Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak sprawdzić jakość powietrza?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak sprawdzić jakość powietrza?

Smog

Fot: Howard Kingsnorth / gettyimages.com

Sprawdzając jakość powietrza najchętniej korzystamy z aplikacji i map smogowych. Czy szukając mieszkania powinniśmy zwracać uwagę na poziom zanieczyszczenia powietrza? Czy dom pod miastem daje gwarancję czystszego powietrza?

Smog to połączenie szkodliwych dla zdrowia substancji. Szczególnie groźne są pyły PM 2.5 i PM 10. Związki te bez większego problemu przenikają do organizmu i wywołują szereg dolegliwości. Zanieczyszczone powietrze może zaostrzyć objawy astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Ale nie tylko. Smog zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, nadciśnienia, problemów ze wzrokiem czy w końcu udaru.

Teraz kiedy o wpływie smogu na organizm wiemy więcej regularnie korzystamy z aplikacji, które informują o jakości powietrza. Niektórzy w przekonaniu, że będą oddychać lepszej jakości powietrzem wyprowadzają się nawet z dużych miast. Czy faktycznie dzięki nowoczesnej technologii i zmianie miejsca zamieszkania ochronimy się przed szkodliwym wpływem smogu?

Jak sprawdzić jakość powietrza?

Dane dotyczące jakości powietrza pochodzą z pomiarów dokonywanych przez Państwowy Monitoring Środowiska wykonywany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) i Regionalne Wydziały Monitoringu Środowiska GIOŚ. Instytucje te mają specjalne stacje pomiaru, które monitorują stężenie pyłów PM 10. i PM2.5 oraz ozonu, tlenku azotu oraz tlenku siarki.

Na tej podstawie w aplikacjach czy mapach smogowych oznacza się punkty, w których danego dnia jakość powietrza jest dobra lub zła. Pojawienie się zielonej ikony (czy kropki) oznacza, że powietrze jest czyste, jeśli jest pomarańczowa jakość powietrza jest umiarkowana, a czerwona - zła.

Większość aplikacji smogowych pokazuje także aktualne stężenie szkodliwych pyłów, które w danym momencie znajdują się w powietrzu. Warto zaznaczyć, że jeszcze do niedawna w Polsce obowiązywały zawyżone normy. O zanieczyszczeniu powietrza mówiło się dopiero, gdy stężenie pyłów sięgało 200-300 μg/m3. Dzisiaj alert pojawia się w sytuacji, gdy poziom pyłu PM 2.5 przekroczy 100μg/m3, a PM 10 150 μg/m3.

Z dala od miasta

Przyjęło się uważać, że najgorsza jakość powietrza jest w dużych aglomeracjach. Nie jest to do końca prawda. Za powstawanie smogu w największym stopniu odpowiada przemysł (takich zakładów nie ma centrach dużych miast) oraz ludzie, którzy do ogrzewania domów wykorzystują surowce do tego nieprzeznaczone. W miastach znajduje się więcej bloków niż domów jednorodzinnych, które znacznie częściej wyposażone są w piece opałowe. Najwięcej jest ich właśnie na obrzeżach dużych miast lub w mniejszych miejscowościach. Tym samym bardzo często zdarza się, że to właśnie w mniejszych miejscowościach jakość powietrza jest dużo gorsza niż w dużych aglomeracjach. Bliskość lasu niewiele pomoże jeśli np. sąsiad do ogrzania domu wykorzystuje miał, kiepskiej jakości węgiel czy stare meble.

Sama wiedza to za mało!

Nawet jeśli zła jakość powietrza skłoni nas do zastania w domu, trzeba mieć świadomość, że zamknięcie się w czterech ścianach nie chroni nas przed jego szkodliwym wpływem. Smog bez większego problemu wdziera się do domów czy mieszkań. Nie znaczy to jednak, że w starciu z zanieczyszczonym powietrzem jesteśmy bezsilni. Doskonałą bronią jest oczyszczacz powietrza. Jakie urządzenie wybrać? Najlepiej marki Sharp, np. model KI-G75 EU-W, czyli najsilniejszy ze wszystkich oczyszczaczy tej marki. Urządzenie posiada technologię Plasmacluster, która do oczyszczania powietrza wykorzystuje jony, naturalnie występujące w przyrodzie. Opisywany model osiąga stężenie 25000 jonów/cm3, poprzednie wersje tylko 7000. Warto zaznaczyć, że technologia Plasmacluster skutecznie rozprawia się nie tylko ze szkodliwymi pyłami. Dzięki niej z powietrza udaje się usunąć aż 99,7 proc. wszystkich drobnoustrojów, cząsteczek alergizujących, pyłów i zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w pięć czujników, które reagują nie tylko na kurz czy pyły PM 2.5 i PM 10, ale także nieprzyjemne zapachy, np. dym papierosowy, zmianę natężenia światła, temperatury oraz wilgotności powietrza.

Model KI-G75 EUW posiada również funkcję Clean Assist, która pomaga w usuwaniu drobin unoszących się w powietrzu po odkurzaniu. Proces czyszczenia trwa zaledwie 15 minut, a po jego zakończeniu urządzenie wraca do poprzedniego trybu pracy. Oczyszczacz posiada również opcję automatycznego czyszczenia filtra wstępnego. To on stanowi pierwszą barierę dla wszelkiego typu zanieczyszczeń. Jego czystość ma zatem wpływ na stan i wydajność urządzenia. Proces trwa 8 minut i odbywa się co 48 godzin. W tym czasie oczyszczanie powietrza jest zawieszone. O uruchomieniu automatycznego oczyszczania informuje pulsująca ikona. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w:

  • timer;
  • wskaźnik konserwacji filtrów;
  • funkcję Swing (to falowy ruch klapy wentylatora, dzięki czemu powietrze rozprowadzane jest równomiernie);
  • wskaźnik napełnienia wodą;
  • auto restart.
Sharp - nowa belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Smog to smog.
Niekoniecznie.
Jakie są rodzaje smogu i czym się różnią?
Smog to smog. Niekoniecznie. Jakie są rodzaje smogu i czym się różnią? TVN zdrowie
Znowu ten smog!
Jak oczyszczacz powietrza sprawdza się w biurze?
Znowu ten smog! Jak oczyszczacz powietrza sprawdza się w biurze? TVN zdrowie
Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
Ratunku, rozpuszczam się!
Wybierz idealny klimatyzator domowy lub...
zrób go sam!
Poradnik krok po kroku
Ratunku, rozpuszczam się! Wybierz idealny klimatyzator domowy lub... zrób go sam! Poradnik krok po kroku Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?