Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak prezentuje się mapa smogowa Polski i Europy?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak prezentuje się mapa smogowa Polski i Europy?

smog

Fot. Imgorthand / Getty Images

Mapa smogowa Europy opracowana została przez Europejską Agencję Środowiska. Można z niej wyczytać, że Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej. Informacji na temat zanieczyszczenia powietrza w kraju dostarcza Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Pojęcie smog wywodzi się z języka angielskiego i powstało ze zbitki dwóch słów: smoke (dym) i fog (mgła). Smog to nic innego jak związki chemiczne, pyły i wilgotne powietrze. Jest obecnie powszechnie występującym zjawiskiem, dlatego opracowana została specjalna mapa smogowa, która informuje o stopniu zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych regionach Polski i Europy.

Co to jest mapa smogowa?

Zanieczyszczenie powietrza w postaci smogu uważane jest za konsekwencję postępującej globalizacji i szkodliwego wpływu człowieka na środowisko. To obecnie powszechne zjawisko stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet ludzkiego życia. Dlatego też, aby informować społeczeństwo o stopniu zanieczyszczenia powietrza, powstała specjalna mapa smogowa.

Jest ona opracowywana na podstawie danych pochodzących z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dostępna jest w internecie, a w sytuacji wzmożonych alarmów smogowych prezentowana bywa podczas programów z prognozą pogody. Ze względu na rosnący problem smogu w Polsce powstały nawet specjalne aplikacje na telefon informujące o stopniu zanieczyszczenia powietrza.

Polecamy: Czy smog występuje tylko zimą? Co to jest smog wtórny?

Co powoduje zanieczyszczone powietrze? Skąd w ogóle wziął się problem smogu? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Co to jest smog? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak czytać mapę smogową?

Na mapie różnymi kolorami zaznaczone są wyniki pomiarów stężenia m.in. pyłu PM10, pyłu PM2,5 i benzenu:

1. Kolor ciemnozielony

Stan powietrza: bardzo dobry.

Opis: niewielkie zanieczyszczenie (lub jego brak), które nie stanowi zagrożenia dla zdrowia; warunki bardzo sprzyjające do wszelkiej aktywności na wolnym powietrzu.

Stężenie pyłu PM10 (w µg/m3): 0-21

Stężenie pyłu PM2,5 (w µg/m3): 0-13

Stężenie benzenu (w µg/m3): 0-6

2. Kolor jasnozielony

Stan powietrza: dobry.

Opis: jakość powietrza zadowalająca; zanieczyszczenie powoduje niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia; można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać bez ograniczeń dowolną aktywność.

Stężenie pyłu PM10 (w µg/m3): 21-61

Stężenie pyłu PM2,5 (w µg/m3): 13-37

Stężenie benzenu (w µg/m3): 6-11

3. Kolor żółty

Stan powietrza: umiarkowany.

Opis: jakość powietrza dopuszczalna, akceptowalna, zanieczyszczenie jest umiarkowanie szkodliwe w przypadku osób niezwykle na nie wrażliwych, w tym dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży i małych dzieci; warunki umiarkowane do aktywności na wolnym powietrzu.

Stężenie pyłu PM10 (w µg/m3): 61-101

Stężenie pyłu PM2,5 (w µg/m3): 37-61

Stężenie benzenu (w µg/m3): 11-16

4. Kolor pomarańczowy

Stan powietrza: dostateczny.

Opis: zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia i może mieć negatywne skutki zdrowotne; należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli wymaga ona długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Stężenie pyłu PM10 (w µg/m3): 101-141

Stężenie pyłu PM2,5 (w µg/m3): 61-85

Stężenie benzenu (w µg/m3): 16-21

5. Kolor czerwony

Stan powietrza: zły.

Opis: wartość niezdrowa, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu, a pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu.

Stężenie pyłu PM10 (w µg/m3): 141-201

Stężenie pyłu PM2,5 (w µg/m3): 85-121

Stężenie benzenu (w µg/m3): 21-51

6. Kolor czarny

Stan powietrza: bardzo zły.

Opis: wartość bardzo niezdrowa, niebezpieczeństwo poważniejszych skutków zdrowotnych; osoby szczególnie wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum; odradzane są wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz.

