Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak smog wpływa na Twoją skórę?

Jak smog wpływa na Twoją skórę?

Zainteresował Cię ten artykuł?
Kobieta stoi przed lustrem i ogląda swoją twarz.

Fot. Wavebreakmedia / Getty Images

Wszelkie zanieczyszczenia, z którymi mamy kontakt wpływają negatywnie na kondycję naszej skóry. Smog również przyczynia się do problemów skórnych. Za co dokładnie odpowiada i jak sobie pomóc?

Substancje chemiczne obecne w żywności, wodzie i powietrzu wpływają negatywnie na organizm. Jednak ich toksyczny wpływ widać także gołym okiem - świadczy o nim kondycja naszej skóry. Najczęściej mamy do czynienia z kurzem, spalinami oraz szczególnie groźnymi pyłami PM10 oraz PM2,5. W pyle znajduje się aż 150 różnych substancji, które negatywnie wpływają na stan skóry. Smog działa rakotwórczo, zaostrza przebieg astmy (lub nawet powoduje schorzenie), przyczynia się do częstszych infekcji (m. in. do zapaleń oskrzeli i płuc), zaostrza przebieg chorób układu krążenia, jednak na te choroby "pracuje" latami, a jego wpływ na skórę widać już po kilku dniach wystawiania się na jego oddziaływanie. 

Jak smog wpływa na stan skóry:

  • wysusza - związki chemiczne zawarte w pyle PM10 oraz PM2,5 niszczą barierę ochronną skóry i wysuszają ją;
  • zaostrza przebieg alergii - na smog również można mieć alergię. To nie jest żart - człowiek może uczulić się na związki chemiczne zawarte w smogu, a wtedy na skórze pojawi się pokrzywka. Zanieczyszczone powietrze zaostrza także przebieg innych alergii;
  • odpowiada za szorstką skórę - skóra gorzej oddycha, przez co nie może odpowiednio się zregenerować. W efekcie jest szorstka i niemiła w dotyku; 
  • pojawiają się ciemne plamy - najczęściej zogniskowane są na przedramionach i tylnych częściach dłoni oraz twarzy – ma to związek ze zwiększoną ekspozycją na dwutlenek azotu. Tego typu plamy oznaczają przedwczesne starzenie się skóry; 
  • powoduje podrażnienia - wysuszona skóra, z naruszoną barierą ochronną jest bardziej podatna na podrażnienia. 

Smog może powodować również nierówny koloryt skóry oraz pojawienie się przedwczesnych zmarszczek. Nie jest łatwo uniknąć wpływu smogu na skórę - o ile nasz układ oddechowy i układ krążenia możemy ochronić poprzez noszenie specjalnych masek, to jak pomóc skórze? Przede wszystkim trzeba ją codzienne myć, najlepiej płynem micelarnym, aby oczyścić ją z zanieczyszczeń. Wysuszona skóra potrzebuje silnego nawadniania od środka (mowa tu o piciu minimum 3 litrów wody dziennie) oraz nawilżania z zewnątrz. Warto wybrać w tym celu krem, który wzmocni barierę ochronną i będzie zawierał w swoim składzie witaminę E, wyciąg z aloesu, witaminę B, witaminę C, czy kwas hialuronowy.

Jeśli przebywamy na zewnątrz i stężenie pyłów jest wysokie to warto po powrocie do domu wziąć prysznic, aby zmyć z siebie toksyczne pyły. Jednak smog może czyhać na nas również w domu... Błędne koło? Tak, jeśli nie mamy oczyszczacza. Dobry oczyszczacz powietrza jest w stanie zminimalizować szkodliwy wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasz organizm. Dobry czyli jaki?

Co wiesz o smogu?

Odpowiedz na 11 pytań
Rozpocznij quiz

Oczyszczacze marki Sharp wyposażone zostały w system Plasmacluster, dzięki któremu powietrze oczyszczane jest z wykorzystaniem występujących naturalnie w naturze jonów dodatnich i ujemnych. Ta technologia oczyszczania powietrza usuwa 99 proc. rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Oznacza to, że usuwają z powietrza, a także mebli, tkanin i podłogi wszelkie nieczystości (jak np. zanieczyszczenia powietrza, pyły, odchody roztoczy, pyłki, nieprzyjemne zapachy). Oczyszczacze Sharp mają także filtr HEPA oraz filtr węglowy, który można wyczyścić samemu po pewnym czasie użytkowania. 

Oczyszczacze marki Sharp wyposażone są w czujniki, które monitorują stan powietrza w domu i dbają o jego właściwą wilgotność, temperaturę oraz jakość. Dodatkowo wyłapują pył PM2,5, kurz, zarodniki pleśni czy pyłki i szybko się ich pozbywają z naszego otoczenia. Nad jakością powietrza w mieszkaniu czuwają czujniki (dla modelu KC-D): Przykry zapach, Kurz, Temperatura, Wilgotność, Dust monitor. W oczyszczaczach Sharp znajdziemy silniejszy niż średnia nadmuch, co oznacza, że czyszczą one powietrze szybko i sprawnie.

Nowością obecną w oczyszczaczach Sharp KC-G jest tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. Dzięki oczyszczaczowi pozbędziemy się także przykrych zapachów z otoczenia.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Więcej na temat
Mapa smogu - jak sprawdzić, czy jesteśmy zagrożeni?
Mapa smogu - jak sprawdzić, czy jesteśmy zagrożeni?
Gdzie jest najwyższy poziom smogu? Dlaczego akurat tam?
Gdzie jest najwyższy poziom smogu? Dlaczego akurat tam?
Wiele polskich miast dusi się smogiem, które najbardziej?
Wiele polskich miast dusi się smogiem, które najbardziej?
Podaruj zdrowie, czyli dlaczego oczyszczacz powietrza jest i będzie najlepszym prezentem?
Podaruj zdrowie, czyli dlaczego oczyszczacz powietrza jest i będzie najlepszym prezentem?
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać? Materiał sponsorowany
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Przepisy na potrawy przygotowywane w programie 36,6 °C. Jak ograniczyć sól w diecie?
Przepisy na potrawy przygotowywane w programie 36,6 °C. Jak ograniczyć sól w diecie?
Błędy przy antybiotykoterapii – jakie popełniamy najczęściej?
Błędy przy antybiotykoterapii – jakie popełniamy najczęściej? Materiał sponsorowany
Ciśnieniomierz B2 Basic – co to jest walidacja kliniczna? 
Ciśnieniomierz B2 Basic – co to jest walidacja kliniczna?  Materiał sponsorowany
Czym są probiotyki i dlaczego warto je stosować?
Czym są probiotyki i dlaczego warto je stosować? Materiał sponsorowany