Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak prawidłowo oddychać w maseczce?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak prawidłowo oddychać w maseczce?

Chłopak, który ma maseczkę

Fot: d3sign / gettyimages.com

Wiele osób ma problemy z oddychaniem w maseczce, skarżą się na duszności. Jak uniknąć takich problemów i jak prawidłowo oddychać w maseczce?

Przez maseczkę powinniśmy oddychać tak, jak oddychamy bez maseczki, pod warunkiem, że robimy to prawidłowo. Czyli spokojnie, regularnie, dolną częścią klatki piersiowej, a wdech i wydech robimy nosem. Oddychanie przez usta może tylko pogłębić wrażenie duszności - mówi lek. med. Elżbieta Dudzińska, specjalistka terapii oddechowych.

Skąd się bierze duszność w czasie noszenia maseczki? 

Problemy z oddychaniem w czasie noszenia maseczki mogą się pojawić z wielu przyczyn. U niektórych osób zadziała tzw. czynnik psychologiczny. Zakrycie nosa i ust nasuwa skojarzenia, że brakuje nam dopływu powietrze. Takie wrażenie może potęgować odczuwanie duszności, mimo że w rzeczywistości wcale powietrza nam nie brakuje, a saturacja krwi tlenem (natlenowanie) jest w normie. Znaczenie może mieć także nastawienie do noszenia maseczki. Niektóre osoby, które nie mają przekonania, co do ich skuteczności mogą czuć się w nich niekomfortowo i mieć problemy z oddychaniem.

Cześć osób w odpowiedzi na odczucie braku powietrza zaczyna nadmiernie oddychać, tzn. szybciej, płycej i przez usta. Taki sposób oddychania prowadzi do niedotlenienia.

Przyczyną problemów z oddychaniem przy noszeniu maseczki może być materiał, z którego została ona wykonana. Jeśli tkanina jest zbyt gęsta lub ma zbyt wiele warstw może pojawić się duszność.

Kto może mieć kłopoty z oddychaniem w maseczce?

Problemy z oddychaniem w maseczce mogą mieć:

  • osoby, które mają utrwalony niewłaściwy wzorzec oddychania, dotyczy to zarówno osób zdrowych, jak i chorych, w maseczce może się on nasilać i powodować objawy hiperwentylacji;
  • chorzy na serce, nadciśnienie tętnicze, astmę, POCHP, bezdech senny, alergię, chorobę refluksową oraz osoby, które cierpią na napady lęku i paniki;
  • małe dzieci - jeśli dziecko zgłasza takie problemy konieczna jest konsultacja z lekarzem, może się zdarzyć nie prawidłowy sposób oddychania doprowadzi m.in. do wady zgryzu, zaburzenia rozwoju twarzoczaszki, a nawet gorszy rozwój intelektualny.

Czy uprawianie sportu w maseczce to dobry pomysł?

Dla większości z nas uprawianie sportu w maseczce to duży dyskomfort. Pocieszeniem może być fakt, że jeśli maseczka jest wykonana z odpowiedniego materiału i nie ogranicza wymiany powietrza, nie powinna wpływać na uprawianie sportu. Zresztą wiele osób już przed epidemią biegało w maseczkach, np. po to, aby chronić się przed smogiem. Dla pozostałych, nieprzyzwyczajonych do maseczek może to być sporym wyzwaniem z powodów wymienionych wcześniej.

Najważniejsze, by unikać oddychania przez usta, gdy intensywność wysiłku metabolicznie jeszcze tego nie wymaga oraz niekorzystnych konsekwencji z tym związanych. Wiele osób podczas uprawiania sportu właśnie tak oddycha, a maseczka na twarzy może nasilać ten nieprawidłowy wzorzec. Takie oddychanie prowadzi do hiperwentylacji, nadmiernego skurczu naczyń i oskrzeli, niedotlenienia organizmu, spadku formy i wytrzymałości oraz czasami do innych niepokojących objawów - uczucia ucisku/bólu w klatce piersiowej, znaczącej duszności, a nawet zaburzeń rytmu serca - mówi lek. med. Elżbieta Dudzińska, specjalistka terapii oddechowych.

Co zrobić, żeby lepiej oddychać w maseczce ?

Aby nie mieć problemów z oddychaniem w czasie noszenia maseczki trzeba po prostu ćwiczyć oddech. Jak? Np. przez 10-15 sekund oddychamy normalnie przez nos (wdech i wydech przez nos), potem robimy stop po wydechu i liczymy w myślach do 5 (czyli zatrzymujemy oddech na 3-5 sekund), potem powracamy do normalnego oddychania przez nos przez 10-15 sekund i znowu zatrzymujemy oddech po wydechu na 3-5 sekund, znowu wracamy do normalnego oddychania przez nos prze 10-15 sekund i znów stop po wydechu.

Zobacz film i dowiedz się więcej o prawidłowym oddychaniu w maseczce:

Zobacz film: Jak prawidłowo oddychać w maseczce? Źródło 36,6

Należy pamiętać, że zatrzymanie oddechu powinno następować zawsze po wydechu! Nie wolno zatrzymywać powietrza na dłużej niż 5 sekund. Osoby, które mają problemy z układem oddechowym czy krążenia powinny skrócić ten czas do 3 sekund.

Warto także wykonywać ćwiczenia wzmacniające, które uruchomią przeponę:

  • oddychanie przez nos z książką na brzuchu w pozycji leżącej świadoma praca, by poprzez wdychanie powietrza do dolnej części klatki piersiowej i wydychanie, książka unosiła się i opadała.
  • oddychanie w „pozycji plażowej” - leżąc lub siedząc trzymamy ręce splecione za głową, na karku, łokcie odwiedzione od głowy. Takie ułożenie ciała blokuje górną część klatki piersiowej i wymusza zdrowe oddychanie przeponowe.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
4
Polecamy
Jak ułatwić sobie oddychanie w maseczce?
Jak ułatwić sobie oddychanie w maseczce? TVN zdrowie
Które maseczki zapewniają najlepszą ochronę przed koronawirusem?
Które maseczki zapewniają najlepszą ochronę przed koronawirusem? TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Zasady prawidłowego oddychania w maseczce.
O czym trzeba pamiętać?
Zasady prawidłowego oddychania w maseczce. O czym trzeba pamiętać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty