Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Poradnik alergika
menu
Polub nas na Facebooku

Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Poradnik alergika

Kobieta, która siedzi przy biurku i wyciera chusteczką nos

Fot: gettyimages.com / South_agency

Raport Polskiego Towarzystwa Alergologicznego nie pozostawia wątpliwości. Alergie to jedne z coraz częściej występujących schorzeń: Skala występowania chorób alergicznych zwiększa się z każdym rokiem – co kilka lat następuje podwojenie liczby chorych. Obecnie na choroby alergiczne cierpi połowa Polaków, z czego najwięcej choruje z powodu roztoczy kurzu domowego. Istotnym problemem jest także rosnąca liczba chorych na astmę, którą wg niektórych szacunków może mieć ponad 4 mln osób w naszym kraju. „Nieoddychające” okna, słabo wentylowane pomieszczenia, tanie materiały, z których wykonane są budynki – wszystko to sprawia, że trudniej usunąć z naszych wnętrz przykre zapachy, toksyny, kurz czy wirusy.

Alergia jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na kontakt z różnymi czynnikami, nazywanymi alergenami. Ponieważ przybywa zanieczyszczeń, przybywa także chorych na alergie. Jakie wyróżniamy rodzaje uczuleń? Alergie dzielą się na wziewne (np. pyłki, roztocza), pokarmowe (np. pszenica, laktoza) lub kontaktowe (inaczej skórne).

Układ immunologiczny wskutek zetknięcia z alergenem wytwarza m.in. immunoglobuliny IgE oraz limfocyty T. Ich obecność wpływa na wytwarzanie w organizmie histaminy – substancji odpowiedzialnej za wywołanie stanu zapalnego. Zanieczyszczenia powietrza, smog, sztuczne nawozy używane do produkcji żywności, opryski, chemia stosowana w celu przedłużenia daty przydatności jedzenia, antybiotyki i sterydy w mięsie sprawiają, że jesteśmy narażeni na ryzyko wystąpienia alergii. Jak radzić sobie z różnego rodzaju uczuleniami?

Testy na alergie i objawy alergii

Aby wiedzieć, co nas uczula należy wykonać testy. Dostaniemy na nie skierowanie od alergologa, a wykonać możemy je w poradni alergologicznej lub laboratorium. Najpopularniejsze są testy skórne i z krwi. Aby jednak podejrzewać alergię muszą wystąpić objawy, takie jak: przewlekły katar, kaszel, kichanie, świąd nosa, skóry lub oczu, łzawienie oczu, ich zaczerwienienie, obrzęk powiek czy podrażnienie i zaczerwienienie skóry, pokrzywka i świszczący oddech lub trudności w oddychaniu.

Objawy alergii mogą występować cały rok lub tylko sezonowo. Wiele zależy od uczulających nas alergenów. Co ciekawe alergie pokarmowe diagnozowane są obecnie najczęściej u dzieci. W wyniku alergii pokarmowej występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. biegunki, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha) i skórne - np. wysypka. Zdarza się także, że po zjedzeniu alergenów osoba uczulona może zacząć się dusić.

Najczęściej uczulające alergeny:

  • cytrusy,
  • pyłki roślin (np. traw/drzew),
  • sierść psa lub kota,
  • kurz domowy,
  • jad pszczół,
  • jajka,
  • ryby i skorupiaki,
  • orzechy (najczęściej ziemne),
  • krowie mleko.

O czym warto pamiętać, to to, że uczulać mogą także leki oraz związki chemiczne, np. tlenek azotu, spaliny, formaldehyd, penicylina, perfumy, a nawet farby do włosów. 

Jestem alergikiem - jak sobie pomóc?

Przede wszystkim należy unikać alergenów. O ile w przypadku alergii pokarmowych jest możliwe wyeliminowanie z diety wszystkich szkodzących nam substancji, o tyle w przypadku alergii na pleśń, pyłki lub roztocza ciężko jest uniknąć ekspozycji na te czynniki. Na szczęście producenci troszczą się o osoby cierpiące na uczulenia i wyposażają swoje produkty w funkcje mające pomóc w walce z alergiami.

Wartą uwagi jest technologia Plasmacluster opatentowana przez firmę Sharp, która eliminuje 99 proc. znajdujących się w powietrzu bakterii, wirusów, alergenów, czy roztoczy. Zastosowano ją m. in. w oczyszczaczach powietrza, czyli absolutnym "must have" każdego alergika. Oczyszczacze Sharp wyposażono także w szereg dodatkowych funkcji np. nawilżacza powietrza, czy klimatyzera ewaporacyjnego.

Więcej: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu

Równie istotne są zainstalowane w oczyszczaczach SHARP czujniki zapewniające precyzyjny pomiar różnych czynników zewnętrznych (temperatury, wilgotności, światła, czy ruchu). Dzięki 6 sensorom praca urządzenia dostosowywana jest do panujących warunków w sposób optymalny. Dla przykładu wilgotność powietrza zostanie zachowana na poziomie 40-60% uznawanym za najlepszy dla naszego zdrowia i samopoczucia - dodaje Mariusz Kościelniak ekspert Sharp. 

Jednak oczyszczacz powietrza to nie jedyne, w co warto zainwestować. Wszystkie urządzenia Sharp wyposażone są w technologię Plasmacluster, która dba o zdrowie użytkowników. 

Chłodziarko-zamrażarki Sharp również wyposażone są w technologię Plasmacluster, dzięki której w lodówce zniszczone zostaną nie tylko bakterie, ale i 97 proc. zarodników pleśni, która jest bardzo szkodliwa dla każdego ze względu na mykotoksyny - substancje toksyczne dla ludzkiego organizmu, wpływające m. in. na rozwój nowotworów. Na uwagę zasługuje również hybrydowa technologia chłodzenia ActiFresh, która zapobiega wysuszaniu produktów, gwarantując im dłuższy okres świeżości.

Lodówka marki SHARP

Fot: SHARP / Chłodziarko-zamrażarka SJ-WX830F

Alergicy powinni wybierać także pralki i zmywarki z funkcjami przeznaczonymi specjalnie dla nich. Dla przykładu w pralkach marki Sharp znajdziemy specjalny program zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK), który usuwa z odzieży wybrane alergeny i bakterie, dbając o zdrowie Twojej rodziny. W zmywarkach natomiast warto zwrócić uwagę na program mycia naczyń w wysokiej temperaturze, która pomaga usunąć bakterie. W zmywarkach Sharp alergicy znajdą program Hygiene Wash, którego skuteczność została potwierdzona przez Niemiecki Instytut Testowy (GTI).

Przy silnych objawach alergii zwykle stosuje się leki przeciwhistaminowe, które łagodzą objawy alergii. Decyzję o ich stosowaniu podejmuje lekarz alergolog. 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
29
Polecamy
Rozwoju cywilizacji nie zatrzymamy, czy jesteśmy zatem w stanie obronić się przed alergiami?
Rozwoju cywilizacji nie zatrzymamy, czy jesteśmy zatem w stanie obronić się przed alergiami? TVN zdrowie
Dlaczego choroby alergiczne rozwijają się tak szybko? 
Dlaczego choroby alergiczne rozwijają się tak szybko?  TVN zdrowie
Katar sienny, czyli największa zmora alergików.
Jak skutecznie sobie z nim radzić?
Porady lekarza
Katar sienny, czyli największa zmora alergików. Jak skutecznie sobie z nim radzić? Porady lekarza Dzień Dobry TVN
Rodzaje i objawy alergii u niemowląt.
Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku!
Rodzaje i objawy alergii u niemowląt. Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku! Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Mario z Vestela
Plasmacluster da Ci tyle, że w sypialni spędzasz większość czasu, kiedy jesteś w domu. Okna otwierasz po to, aby wymienić dwutlenek węgla na tlen. Jeśli podczas tego procesu do mieszkania dostają się zanieczyszczenia (w tym smog, alergeny czy inne), to oczyszczacz powietrza jest jedynym urządzeniem, które może sobie z tym poradzić. Nie skorzystasz chyba ze zwykłego odkurzacza czy pralki :)

Ps. Może problemem nie jest sponsorowanie artykułu tylko sposób rozumowania?
Czytaj całość
Adam G.
Co mi da plasmacluster w sypialni, jak korzystam z calego domu, a zwykle jestem poza nim? W dodatku na logikę: jak już wrzucę sobie oczyszczacz powietrza do pomieszczenia, to rozumiem, że powinienem mieć pozamykane okna, żeby znowu nie zaciągało alergenów?

P.S. Skoro serwis sponsorowany, a komentarz nieprzychylny, to spodziewam się, że komentarz wyleci...
Czytaj całość
Nie przegap
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania 
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania