Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Czy jest to w ogóle możliwe?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Czy jest to w ogóle możliwe?

test-ciążowy

Fot.: Rido / stock.adobe.com

Pierwsze dni ciąży trudno rozpoznać. Tak naprawdę nawet ginekolog może potwierdzić ciążę dopiero w 5. tygodniu na podstawie badania USG. Kobiety planujące ciążę powinny się odpowiednio do niej przygotować.

Pierwsze dni ciąży są ciężkie do rozpoznania. Jest ono możliwe głównie u kobiet stosujących rzetelną samoobserwację, czyli metodę regularnego pomiaru temperatury. W pozostałych przypadkach pierwsze objawy związane z ciążą pojawiają się dużo później. Większość kobiet orientuje się, że jest w ciąży, dopiero miedzy 4. a 6. tygodniem ciąży. Na tym etapie zostaje ona najczęściej rozpoznana.

Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży?

Kobiety planujące ciążę baczniej obserwują swoje ciało. Pozwala im to wcześniej zauważyć zmiany świadczące o ciąży. Szczególnie dotyczy to kobiet prowadzących tzw. naturalne planowanie rodziny i codzienne pomiary temperatury ciała. Jeśli doszło do zapłodnienia, kobieta zauważy, że kształt wykresu jest inny niż we wcześniejszych cyklach. Temperatura nie spada, tylko utrzymuje się cały czas na podwyższonym poziomie.

U kobiety, która zaszła w ciążę, w spodziewanym czasie nie pojawia się krwawienie cykliczne. Nie jest to jednak objaw występujący zawsze. Niekiedy w pierwszych tygodniach ciąży mogą wystąpić krwawienia z dróg rodnych. Nie są tak intensywne jak krwawienia miesiączkowe, jednak mogą być mylnie odebrane jako miesiączka. Po zapłodnieniu, mniej więcej po 7–10 dniach, dochodzi do implantacji, czyli zagnieżdżenia zarodka w ścianie macicy. Często pojawia się wtedy tzw. krwawienie implantacyjne wynikające z naruszenia drobnych naczyń błony śluzowej macicy.

Jakie są pierwsze objawy ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Źródło: 36,6.

Aby rozpoznać ciążę w warunkach domowych, można wykonać test ciążowy. Jest on szeroko dostępny w aptekach. Polega na wykryciu w moczu gonadotropiny łożyskowej, czyli hormonu charakterystycznego dla ciąży. Niestety nie jest on wykrywany w pierwszych dniach po zapłodnieniu, choć na większości opakowań można znaleźć stwierdzenie, że test pozwala wykryć ciążę już w 10. dniu od zapłodnienia. Najczęściej wiarygodny wynik można uzyskać dopiero po tygodniu od pierwszego dnia spodziewanej miesiączki.

Początkowe objawy ciąży

Po zagnieżdżeniu się zarodka zaczyna rosnąć w organizmie poziom hormonów odpowiedzialnych za podtrzymanie ciąży i jej prawidłowy rozwój. Pierwsze objawy ciąży to brak miesiączki i dodatni wynik testu ciążowego. Wczesna ciąża daje objawy o różnym stopniu nasilenia. Nie pojawiają się one jednak od razu w pierwszych dniach po zapłodnieniu, choć kobieta może odczuwać zaburzenia związane z utrzymującym się wyższym poziomem progesteronu w organizmie.

Do objawów wczesnej ciąży zalicza się:

  • częstsze oddawanie moczu, co jest konsekwencją działania progesteronu, wywołującego relaksacyjny wpływ na mięśniówkę gładką m.in. moczowodów. Na późniejszych etapach ciąży jest to objaw związany z uciskiem macicy na pęcherz moczowy;
  • osłabienie, senność;
  • zawroty głowy, szczególnie podczas nagłych zmian pozycji ciała;
  • zaburzenia nastroju polegające na skrajnych zmianach samopoczucia, wynikające ze zmian hormonalnych;
  • poranne mdłości, a nawet wymioty, najczęściej pojawiające się dopiero w połowie I trymestru;
  • zgaga wynikająca z relaksacyjnego działania progesteronu na zwieracz dolny przełyku, a w późniejszych etapach ciąży ze wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego;
  • osłabienie organizmu mogące objawiać się osłabieniem włosów i paznokci, a także większą podatnością na infekcje;
  • nabrzmienie i bolesność piesi;
  • zatrzymanie wody w organizmie;
  • nadwrażliwość na zapachy;
  • niechęć do niektórych pokarmów i zachcianki na niektóre produkty;
  • czasami naturalny wstręt do używek, np. alkoholu.

Pierwsze dni ciąży – o czym powinna pomyśleć przyszła mama?

Jeśli kobieta planuje ciążę, zdecydowanie łatwiej jest jej przygotować organizm do tego stanu. Co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą powinno się rozpocząć suplementację kwasu foliowego.

Warto już przed ciążą zadbać o odpowiednie nawyki żywieniowe. Prawidłowa masa ciała to podstawa do profilaktyki wielu chorób wikłających ciążę. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą powodować problemy już w pierwszych tygodniach ciąży.

Planując ciążę, kobieta powinna zadbać o komfort fizyczny i psychiczny organizmu, czyli zwolnić tempo życia. Stres, niedobór snu, przemęczenie wpływają niekorzystnie nie tylko na rozwój ciąży, ale też na szansę poczęcia dziecka. W pierwszych dniach ciąży kobieta powinna unikać gorących kąpieli, jacuzzi, sauny i długiego opalania.

We wczesnej ciąży kobieta powinna prowadzić regularny tryb życia, co oznacza odpowiednio zbilansowaną dietę, unikanie używek, niestosowanie leków zagrażających ciąży. Warto już przed ciążą udać się do stomatologa, by skontrolował stan uzębienia i zlikwidował potencjalne źródła zakażeń. W ciąży zwiększa się tendencja do występowania próchnicy, krwawienia z dziąseł, odsłaniania szyjek zębowych. Jeśli więc kobiecie nie udało się zadbać o zęby przed zajściem w ciążę, w pierwszych tygodniach powinna zgłosić się do stomatologa. Istotne jest oczywiście powiadomienie go o spodziewaniu się dziecka. Ciąża wpływa na dobór terapii.

Najpóźniej w 10. tygodniu ciąży przyszła mama powinna odbyć pierwszą wizytę u ginekologa.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
1
Polecamy
Początki ciąży - objawy
Początki ciąży - objawy Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać pierwsze objawy zapłodnienia?
Przebieg procesu zapłodnienia, długość jego trwania
Jak rozpoznać pierwsze objawy zapłodnienia? Przebieg procesu zapłodnienia, długość jego trwania Dzień Dobry TVN
Czym charakteryzuje się pierwszy tydzień ciąży, czyli trzeci tydzień kalendarzowy?
Czym charakteryzuje się pierwszy tydzień ciąży, czyli trzeci tydzień kalendarzowy? TVN zdrowie
Objawy ciąży – co świadczy o zapłodnieniu i kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?
Objawy ciąży – co świadczy o zapłodnieniu i kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty