Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak smog wpływa na Twoją skórę?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak smog wpływa na Twoją skórę?

Getty Images

Wszelkie zanieczyszczenia, z którymi mamy kontakt wpływają negatywnie na kondycję naszej skóry. Smog również przyczynia się do problemów skórnych. Za co dokładnie odpowiada i jak sobie pomóc?

Substancje chemiczne obecne w żywności, wodzie i powietrzu wpływają negatywnie na organizm. Jednak ich toksyczny wpływ widać także gołym okiem - świadczy o nim kondycja naszej skóry. Najczęściej mamy do czynienia z kurzem, spalinami oraz szczególnie groźnymi pyłami PM10 oraz PM2,5. W pyle znajduje się aż 150 różnych substancji, które negatywnie wpływają na stan skóry. Smog działa rakotwórczo, zaostrza przebieg astmy (lub nawet powoduje schorzenie), przyczynia się do częstszych infekcji (m. in. do zapaleń oskrzeli i płuc), zaostrza przebieg chorób układu krążenia, jednak na te choroby "pracuje" latami, a jego wpływ na skórę widać już po kilku dniach wystawiania się na jego oddziaływanie. 

Zobacz film: Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? 

Jak smog wpływa na stan skóry:

  • wysusza - związki chemiczne zawarte w pyle PM10 oraz PM2,5 niszczą barierę ochronną skóry i wysuszają ją;
  • zaostrza przebieg alergii - na smog również można mieć alergię. To nie jest żart - człowiek może uczulić się na związki chemiczne zawarte w smogu, a wtedy na skórze pojawi się pokrzywka. Zanieczyszczone powietrze zaostrza także przebieg innych alergii;
  • odpowiada za szorstką skórę - skóra gorzej oddycha, przez co nie może odpowiednio się zregenerować. W efekcie jest szorstka i niemiła w dotyku; 
  • pojawiają się ciemne plamy - najczęściej zogniskowane są na przedramionach i tylnych częściach dłoni oraz twarzy – ma to związek ze zwiększoną ekspozycją na dwutlenek azotu. Tego typu plamy oznaczają przedwczesne starzenie się skóry; 
  • powoduje podrażnienia - wysuszona skóra, z naruszoną barierą ochronną jest bardziej podatna na podrażnienia. 

Smog może powodować również nierówny koloryt skóry oraz pojawienie się przedwczesnych zmarszczek. Nie jest łatwo uniknąć wpływu smogu na skórę - o ile nasz układ oddechowy i układ krążenia możemy ochronić poprzez noszenie specjalnych masek, to jak pomóc skórze? Przede wszystkim trzeba ją codzienne myć, najlepiej płynem micelarnym, aby oczyścić ją z zanieczyszczeń. Wysuszona skóra potrzebuje silnego nawadniania od środka (mowa tu o piciu minimum 3 litrów wody dziennie) oraz nawilżania z zewnątrz. Warto wybrać w tym celu krem, który wzmocni barierę ochronną i będzie zawierał w swoim składzie witaminę E, wyciąg z aloesu, witaminę B, witaminę C, czy kwas hialuronowy.

Jeśli przebywamy na zewnątrz i stężenie pyłów jest wysokie to warto po powrocie do domu wziąć prysznic, aby zmyć z siebie toksyczne pyły. Jednak smog może czyhać na nas również w domu... Błędne koło? Tak, jeśli nie mamy oczyszczacza. Dobry oczyszczacz powietrza jest w stanie zminimalizować szkodliwy wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasz organizm. Dobry czyli jaki?

Co wiesz o smogu?

Odpowiedz na 11 pytań
Rozpocznij quiz

Oczyszczacze marki Sharp wyposażone zostały w system Plasmacluster, dzięki któremu powietrze oczyszczane jest z wykorzystaniem występujących naturalnie w naturze jonów dodatnich i ujemnych. Ta technologia oczyszczania powietrza usuwa 99 proc. rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Oznacza to, że usuwają z powietrza, a także mebli, tkanin i podłogi wszelkie nieczystości (jak np. zanieczyszczenia powietrza, pyły, odchody roztoczy, pyłki, nieprzyjemne zapachy). Oczyszczacze Sharp mają także filtr HEPA oraz filtr węglowy, który można wyczyścić samemu po pewnym czasie użytkowania.

Oczyszczacze marki Sharp wyposażone są w czujniki, które monitorują stan powietrza w domu i dbają o jego właściwą wilgotność, temperaturę oraz jakość. Dodatkowo wyłapują pył PM2,5, kurz, zarodniki pleśni czy pyłki i szybko się ich pozbywają z naszego otoczenia. Nad jakością powietrza w mieszkaniu czuwają czujniki (dla modelu KC-D): Przykry zapach, Kurz, Temperatura, Wilgotność, Dust monitor. W oczyszczaczach Sharp znajdziemy silniejszy niż średnia nadmuch, co oznacza, że czyszczą one powietrze szybko i sprawnie.

Nowością obecną w oczyszczaczach Sharp KC-G jest tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. Dzięki oczyszczaczowi pozbędziemy się także przykrych zapachów z otoczenia.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Kto i dlaczego znajduje się w największej grupie ryzyka chorób powodowanych przez zanieczyszczenia?
Kto i dlaczego znajduje się w największej grupie ryzyka chorób powodowanych przez zanieczyszczenia? TVN zdrowie
Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem:
jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu?
Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem: jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu? TVN zdrowie
Czy można pić wodę z kranu?
Oto gadżety oczyszczające i oszczędzające wodę
Czy można pić wodę z kranu? Oto gadżety oczyszczające i oszczędzające wodę Dzień Dobry TVN
Delikatna, oczyszczająca i pielęgnująca - pianka do mycia twarzy.
Jaką wybrać?
Delikatna, oczyszczająca i pielęgnująca - pianka do mycia twarzy. Jaką wybrać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego