Polub nas na Facebooku
Czytasz: "Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
menu
Polub nas na Facebooku

"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko

Getty Images

Przewijanie malucha wydaje się czynnością całkiem prostą. Okazuje się jednak, że podczas jej wykonywania można popełnić kilka błędów. W jaki więc sposób powinno zmieniać się pieluszkę? Na to pytanie odpowiedziała nam fizjoterapeutka dziecięca - Rita Calderaro-Poczmańska. 

Zmiana pieluszki wydaje się czynnością prostą i nieskomplikowaną. Oczywiście może ona nieco przerażać świeżo-upieczonych rodziców, niemniej prawdopodobnie większość ludzi wykonuje ją intuicyjnie. Czy można popełnić błędy podczas jej wykonywania? Okazuje się, że tak.

Najczęstszym błędem, jaki popełniają rodzice, jest podnoszenie nóżek do góry. […] Nie jest to sposób idealny dla naszego dziecka. Dużo lepiej zamienić to na system rotacyjny – tłumaczy Rita Calderaro-Poczmańska, fizjoterapeutka dziecięca.

Jak prawidłowo założyć dziecku pieluchę?

Czy czytając wypowiedź naszej ekspertki, zobaczyłaś siebie w akcji? Cóż, prawdopodobnie nie ty jedna. Jak zatem skorygować swoje błędy? Fizjoterapeutka w specjalnie nagranym dla nas materiale wideo opowiedziała, jak wykonać tę czynność krok po kroku.

Od czego warto zacząć? Od rozłożenia pieluszki. Następnie należy złapać malucha za krocze, położyć kciuk pod udo i przekręcić dziecko na bok. Następnie powinno się podsunąć pieluszkę. Co dalej? W kolejnych krokach „odkładamy” pupę pociechy i zamieniamy ręce. Jeśli pojawi się taka potrzeba, popraw pieluchę, a potem ją zapnij.

Przeczytaj też: Szerokie pieluchowanie – na czym polega i kiedy należy je stosować? Rola w terapii dysplazji stawów biodrowych

A co zrobić, gdy zawartość starej pieluszki wypłynie na plecy dziecka? Dzięki temu systemowi przewijania, można bez problemu wyczyścić jego plecy. Dlaczego jeszcze przedstawiona technika jest dobrym rozwiązaniem?

Stosując tę metodę nie zmieniamy napięcia mięśniowego, nie zmieniamy środka ciężkości w inne miejsce. Dzięki temu, że kulamy na boki malucha, pokazujemy mu prawidłowy wzorzec ruchowy do przekręcania się – tłumaczy fizjoterapeutka.

Kim jest Rita Calderaro-Poczmańska?

Nasza ekspertka od ponad 10 lat zajmuje się rehabilitacją dziecięcą. Rita jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji dzieci i niemowląt w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Jest również certyfikowanym terapeutą i diagnostą integracji sensorycznej (SI). Chętnie bierze udział w akcjach edukacyjnych jako ekspert (M jak Mama, projekt „Wychowaj małego profesora” Polpharmy).

Przeczytaj też: Fizjoterapia – co to jest? Jakie zabiegi się w niej stosuje?

Źródło: Zdrowie

Czym kierować się przy wyborze pieluszki dla dziecka?

Jakie mamy możliwości? Na rynku znajduje się wiele rodzajów, ale przede wszystkim możemy podzielić ja na jednorazowe i wielorazowego użytku. Które są lepszą opcją? Decyzję pozostawiamy tobie. Większość mam decyduje się jednak na pierwsze rozwiązanie, ze względu na wygodę i oszczędność czasu. Czym jeszcze można kierować się przy wyborze pieluchy? Dobra pieluszka to taka, która jest chłonna, nie powoduje odparzeń i pozwala skórze malucha oddychać. Istotne jest także zwrócenie uwagi na jej zapięcie – wielu rodziców ceni sobie rzepy, które łatwo się zapina i dopasowuje do obwodu małego brzuszka.

Przeczytaj też: Pieluszkowe zapalenie skóry: objawy, domowe sposoby, leczenie oraz profilaktyka

Jak pielęgnować skórę niemowlaka, kiedy nosi pieluszkę?

Nawet najlepsze jakościowo pieluszki mogą powodować podrażnienia skóry. Odparzeniem spotykanym najczęściej wśród niemowląt jest pieluszkowe zapalenie skóry, charakterystyczne dla pierwszego roku życia dziecka. Pojawia się ono w miejscu przylegania pieluszki do skóry. Jak można pielęgnować i leczyć takie podrażnienia?

Odparzenia u niemowląt charakteryzują się zaczerwienieniem i obrzękiem skóry. Zdarza się, że występują również dodatkowe krostki czy grudki, które świadczą o nadkażeniu drożdżakami bądź bakteriami. Po wystąpieniu odparzenia u noworodka czy niemowlęcia można zastosować maści i kremy zawierające cynk. Warto też umożliwić dziecku przez pewien czas spanie bez pieluchy, by zapewnić odparzeniu dostęp powietrza. Pamiętaj też, że takie zmiany warto przemyć ciepłą woda z mydłem lub rumiankiem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
127
7
Polecamy
Jak prawidłowo podnieść i położyć dziecko?
Zapytaliśmy eksperta
Jak prawidłowo podnieść i położyć dziecko? Zapytaliśmy eksperta TVN zdrowie
3 cenne wskazówki, które dostaliśmy od dziecięcej fizjoterapeutki
3 cenne wskazówki, które dostaliśmy od dziecięcej fizjoterapeutki TVN zdrowie
Nocne życie dzieci, czyli jak poradzić sobie z niespokojnym snem naszego malucha
Nocne życie dzieci, czyli jak poradzić sobie z niespokojnym snem naszego malucha Dzień Dobry TVN
Kiedy dziecko zaczyna siadać?
Jak zachęcić je do tej czynności?
Najważniejsze porady dla rodziców
Kiedy dziecko zaczyna siadać? Jak zachęcić je do tej czynności? Najważniejsze porady dla rodziców Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty