Czytasz: Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Zobacz film: Jak smog wpływa na nasze zdrowie. Źródło: 36,6

Smog nie jest zjawiskiem naturalnym - występuje na skutek połączenia zanieczyszczeń powietrza i niekorzystnych warunków pogodowych, jak zamglenie i brak wiatru.

O smogu zrobiło się bardzo głośno, gdy okazało się, że normy zanieczyszczonego powietrza nad Polską są niezwykle wysokie. Według Światowej Organizacji Zdrowia 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu znajdują się właśnie w Polsce. Najbardziej zanieczyszczonymi miastami są kolejno: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Godów, Kraków, Skawina i Nowy Sącz, Zabrze i Gliwice.

Zobacz film: Jak się zachowywać przy dużym stężeniu smogu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co zawiera smog i jaki ma to wpływ na człowieka?

To Cię zainteresuje

Zobacz jak zbudowana jest wątroba  Ile smogu zniosą nasze płuca? Odpowiedź w 36,6 °C w najbliższą sobotę Nowatorska metoda leczenia słuchu. Poznaj historię Ani, która dzięki symulatorowi pierwszy raz usłyszała dźwięki

Smog zawiera związki chemiczne oraz pyły, które połączone z wilgotnym powietrzem są czynnikami alergizującymi. Może wywołać astmę, powodować zaostrzenie zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową, a nawet paraliż układu krwionośnego. Zanieczyszczone powietrze może powodować także raka płuc. Według szacunków WHO w objętym badaniami 2010 roku z powodu raka płuc spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza zmarło na świecie 230 tys. Smog zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dzieci.

Jak działa smog po dostaniu się do naszego organizmu?

Smog dzieli się na małe i duże cząsteczki. Odkładają się one w drogach oddechowych i w zależności od miejsca, do którego dotarły powodują różne objawy. Drobne cząsteczki smogu ulegają wchłonięciu do krwiobiegu i mogą nawet uszkodzić wątrobę!

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Więcej na temat
Obawy związane ze szczepieniem dziecka
Czy szczepić dziecko przeciwko grypie?
Jak działają wkładki domaciczne?
Ile smogu zniosą nasze płuca? Odpowiedź w 36,6 °C w najbliższą sobotę
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test
Naturalny antybiotyk z tymianku, który przygotujesz w 5 minut. Idealny na jesień.
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować stan zdrowia?
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie