Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak prawidłowo używać oczyszczacza powietrza?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak prawidłowo używać oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacz powietrza

Fot: ByoungJoo / gettyimages.com

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które cieszą się dużą popularnością. Pomagają zneutralizować szkodliwe działanie smogu, a także wyeliminować z powietrza alergeny czy groźne dla naszego zdrowia bakterie i wirusy. Jak maksymalnie wykorzystać zalety tego urządzenia? 

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które filtruje i oczyszcza powietrze. Dzięki specjalnym filtrom usuwa z niego alergeny, a także wirusy i bakterie, które mogą przyczynić się do rozwoju infekcji. Dobrej jakości urządzenia, np. marki Sharp, posiadają technologię Plasmacluster, która do oczyszczania wykorzystuje jony, które naturalnie występują w powietrzu. Dzięki temu usuwają one z powietrza aż 99,9 proc. alergenów i wirusów (także tych odpowiedzialnych za rozwój grypy). Jony wytwarzane przez oczyszczacz powietrza skutecznie rozprawiają się także z kurzem, którego zawsze jest pełno. Dlaczego? Winę za powstawanie kurzu ponoszą suche powietrze i urządzenia elektryczne, które znajdują się w domu. Kurz powstaje w wyniku zjawiska elektrostatyki, czyli naelektryzowania pojedynczych cząsteczek. Aby zminimalizować szkodliwość tego zjawiska warto zaopatrzyć się w urządzenie, które nie tylko pozbędzie się kurzu z mieszkania czy domu, ale także zadba o właściwe nawilżenie powietrza.  

Wszystkie te wymagania spełniają urządzenia marki Sharp. Najnowsze oczyszczacze posiadają sześć czujników, które reagują na kurz i smog, temperaturę, brzydkie zapachy (np. dym papierosowy), ruch, światło oraz wilgoć. Przykładem takiego urządzenia jest model KC-G60EUW.

Wszystkie urządzenia marki Sharp posiadają także filtry HEPA, filtr z aktywnym węglem i żelem krzemionkowym, który został wzbogacony nieorganicznym sorbentem.

Gdzie postawić oczyszczacz?

Mimo że oczyszczacze powietrza bardzo skutecznie poprawiają jakość powietrza, którym oddychamy w naszych domach to, aby urządzenie pracowało jak najlepiej trzeba pamiętać o kilku zasadach.

  • Po pierwsze urządzenie może pracować tylko w jednym pomieszczeniu, najlepiej małym. Kupienie jednego oczyszczacza na całe mieszkanie czy dom to zdecydowanie za mało. Jeśli zależy nam na poprawie jakości i czystości powietrza w całym domu warto pomyśleć o zakupie kilku oczyszczaczy powietrza. Większość urządzeń pracuje najlepiej na przestrzeni, która waha się od 15-30 metrów kwadratowych
  • Po drugie oczyszczacz powinien znajdować się w pomieszczeniu, w którym nie ma zbyt wielu - zwłaszcza dużych - mebli. Mogą one zaburzyć cyrkulację powietrza, a to także wpływa na wydajność urządzenia.
  • Po trzecie oczyszczacz najlepiej ustawić blisko okna. To właśnie przez nie do mieszkania dostaje się najwięcej zanieczyszczeń. Urządzenie, które stoi blisko okna może je od razu wyłapać i zneutralizować.
  • Po czwarte warto zamykać drzwi w pomieszczeniu, w którym pracuje urządzenie. Dzięki temu oczyszczacz pracuje wydajniej.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że każde mieszkanie jest inne, ma inny rozkład, inne rozmieszczenie okien i inną wentylację. Wszystkie te czynniki mają wpływ na działanie urządzenia.

Jak czyścić oczyszczacz?

Nawet prawidłowe ustawienie urządzenia nie poprawi jakości powietrza, jeśli oczyszczacz nie będzie właściwie czyszczony. Dzięki właściwej konserwacji urządzenie będzie działało nie tylko dłużej, ale przede wszystkim wydajniej. Jak dbać o oczyszczacz? Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów. Niektóre można przepłukać pod bieżącą wodą, inne odkurzyć. Nie można zapominać o regularnej wymianie filtrów. Dokładnego czyszczenia wymagają także niewymienne filtry wodne, na których zbiera się kamień. Do ich umycia można użyć zalecanych przez producenta detergentów lub sięgnąć po bardziej naturalne metody. Kamień bez trudu usunie ocet lub kwasek cytrynowy.  

Zobacz także: Jak dbać o oczyszczacz powietrza?

Sharp - nowa belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
3
Polecamy
Nie daj się jesiennej wilgoci.
Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu
Nie daj się jesiennej wilgoci. Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu TVN zdrowie
Masz uczulenie na kurz?
Sprawdź, jak skutecznie z nim walczyć!
Masz uczulenie na kurz? Sprawdź, jak skutecznie z nim walczyć! TVN zdrowie
Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
Piec gazowy – jakie są rodzaje i na co zwracać uwagę przy wyborze?
Piec gazowy – jakie są rodzaje i na co zwracać uwagę przy wyborze? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?