Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak skutecznie zwalczyć kurz?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak skutecznie zwalczyć kurz?

porządki

Fot.: Hero Images / Getty Images

Kurz to drobiny pyłów, ziemi, piasku, cząstek organicznych, roślinnych i zwierzęcych, np. jaja owadów, grzyby, pleśnie, roztocza. Na jego skład mamy wpływ my sami – tworzą go nasze włosy, złuszczony naskórek i włókna z ubrań. Nie bez znaczenia jest fakt posiadania zwierząt domowych – ich sierść, naskórek, mikroorganizmy zamieszkujące w ich sierści. Mieszkanie przy ruchliwej ulicy także sprzyja zanieczyszczeniom w domu. Aby zwalczyć kurz, należy zadbać o porządek, higienę, a także odpowiednie warunki w mieszkaniu.

Kurz w każdym mieszkaniu będzie miał inny skład. Jest niejako historią lokalu zapisaną właśnie w osiadającym kurzu. Przyniesione z dworu na butach pyłki i ziemia, nasze włosy i włókna z ubrań oraz mebli, sierść zwierząt, grzyby i pleśnie – skład kurzu naprawdę może być długi. Najgroźniejsze są jednak roztocza, a właściwie ich odchody, które odpowiadają za pojawienie się alergii. Kurz znajduje się wszędzie – na meblach, tkaninach, bibelotach, w książkach. Czy trudno się go pozbyć? Nie. Ale trzeba to zrobić rozsądnie.

Kurze należy ścierać przynajmniej raz na tydzień. Zasada jest prosta – ścieramy z góry na dół. Do sprzątania używamy przeznaczonych do tego ściereczek antyseptycznych oraz płynów (które często utrudniają ponowne osiadanie kurzu). Ważne, aby kurz przywierał do ściereczki, a nie unosił się w powietrze. Myjemy także rośliny, na których liściach znajduje się bardzo dużo zanieczyszczeń. Nie wystarczy spryskać roślin wodą, takie zachowanie tylko sprawi, że kurz oblepi ich liście, zatka pory, co w konsekwencji może doprowadzić do chorób.

Należy zadbać nie tylko o meble. Kurz, a więc i roztocza, znajduje się także w pościeli, kocach, kanapach, na dywanach, w zasłonach, na materacu, na którym śpimy. Przynajmniej raz na tydzień należy je uprać lub wytrzepać/odkurzyć. O czym należy pamiętać to to, że roztocza giną w wysokiej temperaturze, zatem pranie powinno przebiegać w wysokiej temperaturze lub za pomocą specjalnego programu w pralce.

Jednak sprzątanie to nie wszystko. Należy zadbać także o przestrzeń – ekspozycja bibelotów, obrazy, płótna, ciężkie zasłony, zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze oraz brak świeżego powietrza sprawiają, że kurzu i roztoczy w naszym mieszkaniu przybywa. Należy wietrzyć mieszkanie, odsłaniać okna, a książki lub bibeloty trzymać w zamkniętych szafkach. Dzięki temu łatwiej będzie nam walczyć z kurzem.

Oczyszczacz powietrza czy odkurzacz?

I jedno, i drugie jest pomocne w walce z kurzem. Pamiętajmy jednak, że kurz to nie tylko brud, ale i roztocza, czyli mikroskopijne organizmy, których odchody są odpowiedzialne za występowanie alergii.

Odkurzacze używane w naszych mieszkaniach, wprawdzie potrafią posprzątać brud znajdujący się na podłogach, jednak wyczyszczoną z kurzu powierzchnię dobrze na koniec przetrzeć mopem, zbierając kurz, który wzbił się w powietrze. Ponadto odkurzacz usunie tylko brud - w workach domowych odkurzaczy na próżno szukać roztoczy. Dlatego zakup oczyszczacza powietrza to doskonały pomysł i sposób na pozbycie się roztoczy, nieprzyjemnych zapachów, bakterii, kurzu, pleśni, grzybów i alergenów, a także nawilżenie powietrza. Co ważne urządzenia działa samo, bez ingerencji człowieka i może pracować przez całą dobę.

Aby skutecznie walczyć z kurzem warto nabyć profesjonalny oczyszczacz powietrza, wyposażony w filtr HEPA i z funkcją nawilżania powietrza. Szczególnie polecane są oczyszczacze firmy Sharp, wyposażone w Plasmacluster – technologię opatentowaną przez markę Sharp. Jony Plasmacluster natrafiając na unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. odchody roztoczy lub zarodniki pleśni) i substancje szkodliwe (np. dym papierosowy), tworzą skupiska otaczające szkodliwą materię i ją niszczą. 

Plasmacluster jest technologią, która bez naszego zaangażowania niszczy napotkane substancje, w tym odchody roztoczy powodujące reakcje alergiczne. Dzięki niej nie trzeba trzepać dywanów,  zasłon czy pluszowych maskotek ani prać pościeli w bardzo wysokiej temperaturze, która sprawia, że materiał szybko się niszczy - klastry jonowe docierają wszędzie bez problemu i bez naszego zaangażowania rozkładając alergizujące białka i powodując zmniejszenie lub brak reakcji układu immunologicznego. Plasmacluster może z powodzeniem zastępować np. kosztowne preparaty do spryskiwania tkanin.

Ponadto eliminują i rozkładają źródła przykrych zapachów, pozostawiając powietrze świeżym i czystym i co więcej skutecznie podnoszą poziom nawilżenia skóry. Badania kliniczne prowadzone przez instytuty naukowe w Polsce i zagranicą wykazały, że technologia Plasmacluster zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu czynników alergicznych (alergeny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) aż o 90% w ciągu godziny. 

Oczyszczacz powietrza

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KC-D40EUW

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
145
18
Polecamy
Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć?
Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć? TVN zdrowie
Gdzie w domu czają się roztocza kurzu domowego?
Gdzie w domu czają się roztocza kurzu domowego? TVN zdrowie
Zadbaj o jakość powietrza w home office
Zadbaj o jakość powietrza w home office Dzień Dobry TVN
Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania 
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania