Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak siemię lniane wpływa na urodę i zdrowie?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak siemię lniane wpływa na urodę i zdrowie?

Getty Images

Ma rewelacyjny wpływ na skórę, ale spożywając go regularnie cały twój organizm będzie wdzięczny. Siemię lniane to rozwiązanie na wiele urodowych i zdrowotnych problemów.

Czym jest siemię lniane?

Siemię lniane to nic innego niż małe nasiona lnu. I choć roślinę tę wykorzystuje się na wiele sposobów (przemysł włókienniczy, spożywczy, kosmetyczny czy medyczny), już od czasów starożytnych doceniano jej właściwości zdrowotne oraz pielęgnacyjne. A wszystko to ze względu na ogromną ilość składników odżywczych, które się w nim znajdują.

Dlaczego warto spożywać siemię lniane?

Nasiona lnu zawierają w sobie przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3, które potrzebne są do budowy tkanki mózgowej, wspomagają układ krążenia, łagodzą stany zapalne, mają wpływ na syntezę hormonów oraz przemianę materii. Kwasy te są też strukturalnym składnikiem naszej skóry. Odpowiadają za stan zdrowia błon komórkowych. Warto wiedzieć, że zdrowa błona komórkowa sprawia, że mamy elastyczną, nawilżoną i miękką w dotyku, pozbawioną zmarszczek skórę.

Przeczytaj też: Len mielony – właściwości nasion lnu a odchudzanie

Siemię lniane to również fitoestrogeny, zwane inaczej hormonami roślinnymi. W nasionach lnu występują pod postacią steroli. Dodajmy, że w nasionach lnu pojawia się cała grupa fitoestrogenów, nazywana lignany. Dlaczego związki te są dla nas ważne? A chociażby dlatego, że blokują one receptory estrogenowe, chroniąc w ten sposób organizm przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo regulują układ hormonalny i krążenia, co z kolei zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę, chorobę wieńcową oraz nowotwory jajników i piersi.

Co ciekawe, fitohormony możemy znaleźć w składzie preparatów do ujędrniania biustu lub w preparatach modelujących owal twarzy. Mogą one działać też leczniczo na skórę trądzikową i wpływać na redukcję zmian zapalnych. W preparatach kosmetycznych fitohormony często występują w obecności witamin, enzymów i białek - składników które również mają działanie nawilżające, odżywcze i regenerujące skórę. Bardzo często w recepturach kosmetycznych pojawiają się one w połączeniu z flawonami, które wzmacniają dodatkowo ich działanie antyoksydacyjne. Roślinne hormony zalecane są też kobietom w okresie menopauzy, ponieważ pod ich wpływem poszerzają się naczynia krwionośne, a tym samym poprawia się ukrwienie skóry, która staje się bardziej nawilżona i napięta.

Przeczytaj też: Menopauza - czym jest? Jak pomóc kobiecie w okresie menopauzy?

Mówiąc o siemieniu lnianym nie można pominąć również błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego. Składnik ten przyspiesza perystaltykę jelit, dzięki czemu reguluje pracę przewodu pokarmowego - pomaga w wypróżnianiu, zapobiega biegunkom i zaparciom. Błonnik wiąże się w jelicie cienkim, dzięki czemu pomaga oczyścić organizm z toksycznych produktów przemiany materii i metali ciężkich. Rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego stanowią także pożywkę do rozwoju pożytecznych bakterii w jelitach.

Jaki jeszcze element siemienia lnianego ma na nas zbawienny wpływ? Bez wątpienia śluzy roślinne. Są one bowiem cennym składnikiem dietetycznym, ponieważ po połączeniu się z wodą zwiększają swoją objętość, nawet kilkakrotnie. Sprzyja to odchudzaniu - treść żołądka powiększa się , pojawia się uczucie sytości, dzięki czemu ochota na podjadanie znacznie się zmniejsza. Śluzy roślinne mają działanie osłaniające i powlekające. Łagodzą podrażnienia przewodu pokarmowego, chroniąc ściany żołądka. Ich właściwości wykorzystywane są podczas kuracji antybiotykowych.

Jak korzystać z siemienia lnianego?

Nasionka lnu można dodawać do jedzenia, rozpuszczać w wodzie i spożywać w formie „napoju”, a także dokładać do składów domowej roboty kosmetyków. Która opcja dla urody i zdrowia jest najlepsza? My polecamy skorzystać z każdej po trochę. Siemię lniane możesz dodawać do ciast czy sałatek (nie daje żadnego smaku), a także pić około 30 minut przed posiłkiem rano i wieczorem. Mieszanka ta ma galaretowatą konsystencję i jest bezsmakowa. Aby łatwiej było ją wypić możesz dodać syropy owocowego. Gwarantujemy, że już po miesiącu zobaczysz efekty, które cię zaskoczą (między innymi mniej przetłuszczające się włosy, wiele tak zwanych baby hair, gładszą i świetlistą cerę, a także… kilka kilo mniej).

Przeczytaj też: Siemię lniane - właściwości lecznicze. Jak przygotować i pić siemię?

A co z kosmetykami? One dodatkowo podkreślą działanie spożywanego siemienia. Jak je przygotować? Kilka przepisów zdradziła nam nasza ekspertka – kosmetolog, Milena Janik.

Ziarna zalane wodą uwalniają żelową substancję, a przecedzony przez sito żel nadaje się jako:

MASKA DO WŁOSÓW

  • nałóż żel na włosy
  • przykryj głowę foliowym czepkiem na około 30 minut
  • po upływie czasu zmyj maskę i osusz ręcznikiem włosy

MASKA DO RĄK I PAZNOKCI

  • wlej żel do miseczki
  • mocz dłonie przed 15-20 minut

MASKA DO TWARZY

  • zmieszaj 1 łyżkę żelu z 1 łyżką miodu
  • mieszankę nałóż na twarz na 15-20 minut
  • po upływie czasu zmyj ciepłą wodą

Więcej przepisów na maseczkę i peeling z użyciem siemienia lnianego znajdziesz w poniższym materiale.

Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
98
10
Polecamy
Jak stosować glinkę zieloną?
Właściwości, efekty
Jak stosować glinkę zieloną? Właściwości, efekty Dzień Dobry TVN
Filtry przeciwsłoneczne naturalne i chemiczne.
Jakie stosować?
Filtry przeciwsłoneczne naturalne i chemiczne. Jakie stosować? Dzień Dobry TVN
Właściwości lecznicze i sposób przygotowania siemienia lnianego
Właściwości lecznicze i sposób przygotowania siemienia lnianego TVN zdrowie
Siemię lniane - właściwości odchudzające i inne.
Jak przygotować napar z siemienia lnianego na odchudzanie?
Siemię lniane - właściwości odchudzające i inne. Jak przygotować napar z siemienia lnianego na odchudzanie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?