Stężenie pyłu PM10 (w µg/m3): > 201

Stężenie pyłu PM2,5 (w µg/m3): > 121

Stężenie benzenu (w µg/m3): > 51

Jak się zachować przy bardzo dużym stężeniu smogu? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak się zachowywać przy dużym stężeniu smogu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak prezentuje się mapa smogowa Polski?

Mapa smogowa Polski aktualizowana jest na bieżąco na podstawie danych pozyskanych ze stacji pomiarowych, które znajdują się w miastach liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Na terenie Polski istnieje 305 takich stacji.

Występowanie smogu determinowane jest warunkami pogodowymi. Dlatego porą zimową jakość powietrza jest najgorsza. W tym czasie w większości województw odnotowuje się znacznie podwyższone normy. Problem ten dotyczy zwłaszcza województwa śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i dolnośląskiego, a także opolskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego i mazowieckiego. Na początku ubiegłego roku w południowej Polsce wystąpiło rekordowo wysokie zanieczyszczenie powietrza – normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone o ponad 3000%. Na podstawie bieżących danych pomiarowych (stan z 14 maja 2018 roku) w całym kraju zanotowano bardzo dobre lub dobre pomiary zanieczyszczeń powietrza.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z końca 2016 roku, opracowanego na podstawie danych zebranych przez Europejską Agencję Środowiska, aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Wśród nich wymienia się m.in.: Żywiec, Pszczynę, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Suchą Beskidzką, Kraków, Katowice, Nowy Sącz, Wadowice, Zduńską Wolę, Gliwice i Sosnowiec.

Polecamy: Dzieci i kobiety w ciąży są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu

Jak walczyć ze smogiem? Jak możemy sobie pomóc? Czy warto kupować maski antysmogowe? Jeśli tak, to jakie wybrać? Sprawdź:

Zobacz film: Czy warto kupić maskę antysmogową? Źródło: X-Bank Gallery

Jak prezentuje się mapa smogowa Europy?

Fatalna jakość powietrza w Polsce to niemalże standard, a kraj plasuje się w europejskiej czołówce rankingów państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Na podstawie rocznego sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska „Jakość powietrza w Europie” z 2017 roku Estonia, Finlandia, Islandia i Irlandia to państwa, w których stężenia pyłu były najmniejsze.

W krajach Unii Europejskiej poziomy informowania o smogu (PM10) są dużo niższe niż w Polsce. Dla przykładu w Szwajcarii wynosi on 75, w Wielkiej Brytanii 101, we Włoszech, Macedonii i Finlandii 50, podczas gdy w Polsce jest to 200 μg/m3.

Mapa smogowa Europy, znana jako Europejski wskaźnik jakości powietrza (z ang. European Air Quality Index), to nowy serwis internetowy Europejskiej Agencji Środowiska i Komisji Europejskiej dostarczający aktualne informacje na temat jakości powietrza w oparciu o pomiary pochodzące z ponad 2000 stacji w Europie. Oprócz bieżących danych mapa posiada też dostęp do grafiki przedstawiającej sytuację z ostatnich 100 dni, przegląd średniego rocznego zanieczyszczenia i wywołanych przez nie przedwczesnych zgonów.

Bibliografia:

1. Treder M., Smog zagrożeniem bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce, „Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego”, 2017, 11(1), s. 190-204.

2. Magiera A., Balcerzak B., Różnice w informowaniu o zanieczyszczeniu powietrza w Krakowie w sezonie grzewczym i poza nim przez prasę lokalną wydaną w latach 2009–2013, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu”, 2015, 2(43), s. 81-88.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
3
Polecamy
Kto zanieczyszcza powietrze? Przemysł i transport - jak wpływają na smog?
Kto zanieczyszcza powietrze? Przemysł i transport - jak wpływają na smog? TVN zdrowie
Gdzie jest najwyższy poziom smogu?
Dlaczego akurat tam?
Gdzie jest najwyższy poziom smogu? Dlaczego akurat tam? TVN zdrowie
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz?
Jak smog wpływa na zdrowie?
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz? Jak smog wpływa na zdrowie? Dzień Dobry TVN
Zimą szkodzą nam nie tylko wirusy, ale także smog.
Jak się przed nim chronić? 
Zimą szkodzą nam nie tylko wirusy, ale także smog. Jak się przed nim chronić?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty