Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak skutecznie zwalczyć kurz?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak skutecznie zwalczyć kurz?

porządki

Fot.: Hero Images / Getty Images

Kurz to drobiny pyłów, ziemi, piasku, cząstek organicznych, roślinnych i zwierzęcych, np. jaja owadów, grzyby, pleśnie, roztocza. Na jego skład mamy wpływ my sami – tworzą go nasze włosy, złuszczony naskórek i włókna z ubrań. Nie bez znaczenia jest fakt posiadania zwierząt domowych – ich sierść, naskórek, mikroorganizmy zamieszkujące w ich sierści. Mieszkanie przy ruchliwej ulicy także sprzyja zanieczyszczeniom w domu. Aby zwalczyć kurz, należy zadbać o porządek, higienę, a także odpowiednie warunki w mieszkaniu.

Kurz w każdym mieszkaniu będzie miał inny skład. Jest niejako historią lokalu zapisaną właśnie w osiadającym kurzu. Przyniesione z dworu na butach pyłki i ziemia, nasze włosy i włókna z ubrań oraz mebli, sierść zwierząt, grzyby i pleśnie – skład kurzu naprawdę może być długi. Najgroźniejsze są jednak roztocza, a właściwie ich odchody, które odpowiadają za pojawienie się alergii. Kurz znajduje się wszędzie – na meblach, tkaninach, bibelotach, w książkach. Czy trudno się go pozbyć? Nie. Ale trzeba to zrobić rozsądnie.

Kurze należy ścierać przynajmniej raz na tydzień. Zasada jest prosta – ścieramy z góry na dół. Do sprzątania używamy przeznaczonych do tego ściereczek antyseptycznych oraz płynów (które często utrudniają ponowne osiadanie kurzu). Ważne, aby kurz przywierał do ściereczki, a nie unosił się w powietrze. Myjemy także rośliny, na których liściach znajduje się bardzo dużo zanieczyszczeń. Nie wystarczy spryskać roślin wodą, takie zachowanie tylko sprawi, że kurz oblepi ich liście, zatka pory, co w konsekwencji może doprowadzić do chorób.

Należy zadbać nie tylko o meble. Kurz, a więc i roztocza, znajduje się także w pościeli, kocach, kanapach, na dywanach, w zasłonach, na materacu, na którym śpimy. Przynajmniej raz na tydzień należy je uprać lub wytrzepać/odkurzyć. O czym należy pamiętać to to, że roztocza giną w wysokiej temperaturze, zatem pranie powinno przebiegać w wysokiej temperaturze lub za pomocą specjalnego programu w pralce.

Jednak sprzątanie to nie wszystko. Należy zadbać także o przestrzeń – ekspozycja bibelotów, obrazy, płótna, ciężkie zasłony, zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze oraz brak świeżego powietrza sprawiają, że kurzu i roztoczy w naszym mieszkaniu przybywa. Należy wietrzyć mieszkanie, odsłaniać okna, a książki lub bibeloty trzymać w zamkniętych szafkach. Dzięki temu łatwiej będzie nam walczyć z kurzem.

Oczyszczacz powietrza czy odkurzacz?

I jedno, i drugie jest pomocne w walce z kurzem. Pamiętajmy jednak, że kurz to nie tylko brud, ale i roztocza, czyli mikroskopijne organizmy, których odchody są odpowiedzialne za występowanie alergii.

Odkurzacze używane w naszych mieszkaniach, wprawdzie potrafią posprzątać brud znajdujący się na podłogach, jednak wyczyszczoną z kurzu powierzchnię dobrze na koniec przetrzeć mopem, zbierając kurz, który wzbił się w powietrze. Ponadto odkurzacz usunie tylko brud - w workach domowych odkurzaczy na próżno szukać roztoczy. Dlatego zakup oczyszczacza powietrza to doskonały pomysł i sposób na pozbycie się roztoczy, nieprzyjemnych zapachów, bakterii, kurzu, pleśni, grzybów i alergenów, a także nawilżenie powietrza. Co ważne urządzenia działa samo, bez ingerencji człowieka i może pracować przez całą dobę.

Aby skutecznie walczyć z kurzem warto nabyć profesjonalny oczyszczacz powietrza, wyposażony w filtr HEPA i z funkcją nawilżania powietrza. Szczególnie polecane są oczyszczacze firmy Sharp, wyposażone w Plasmacluster – technologię opatentowaną przez markę Sharp. Jony Plasmacluster natrafiając na unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. odchody roztoczy lub zarodniki pleśni) i substancje szkodliwe (np. dym papierosowy), tworzą skupiska otaczające szkodliwą materię i ją niszczą. 

Plasmacluster jest technologią, która bez naszego zaangażowania niszczy napotkane substancje, w tym odchody roztoczy powodujące reakcje alergiczne. Dzięki niej nie trzeba trzepać dywanów,  zasłon czy pluszowych maskotek ani prać pościeli w bardzo wysokiej temperaturze, która sprawia, że materiał szybko się niszczy - klastry jonowe docierają wszędzie bez problemu i bez naszego zaangażowania rozkładając alergizujące białka i powodując zmniejszenie lub brak reakcji układu immunologicznego. Plasmacluster może z powodzeniem zastępować np. kosztowne preparaty do spryskiwania tkanin.

Ponadto eliminują i rozkładają źródła przykrych zapachów, pozostawiając powietrze świeżym i czystym i co więcej skutecznie podnoszą poziom nawilżenia skóry. Badania kliniczne prowadzone przez instytuty naukowe w Polsce i zagranicą wykazały, że technologia Plasmacluster zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu czynników alergicznych (alergeny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) aż o 90% w ciągu godziny. 

Oczyszczacz powietrza

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KC-D40EUW

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
145
18
Polecamy
Gdzie w domu czają się roztocza kurzu domowego?
Gdzie w domu czają się roztocza kurzu domowego? TVN zdrowie
Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć?
Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć? TVN zdrowie
Jak używać orzechów do prania?
Czy można zastąpić nimi proszek?
Jak używać orzechów do prania? Czy można zastąpić nimi proszek? Dzień Dobry TVN
Ile proszku wsypać do pralki?
Sposoby na skuteczne pranie
Ile proszku wsypać do pralki? Sposoby na skuteczne pranie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego