejek pozwala skutecznie zwalczać pałeczki okrężnicy znane także jako Escherichia coli, chociaż pod tą nazwą kryje się ponad 200 różnych bakterii tego samego gatunku. Pałeczka okrężnicy występuje w organizmie jako naturalny składnik flory jelita grubego, gdzie pełni bardzo istotne funkcje: bierze udział w produkcji witamin B i K oraz wspomaga proces trawienia pokarmu i dopóki pozostaje w jelicie, nie wyrządza organizmowi krzywdy. Kiedy dostanie się do dróg moczowych, najczęściej w wyniku nieprawidłowej higieny podczas wypróżniania, stanowi bezpośrednią przyczynę zakażenia układu moczowego – w 60–80% wszystkich zakażeń tego układu. Na infekcję Escherichią coli najbardziej narażone są osoby po cewnikowaniu, np. przy okazji operacji chirurgicznych. Powoduje dyskomfort, jednak poza pieczeniem i swędzeniem może skutkować cięższymi powikłaniami. Wśród nich wyróżnia się odmiedniczkowe zapalenie nerek, pęcherza i cewki moczowej u dorosłych, a u noworodków – zapalenie opon mózgowych.

Olejek z oregano na układ pokarmowy

Olejek z oregano ze względu na silne właściwości grzybobójcze sprawdzi się w walce z tzw. zagrzybieniem organizmu czyli kandydozą. Jest to choroba, której przyczyną jest obecność Candida albicans. Grzyb może dostać się do ścian jelit, a stamtąd przeniknąć do krwi i zagnieździć się w innych częściach ciała. Staje się wtedy niebezpieczny i często odporny na działanie antybiotyków i pomocny w leczeniu może okazać się właśnie olejek z oregano.

Olejek z oregano – zastosowanie zewnętrzne

Dzięki zawartości seskwiterpenów olejek z oregano ma działanie uspokajające. Jego roztwór z gorącą wodą lub naparem z zioła może być stosowany do inhalacji oraz do smarowania bolącej części dziąsła w bólu zęba w celu przyniesienia ulgi w dolegliwościach. Działanie antyoksydacyjne olejku wspomaga opóźnianie procesów starzenia skóry, przesuszania i powstawania zmarszczek.

Olejek z oregano – przeciwwskazania

U osób zdrowych nie istnieją przeciwwskazania do stosowania olejku z oregano. Nie powinni nadużywać go mężczyźni, gdyż w zbyt dużych dawkach może spowodować problemy z potencją. Przyjmowanie olejku nie jest też wskazane w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego.

Zobacz film: Olej z wiesiołka – zastosowanie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
19
Komentarze (0)
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?